Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty umocnił się do euro i dolara

0
Podziel się:

Na zakończenie tygodnia kursy EUR/PLN i USD/PLN wynosiły kolejno 4,0843 i 2,8462, wobec zeszłotygodniowego zamknięcia na 4,1008 i 2,8610.

Ten tydzień oznaczał dla naszej waluty wahania w rejonie swoich maksymalnych wartości.

W piątek o godzinie 17:20 kursy EUR/PLN i USD/PLN wynosiły kolejno 4,0843 i 2,8462, wobec zeszłotygodniowego zamknięcia na 4,1008 i 2,8610.

Obie pary wspierane były przez dobre dane z polskiej gospodarki, a także dobrą formę naszej giełdy. Jeżeli oczekiwania wobec ożywienia w światowej gospodarce nie okażą się przedwczesne, to w dłuższym okresie nasza waluta dalej powinna zyskiwać.

Euro zyskało do dolara

Główna para walutowa po korekcyjnych spadkach z początku tygodnia ostatecznie zanotowała silne odbicie w czwartek, kiedy to na rynek napłynęły zrewidowane dane na temat dynamiki amerykańskiego PKB.

W efekcie w piątek o godzinie 11:50 kurs EUR/USD wynosił 1,4350, wobec zeszłotygodniowego zamknięcia na 1,4324. Po raz kolejny powtarza się zatem scenariusz kiedy to napływ optymistycznych danych działa na niekorzyść dolara. Oznacza to, że wśród inwestorów rośnie apetyt na ryzyko i pozbywają się oni bezpiecznych papierów denominowanych w tej walucie.

Polska gospodarka odbiła

W piątek poznaliśmy odczyt dynamiki PKB w naszym kraju, która wyniosła 1,1% r/r. Tym samym była ona znacznie wyższa od prognoz zakładających 0,5% r/r. Polska gospodarka nie tylko wyróżnia się na tle państw regionu, ale odnotowuje lepszą dynamikę niż w I kwartale tego roku (0,8% r/r). Oznacza to, że nasz kraj bardzo szybko zareagował na poprawiającą się sytuacje w rozwiniętych krajach zachodu. Warto jednak zaznaczyć, że zanim sytuacja przełoży się na wzrost zatrudnienia to może jeszcze minąć trochę czasu. Aktualnie stopa bezrobocia wynosi 10,8%.

Posiedzenie RPP

W tym miesiącu Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny zdecydowała się pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie, co było zgodne z oczekiwaniami analityków. Aktualnie stopa referencyjna wynosi 3,5%. Przeciwko dalszej obniżce skłaniają dane na temat inflacji, a także oznaki ożywienia gospodarczego. Dynamika sprzedaży detalicznej bardzo zaskoczyła odnotowując w lipcu wartość 5,7% r/r, wobec oczekiwań na poziomie -0,9% r/r.

Pary złotowe testują dno

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)