Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Złoty ustanawia nowe szczyty

0
Podziel się

Przez większą cześć dzisiejszych notowań kurs głównej pary walutowej praktycznie się nie zmieniał oscylując wokół poziomu 1,4070.

Złoty ustanawia nowe szczyty
bEhPunkR

Przez większą cześć dzisiejszych notowań kurs głównej pary walutowej praktycznie się nie zmieniał oscylując wokół poziomu 1,4070. Wynikało to przede wszystkim z tego, że inwestorzy czekali na pierwsze z zaplanowanych na popołudnie i wieczór istotne wydarzenie jakim miała być konferencja prasowa szefa EBC.

Do tego czasu rynki pominęły wszelkie inne ważniejsze informacje takie jak prognozy OECD dla państw G7, mocniejsze niż oczekiwano skurczenie się greckiej gospodarki, czy mniejszą nadwyżkę handlową w Niemczech.

Dopiero słowa J.C. Tricheta wywołały większe zmiany, lecz na niekorzyść wspólnej waluty. Eurodolar spadł bowiem i ustanowił nowe minimum na 1,3945.

bEhPunkT

Notowania EUR/USD na żywo

Klimat inwestycyjny zapewne popsuły nowe prognozy EBC, które zakładają mniejsze tempo wzrostu gospodarczego dla Strefy Euro przy utrzymującym się wysokim poziomie inflacji. Takie połączenie wpływa na zmniejszenie szans na obniżkę stóp procentowych i trwałe zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych.

W czasie przemówienia szefa EBC zostały opublikowane także dane z amerykańskiej gospodarki, które wyszły mieszanie. Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła do 414 tys., za to bardziej od prognoz zmniejszył się deficyt handlu zagranicznego. To wszystko nie zniechęciło jednak byków na trwałe. Pod koniec sesji próbowały odrobić spadki cały czas czekając na pozostałe dwa wystąpienia Bena Bernanke i Baracka Obamy.

Złoty ustanawia nowe szczyty

Mimo początkowo ograniczonej aktywności eurodolara zmienność par złotowych była dziś wyraźna. Od początku notowań rodzima waluta traciła na wartości. Szybciej osłabiała się wobec euro, z uwagi na słabsze dane makro z Niemiec. Tamtejsza nadwyżka handlowa okazał się bowiem mniejsza niż szacowano. Spadkiem zaskoczył import, co jest kiepską informacją dla rodzimych eksporterów.

bEhPunkZ

Sprawdź ile kosztuje euro

W przypadku pary USD/PLN dynamika wzrostów zwiększyła się po przekroczeniu poziomu 3,00. Dalsze zwiększenie deprecjacji nastąpiło wraz ze spadkiem na eurodolarze. Poprzez to pod koniec sesji europejskiej pary złotowe ustanawiały nowe szczyty: 3,0420 na USD/PLN i 4,2530 na EUR/PLN.

Porównaj na wykresach waluty

bEhPunlu
dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)