Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty w cieniu polityki

0
Podziel się:

Najbliższe dni ponownie zdominowane zostaną przez politykę – jeszcze dzisiaj poznamy treść listu Socjaldemokracji Polskiej do premiera, w którym ugrupowanie to ma przedstawić warunki swojego poparcia dla gabinetu Belki.

*Rynek złotego: *
Wyższe PPI zwiększa oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej

Opublikowane w piątkowe popołudnie przez Główny Urząd Statystyczny dane makro były mieszane – z jednej strony produkcja przemysłowa wzrosła w maju o 12,3 proc. r/r i –6,6 proc. m/m przy oczekiwaniach na poziomie 13,7 proc. r/r. Z drugiej ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły o 9,6 proc. r/r i 1,2 proc. m/m. Wyższe PPI to wynik słabego złotego, wysokich cen ropy i wyższego VATu, ale i też niskiej bazy porównawczej z zeszłego roku. Rynek „martwi” jednak nieco gorsza dynamika produkcji przemysłowej, co może sugerować, iż Rada Polityki Pieniężnej nie będzie skłonna do wyraźniejszych podwyżek stóp procentowych w kolejnych miesiącach. Niemniej jednak 25 punktowa podwyżka jeszcze w tym miesiącu jest bardzo prawdopodobna.

Dzisiaj nie będzie zbyt wielu danych makro, o godz. 13:00 tradycyjnie już poznamy wyniki aukcji rocznych bonów skarbowych (oferta 1 mld zł). Najbliższe dni ponownie zdominowane zostaną przez politykę – jeszcze dzisiaj poznamy treść listu Socjaldemokracji Polskiej do premiera, w którym ugrupowanie to ma przedstawić warunki swojego poparcia dla gabinetu Belki.

W najbliższych dniach złoty powinien pozostawać stabilny do czasu sejmowego głosowania w czwartek.

Rynek międzynarodowy:
Ponownie powróciła sprawa zbyt wysokiego deficytu handlowego Stanów Zjednoczonych

Piątkowa sesja przyniosła wyraźne osłabienie się dolara, do czego przyczyniły się niekorzystne dane opublikowane o godz. 14:30 przez amerykański Departament Handlu. Okazało się, iż w pierwszym kwartale b.r. deficyt obrotów bieżących wzrósł do 144,88 mld USD, a zatem był o 3 mld USD powyżej oczekiwań rynku. Tymczasem nie od dzisiaj wiadomo, iż tzw. kwestia podwójnego deficytu (budżetowego i handlowego) jest jedną z głównych bolączek amerykańskiej gospodarki od dłuższego czasu i przyczynia się do osłabienia dolara. W takiej sytuacji inwestorzy ponownie zwracają się w kierunku euro, gdzie głównym magnesem są cały czas „wysokie” stopy procentowe i dodatkowo co jakiś czas pojawiają się spekulacje o ich możliwej podwyżce na jesieni tego roku.

Na dzisiaj nie zostały zaplanowane żadne istotne publikacje danych makro.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)