Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty zatrzymany

0
Podziel się:

Pierwsza sesja tygodnia wypada pod znakiem tendencji umacniania krajowej waluty. Po wyższym początku (reakcja na piątkowe umocnienie dolara) ceny powoli spadają.

USD/PLN
Pierwsza sesja tygodnia wypada pod znakiem tendencji umacniania krajowej waluty. Po wyższym początku (reakcja na piątkowe umocnienie dolara, które miało miejsce po zakończeniu sesji na rynku złotego) ceny powoli spadają. Na dolarze względem złotego doszło do zatrzymania na poziomie szczytu z początku poprzedniego tygodnia, czyli 3.35. Przekroczenie tego poziomu kazałoby się spodziewać dalszego umocnienia amerykańskiej waluty i wówczas celem byłby poziom 3.3900/50, gdzie znajduje się górne ograniczenie niemal 2-miesięcznego kanału wzrostowego, jak również 161,8% wysokości zeszłotygodniowej przeceny dolara. Wsparcia doszukiwać można się przy 3.32, czyli na poziomie wewnętrznej linii trendu oraz nieco niżej przy zeszłotygodniowych dołkach, które wyznaczone zostały przy 3.2740.

EUR/PLN
Również na parze eurozłotego opór zadziałał idealnie, a była nim 3-tygodniowa linia trendu spadkowego, zlokalizowana przy 4.20. Warto przypomnieć, że rynek w krótkim terminie wyznaczył tutaj wzrostowy kanał, którego ograniczenia zawierają się w zakresie 4.15 - 4.24. Można zakładać, że przebicie spadkowej linii, która dzisiaj zatrzymała kupujących, przełoży się na umocnienie euro w kierunku górnego ograniczenia wspomnianej formacji. Silnym wsparciem jest teraz cena 4.13, gdzie znajduje się kilkutygodniowa linia trendu wzrostowego. Jej przełamanie kazałoby się spodziewać dalszego umacniania złotego. Sugeruje to również aktualnie tworzone (poprzez dzisiejsze umacnianie złotego) prawe ramię formacji RGR, która pojawiając się po wcześniejszym spadku cen, byłaby tutaj formacją kontynuacji trendu.

PLN BASKET
Z analogiczną linią trendu spadkowego nie poradził sobie również koszyk względem złotego. Tutaj również doszło do dokładnego i wyraźnego odbicia od jej poziomu (3.77). Również tutaj można się doszukać czegoś na kształt RGR, jednakże nie przywiązywałbym do tej formacji zbyt dużej wagi (jest ona mocno dyskusyjna). Proponowałbym jedynie zwrócić uwagę na poziom 3.72, gdzie przebiega potencjalna linia szyi. Jego przebicie mogłoby wywołać większą podaż, która sprowadziłaby ceny do poziomu 2-miesięcznej linii trendu wzrostowego na 3.6750, który to poziom jest w tej chwili głównym wsparciem. Dopiero po jego przebiciu posiadacze złotego mogą liczyć na pojawienie się głębszej fali korygującej trend wzrostowy, zapoczątkowany w marcu.

GBP/PLN
Dzisiejsze umocnienie złotego chwilowo oddaliło koncepcję wahań w zakresie formacji rozszerzającego się trójkąta. Zakładać bowiem należało możliwość skierowania się rynku w stronę górnego ograniczenia formacji, czyli 6.23. Gdyby podaż wyraźniej przycisnęła w okolicach 6.15, prawdopodobnie realną stałaby się również możliwość utworzenia formacji diamentu. Dzisiejszy, wyraźny odwrót z poziomu 6.12 sugeruje możliwość kształtowania prawego ramienia RGR, która analogicznie jak w przypadku eurozłotego, byłaby formacją kontynuacji wcześniejszego trendu aprecjacji krajowej waluty. W tym układzie umocnienie złotego winno sprowadzić ceny pod poziom ok. 6.00 - 6.02, co zaowocować powinno pojawieniem się kolejnej fali spadkowej. Jest tu jednak jeszcze druga strona medalu, bowiem dzisiejsze, początkowe osłabienie krajowej waluty doprowadziło do przebicia 3-tygodniowej linii trendu spadkowego luką hossy, co odczytywać należałoby jako sygnał pozytywny (dla krótkoterminowych posiadaczy funta), natomiast aktualne umocnienie
złotego sugeruje na razie tworzenie jedynie ruchu powrotnego po wybiciu. W sprawie dalszego kierunku zmian cen wiele wyjaśni zachowanie się rynku w przeciągu najbliższych dni, gdzie przekonamy się, która formacja i które sygnały okazały się prawidłowe.

CHF/PLN
Presja aprecjacji złotego widoczna jest dziś również względem franka szwajcarskiego. Tutaj co prawda do linii trendu nieco kupującym zabrakło, ale opór nadal uważać należy za obowiązujący. Obecnie znajduje się on przy cenie ok. 2.7150. Na tym rynku również widoczne są przesłanki za możliwością dalszego wzrostu wartości złotego. Ukształtował się tu bowiem wzrostowy kanał, sugerujący formację flagi (dolne ograniczenie 2.69), jak również widoczna również na pozostałych crossach złotowych formacja RGR w trendzie spadkowym, co również kazałoby się liczyć z możliwością aprecjacji krajowej waluty. Wsparciem w krótkim terminie jest zatem strefa 2.6850 - 2.69 i jej przekroczenie winno przełożyć się na kontynuację wzrostu wartości złotego. Oporem pozostaje nadal 2.7150 - 2.72. Nieco wyżej podażowo działać powinien również poziom 2.74, gdzie znajduje się 61,8% zniesienie przeceny szwajcarskiej waluty z początku maja. Wyjście wyżej kazałoby się spodziewać skorygowania poprzedniego spadku w całości, czyli wzrostu do
poziomu 2.80. Również na tej parze powinniśmy już niebawem zobaczyć wybicie poza wspomniany zakres, gdyż poziomy te wzajemnie się zawężają, zatem miejsca na ewentualne, dalsze oscylacje robi się już coraz mniej.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)