Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KRO
|

Koronawirus. NFZ przypomina o dotacjach na dodatkowe wynagrodzenia i ochronę przed wirusem

3
Podziel się

Domy Pomocy Społecznej, Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze i hospicja wciąż mogą skorzystać z dotacji unijnych na dodatkowe wynagrodzenie personelu i zakup środków ochronnych w związku z koronawirusem. NFZ informuje, że ruszył dodatkowy nabór i wciąż można składać wnioski.

Koronawirus. NFZ przypomina o dotacjach na dodatkowe wynagrodzenia i ochronę przed wirusem
Koronawius. NFZ przypomina o unijnych dotacjach. (Adobe Stock, Tupungato)
bEgBFOKZ

Po środki z unijnego projektu mogą sięgnąć przede wszystkim Domy Pomocy Społecznej (DPS), Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze (ZOL) i hospicja. Z nich ośrodki te wypłacają dodatkowe wynagrodzenie dla personelu medycznego.

Dodatkowe środki dla personelu medycznego

Pieniądze otrzymują przede wszystkim pielęgniarki, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci opiekuni medyczni i członkowie personelu pomocniczego. Do tych środków są uprawnieni, jeżeli ograniczą swoją pracę do jednej placówki.

Dodatek do pensji należy się także tym osobom, dla których te placówki były jedynymi miejscami pracy. Dodatkowe wynagrodzenie wypłacane jest z pensją.

bEgBFOLb
Zobacz także: Szukają do pracy "nieroszczeniowych" lekarzy. "To obraźliwe"

A dlaczego ograniczenie pracy do jednego miejsca jest tak istotne? NFZ zwraca uwagę, że w ten sposób pracownicy medyczni podnoszą bezpieczeństwo personelu i pacjentów. Jeżeli bowiem np. w szpitalu wybuchnie ognisko zakażeń, to personel medyczny nie przeniesie koronawirusa do innych placówek medycznych.

Często jednak pracownicy personelu medycznego pracują w kilku miejscach ze względu na niewystarczające pensje. Dlatego też te dodatki mają im zrekompensować straty wynikłe z decyzji o ograniczeniu miejsc pracy.

bEgBFOLh

Pieniądze również na środki ochronne

Placówki opiekuńcze mogą ubiegać się nie tylko o środki na dodatki do pensji, ale również o pieniądze na zakup środków ochronnych. Chodzi np. o płyny do dezynfekcji, czy też niezbędną odzież ochronną.

Zapewnienie zapasu rękawic, kombinezonów, gogli i płynów jest - jak zaznacza NFZ - kluczowe w opiece nad podopiecznymi DPS, ZOL i hospicjów. Gwarantuje większy poziom bezpieczeństwa i redukuje zagrożenie zakażeniem, co jest ważne dla opiekunów i ich podopiecznych, wśród których przeważają osoby starsze, często schorowane.

bEgBFOLi

Do tej pory z puli prawie 250 mln złotych zawartych w projekcie skorzystało blisko tysiąc placówek na terenie Polski. Wydano już połowę kwoty z Programu Wiedza Edukacja Rozwój, finansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dlatego też NFZ uruchamia nowy nabór. Wnioski w nim można składać do 31 maja 2021 roku na specjalnie do tego stworzonej aplikacji internetowej NFZ COVID-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEgBFOLC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
axe
miesiąc temu
Niedługo chorych neda okładac banknotami Czy siertelnosc od trgo zmaleje?
sondor
miesiąc temu
Pieniądze dla medyków już po winne być, a nie będą - słowo "będą" to czas przyszły - no to może i dla Rydzyka też ten czas zafundujcie, a służbę zdrowia załatwiajcie w czasie teraźniejszym!!!
mina
miesiąc temu
W DPS już większość pacjentów wymordowali, to rzeczywiście dotacje się im należą.Nie wiem tylko czy to forma dotowania ich milczenia? Ale to na nic, bo zbrodnie ludobójstwa nie podlegają przedawnieniu.Poczekamy bandziory jak będziecie śpiewać przed Trybunałem Norymberskim.Tylko nie mówcie o wykonywaniu rozkazów, bo to już było.
bEgBFOLD