Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kredyt konsumencki a konsumpcyjny. Czym się różnią?

0
Podziel się:

Kredyt konsumencki, a konsumpcyjny – oba te pojęcia brzmią podobnie, jednak mają zupełnie inne znaczenie. Wielu kredytobiorców stosuje te określenia zamiennie, co jest błędem. Jakie są więc różnice pomiędzy tymi dwoma produktami bankowymi? Sprawdziliśmy!

Czym się różni kredyt konsumencki od konsumpcyjnego?
Czym się różni kredyt konsumencki od konsumpcyjnego? (iStock.com)

Banki udzielają zarówno kredytów konsumenckich, jak i konsumpcyjnych. Różnica polega na tym, że jeden z tych produktów finansowych jest zdefiniowany prawnie i odnosi się do osoby zaciągającej kredyt – konsumenta. Natomiast kredyt konsumpcyjny określa pewną kategorię produktową, a pozyskane pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel.

Czym jest kredyt konsumencki?

Kredyt konsumencki to nic innego jak wsparcie finansowe udzielane przez instytucje bankowe, najczęściej jest to po prostu standardowy kredyt gotówkowy na dowolny cel. W związku z tym produkt ten przeznaczony jest dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Konsument jako osoba fizyczna jest odbiorcą wypłaconych przez bank środków pieniężnych.

Kredyt konsumencki jest uregulowany prawnie i właśnie przez to różni się od kredytu konsumpcyjnego. Szczegółowe zapisy na jego temat widnieją w ustawie o kredycie konsumenckim. Określa ona zakres obowiązków i stron umowy kredytowej, a zaciągane zobowiązanie nie może przekroczyć 255 550 zł (lub równowartości tej kwoty w walucie obcej).

Do kredytów konsumenckich zaliczane są kredyty gotówkowe, obrotowe, samochodowe, kredyty konsolidacyjne, ratalne, udzielane przez banki SKOK-i, jak również pożyczki udzielane przez firmy pozabankowe.

Zapisy w ustawie o kredycie konsumenckim

Wprowadzenie w życie ustawy o kredycie konsumenckim nadało temu pojęciu bardzo szerokie znaczenie. Zapisy w niej nie tylko regulują obowiązki i prawa kredytodawcy, ale także kredytobiorcy.

By kredyt mógł zostać nazwany konsumenckim, musi spełniać szereg wymogów, jakie przede wszystkim powinny zagwarantować bezpieczeństwo osobie zaciągającej zobowiązanie. Co zalicza się do najważniejszych praw konsumenta:

• Prawo do reklamacji,
• Prawdo do zapoznania się z dokumentacją przed podpisaniem umowy,
• Prawo do wcześniejszej spłaty zobowiązania,
• Prawo do odstąpienia od umowy,
• Prawo do informacji – instytucja, która udziela kredytu konsumenckiego ma w obowiązku poinformować konsumenta o rzeczywistych cechach produktu, jak: całkowity koszt zobowiązania, RRSO, koszty wszystkich opłat dotyczących kredytu.

Co oznacza kredyt konsumpcyjny?

Kredyt konsumpcyjny nie jest uregulowany żadną ustawą prawną. Termin ten używany jest w celu określenia rodzajów kredytu. Zaciągając takie zobowiązanie, kredytobiorca nie musi podawać celu na jakie chce przeznaczyć środki pieniężne.

Kredyt konsumpcyjny zwykle wypłacany jest gotówkowo lub bezgotówkowo w formie przelewu na konto kredytobiorcy. Koszty takiego zobowiązania ustalane są indywidualnie, a warunki spłaty, odstąpienie od umowy czy inne parametry określone są w umowie.
Warunki kredytowania zależne są od polityki wewnętrznej danego banku. Kredyt konsumpcyjny również może być kredytem gotówkowym, pożyczką, jak również określa sprzedaż ratalną czy karty kredytowe.

Kredyt konsumencki a konsumpcyjny – co warto wiedzieć?

Często zdarza się, że osoby zaciągające zobowiązanie mylą ze sobą kredyt konsumencki i konsumpcyjny. Zasadniczą różnicę pomiędzy nimi można zauważyć na podstawie ich przeznaczenia.

Kredyt konsumencki regulowany jest ustawą prawną, natomiast konsumpcyjny oferowany jest głównie przez instytucje bankowe, a udzielone środki pieniężne, konsument może przeznaczyć na dowolny cel.

Niezależnie od tego, czy kredytobiorca wnioskuje o kredyt konsumencki czy konsumpcyjny, powinien regularnie spłacać każde z zaciąganych zobowiązań. Nieterminowe regulowanie długów może skutkować wpisem do rejestru BIG oraz wiąże się z obniżeniem zdolności kredytowej, a także z dodatkowymi kosztami, jak karne odsetki czy płatne monity.

Decydując się na zobowiązanie finansowe, warto poznać wszystkie rodzaje kredytów, by móc wybrać produkt, który będzie odpowiadał potrzebom kredytobiorcy i będzie dla niego najkorzystniejszy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(0)