Notowania

Kredyty frankowe. Jest szansa na niższe raty

Spodziewana decyzja szwajcarskiego banku centralnego dotycząca dalszego spadku stóp procentowych zapewne doprowadzi do obniżki raty spłacanych przez osoby, które mają kredyty frankowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: Lukasz Szelemej)

Niektórzy frankowicze mogą spodziewać się obniżenia raty w najbliższych dniach. Ci, których banki aktualizują oprocentowanie kredytów co kwartał, muszą na to poczekać jeszcze kilka tygodni.

Takie będą efekty - jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" - spadku wykorzystywanej w umowach kredytowych w Polsce stopy procentowej LIBOR CHF na rynku międzybankowym. Po kilku latach stagnacji ostatnio poszła ona w dół z poziomu minus 0,73 proc. pod koniec czerwca do minus 0,86 proc. na koniec sierpnia. W pierwszych dniach września stopa utrzymuje się w okolicach minus 0,85 proc.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji, którzy spłacają mieszkanie.
Osoby spłacające kredyt mieszkaniowy z większym wsparciem. Prezydent podpisał ustawę

Oprocentowanie kredytu po aktualizacji może się nawet okazać ujemne. Składa się bowiem na nie LIBOR CHF oraz marża banku. Skoro LIBOR spadł poniżej minus 0,8 proc., to wszyscy, którzy brali kredyt z marżą mniejszą niż 0,8 proc., powinni teraz znaleźć się w sytuacji niezwykłej, gdy kwota odsetek będzie pomniejszać, a nie powiększać comiesięczną ratę kapitałową. Kredyty z tak niskimi marżami były w ofertach banków w latach 2006–2007 - przypomina "DGP".

Spadek oprocentowania kredytów frankowych to skutek oczekiwania kolejnej obniżki
stóp procentowych przez szwajcarski bank centralny. Przemawia za tym stan gospodarki Szwajcarii oraz, co ważniejsze, fakt, że stopy procentowe ma obniżyć Europejski Bank Centralny. Ta decyzja spodziewana jest w czwartek.

Zobacz: Kredyty frankowe. "Poszkodowani przez banki wygrywają 80 proc. spraw. Spodziewamy się kolejnych pozwów"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kredyty frankowe, banki, wiadomości, wiadomości, wiadomości, pieniądze, pieniądze, pieniądze, pieniądze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-09-2019

SmutnyBanki wyciskały wszystko co się tylko dało z frankowiczów a teraz role się odwrócą. Równowaga musi być.

11-09-2019

Nie wierzęCzy ktoś ma marżę na tyle niską, że bank policzył ujemne odsetki? Wiem jakie są zapisy w umowie, ale nie chce mi się wierzyć, że bank nie będzie … Czytaj całość

11-09-2019

Milkyway23570Złodzieje bronią dalej banki a kurs jest kosmiczny

Rozwiń komentarze (33)