Notowania

Osoby spłacające kredyt mieszkaniowy z większym wsparciem. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy frankowej, która zakłada możliwość wsparcia dla osób osób zadłużonych i znajdujących się w trudnej sytuacji. Zaakceptował tym samym zmiany, jakie wniósł do niej Sejm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji, którzy spłacają mieszkanie. (Fot: Piotr Molecki/East News)

Nowe przepisy mają ułatwić przyznanie pomocy posiadaczom kredytów mieszkaniowych za pośrednictwem Rady Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Pierwotnie projekt noweli, który powstał z inicjatywy prezydenta, zakładał utworzenie tzw. funduszu konwersji, który oprotestowały państwa Unii Europejskiej. Sejm ostatecznie zdecydował o jego wykreśleniu. Fundusz miał w założeniu zmuszać banki do przewalutowania kredytów hipotecznych.

Nowelizacja w obecnym kształcie przede wszystkim wydłuży okres pomocy z 18 do 36 miesięcy, a także zwiększy wysokość wsparcia z 1500 zł do 2000 zł miesięcznie. Maksymalne wsparcie od teraz będzie wynosić 72 tys. zł.

Zobacz także: Kredyt dla firm – na co zwrócić uwagę?

"Jednocześnie ustawodawca wprowadził mechanizm częściowego umorzenia pozostałych do zwrotu środków, w przypadku terminowego zwrotu części rat z tytułu udzielonego wsparcia" – podano w komunikacie KPRP.

Nie zmieni się natomiast adresat wsparcia – nadal będą nim osoby posiadające status bezrobotnego. Jednakże w przypadku odrzucenia ich wniosku o wsparcie przez kredytobiorcę, będą oni mogli od teraz za jego pośrednictwem wystąpić do Rady Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Polakom łatwiej jest uzyskać zdolność kredytową niż wnieść wkład własny przy kredycie na mieszkanie.
Łatwiej o zdolność kredytową niż o wkład własny przy kredycie na mieszkanie

RFWK zdecyduje, czy należy im się dodatkowa weryfikacja wniosku o udzielenie wsparcia lub pożyczkę na spłatę zadłużenia. Ustawa przewiduje, że kredytobiorca będzie mieć 14 dni na wniosek o ponowną weryfikację od otrzymania odmowy od kredytodawcy. RFWK będzie mieć 2 miesiące na podjęcie decyzji.

"Zgodnie z wprowadzonym do ustawy nowelizowanej przepisem art. 6a, wypowiedzenie umowy kredytu mieszkaniowego zarówno w okresie rozpatrywania wniosku o wsparcie, promesę lub pożyczkę na spłatę zadłużenia jak i dodatkowej weryfikacji (w przypadkach, o których mowa w ustawie) nie wywołuje skutku względem kredytobiorcy" – poinformowano w komunikacie.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?
Problem ze znalezieniem taniego kredytu? Napraw swoją zdolność kredytową

Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku. Wyjątkiem jest art. 7, który dotyczy charakteru dostosowującego – on wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kredyt, kredyt hipoetczny, gospodarka, wiadomości, frankowicze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-07-2019

NICKByłeś duda głupi, jesteś głupi grozi ci dożywocie.

17-07-2019

emerytCo z emerytami, kiedy likwidacja podatku dla wszystkich, mamy dosc drozyzny, dla wszyatkich sa pieniedze , a dla emerytów wiecznie bark, kiedy … Czytaj całość

17-07-2019

monoStrzeli sobie taką fotę jak będzie pisał pamiętnik w więźniu.

Rozwiń komentarze (60)