Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Kurs funta pikuje. "Rynek teraz traktuje Wielką Brytanię jak rynek wschodzący"

30
Podziel się:

Kurs funta szterlinga w pewnym momencie znalazł się na poziomie najniższym od 1985 r. To efekt zapowiedzi rządu brytyjskiego o cięciu podatków, które ma posłużyć ożywieniu gospodarki. Obserwatorzy rynkowi jednak podkreślają, że złą drogą reakcji na szok podażowy jest pobudzanie popytu. - Rynek traktuje teraz Wielką Brytanię jak rynek wschodzący - podkreślają.

Kurs funta pikuje. "Rynek teraz traktuje Wielką Brytanię jak rynek wschodzący"
Rząd Liz Truss zapowiada cięcia podatków. To reakcja władzy na stagnację gospodarczą (PAP, PAP/EPA/NEIL HALL)

O sprawie pisze Reuters, który zauważa, że kurs funta szterlinga w pewnym momencie skurczył się o prawie 5 proc., przez co sięgnął najniższego poziomu od 1985 r. Negatywny trend dla waluty wzmacnia też mniejsza płynność rynków azjatyckich. Agencja pisze, że obecnie "czeka nas dzika jazda" na rynku walutowym.

wykres dla: GBPUSD

Wielka Brytania gotowa na obniżkę podatków

To reakcja rynków na zapowiedź obniżki podatków. W piątek 23 września brytyjski minister finansów Kwasi Kwarteng zapowiedział szeroko zakrojone cięcia podatków, by przełamać stagnację gospodarczą kraju. Zgodnie z jego zapowiedziami podstawowa stawka podatkowa zostanie obniżona z 20 do 19 proc.

Od kwietnia 2023 r. zniesiona ma być najwyższa stawka podatkowa na poziomie 45 proc. i pozostanie tylko jedna wyższa stawka - 40 proc. Natomiast planowana od kwietnia 2022 r. podwyżka podatku od przedsiębiorstw z 19 do 25 proc. nie wejdzie w życie, dzięki czemu Wielka Brytania pozostanie krajem z najniższym CIT w grupie G7.

Łącznie zatem to będzie największa jednorazowa obniżka podatków na Wyspach od 1988 r. Eksperci szacują, ze koszt tego wyniesie ok. 30 mld funtów rocznie, co uda się sfinansować przez zwiększenie zadłużenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rozrzutna pomoc państwa. "Na pomyśle rządu ciąży skaza"

Rynek reaguje negatywnie

Tak zarysowana polityka gospodarcza nie przekonuje globalnego rynku finansowego. - Rynek traktuje teraz Wielką Brytanię jak rynek wschodzący - stwierdził w rozmowie z Reutersem strateg Rabobanku Michael Every.

I nie myli się, jeśli chodzi o reakcję polityczną i naiwność myślenia, że zwiększanie popytu, a nie podaży, jest sposobem na poradzenie sobie z szokiem po stronie podaży - ocenił ekspert.

W jego ocenie następstwem polityki rządowej może być decyzja Banku Anglii (BOE) o podwyżce stóp procentowych "w okresie między posiedzeniami, i to w dużym stopniu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(30)
realista
2 lata temu
oj tak, od obniżania podatków bogatym na pewno się poprawi - wydadzą pieniądze np. na egzotycznych wakacjach ;-) tylko niezbyt rozgarnięte kuce będą bełkotać, że to poprawi np. inwestycje. Szkoda, że ich słaba służba zdrowia będzie jeszcze bardziej dziadowska. Jak i ucierpi cała budżetówka. A wyższa edukacja oczywiście nadal tylko dla bogatych (dlatego muszą importować specjalistów, gdyż swoich nie kształcą). UK podobnie jak RUS wyczerpuje swój model cywilizacyjny i coraz bardziej się stacza. Za chwilę odłączą się Celtowie i z imperium nad którym nie zachodziło słońce ostanie się jeno wycinek wyspy na skraju Europy.
Emi
2 lata temu
Wojna jednych zuboża a inni się na niej bogacą. Teraz tylko trzeba sobie zdać sprawę w którą stronę płyną strumienie pieniędzy.
Bruk
2 lata temu
Dlaczego nie napiszą, że po raz pierwszy w historii euro jest tańsze od dolara?
Emigrant
2 lata temu
TA ITHIOTKA ZAPOWIEDZIALA ZE - bedzie placic lobby elektrycznemu polowe rachunkow klientow A TO ZNACZY ZE bedzie maxymalny dodruk pustego pieniadza! Wybrano po prostu nastepna mupetke jaka pracowala w lobby i zostala wyznaczona do polityki aby tam interesy tego lobby reprezentowac! UK zmienili THEBILA na ITHIOTKE
tre
2 lata temu
Sami sobie wybrali Brexit.
...
Następna strona