Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Konrad Ryczko
|
aktualizacja

Kursy walut. Dolar stracił kilka groszy na fali lepszych nastrojów

6
Podziel się

Na rynku walutowym widać podtrzymanie poniedziałkowych impulsów pro-popytowych. Próby umocnienia widoczna są m.in. w notowaniach względem złotego. Kurs euro jest na poziomie 4,56 zł, a dolar chodzi już po 4,18 zł. Za szwajcarskiego franka trzeba dać 4,33 zł.

Kursy walut. Co z dolarem?
Kursy walut. Co z dolarem? (Flickr)
bDBfoxLV

Początek nowego tygodnia na globalnym rynku przyniósł wyraźny powiew optymizmu. Stały za tym dwa główne wydarzenia. Wpierw inwestorzy w USA pozytywnie reagowali na informacje ze spółki Moderna (kurs wczoraj +20 proc.), iż jej eksperymentalna szczepionka na COVID-19 pozytywnie wypadła we wstępnych badaniach.

W lipcu chce ona przejść do badań klinicznych zaawansowanej fazy. Rynek wyraźnie reaguje na tego typu informacje (wcześniej Gilead) nie tylko na poziomie amerykańskich akcji.

bDBfoxLX

W trakcie obrotu w Europie pojawiły się ponadto propozycje Niemiec i Francji dot. utworzenia wspólnego funduszu odbudowy (500 mld EUR) dla krajów najbardziej dotkniętych przez pandemię. W komunikacie poinformowały też, że proponują, by KE mogła zaciągać dług na rynkach finansowych w imieniu UE.

Zobacz także: UOKiK chce regulowania cen. Nie tylko maseczki

Pakiet optymistycznych informacji pozwolił na wyraźne wzrosty rynków akcyjnych (WIG20 ponad +4 proc.) oraz kontynuację rajdu na ropie. Osłabił się amerykański dolar (traktowany ostatnio jak safe haven), co wsparło waluty EM/CEE. Kurs USD/PLN spadł z okolic 4,22 zł do ok. 4,1750 zł.

bDBfoxMd

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. MF poda informacje dot. podaży na czwartkową aukcję obligacji. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się odczytowi niemieckiego indeksu ZEW za maj (oczek. 32 pkt.).

Z rynkowego punktu widzenia wczorajsze podbicie złotego nie zmienia znacząco konsolidacyjnego układu technicznego wokół PLN. Próbę wyjścia dołem obserwowaliśmy jedynie na GBP/PLN, jednak tutaj wynikała ona z podwyższonej zmienności (spekulacje dot. ujemnych stóp) wokół funta. EUR/PLN pozostaje blisko 4,55 zł.

bDBfoxMe

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDBfoxMy
forex
waluty
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(6)
Ja Jacek
8 miesięcy temu
Fajnie 1 dolar tańszy o 2 gr :) po wzroście o 70 gr....
Ja Jacek
8 miesięcy temu
Fajnie 1 dolar tańszy o 2 gr :) po wzroście o 70 gr....
zibi
8 miesięcy temu
dobry złoty to silny złoty
bDBfoxMz
MSP
8 miesięcy temu
a o co chodzi z relacją CHF/EUR, czemu CHF tak spadło? jakiś bankier ...x?
Ja Jacek
8 miesięcy temu
Fajnie 1 dolar tańszy o 2 gr :) po wzroście o 70 gr....