Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
DSŁ
|

Kursy walut. Dwie polskie instytucje w centrum uwagi

3
Podziel się:

Z perspektywy złotego w centrum uwagi jest piątkowa konferencja Narodowego Banku Polskiego i orzeczenie Sądu Najwyższego. Dobre dane z amerykańskiej gospodarki przestały za to wspierać dolara.

Kursy walut. Dwie polskie instytucje w centrum uwagi
Kursy walut. Co ze złotym? (Pixabay)

W czwartek kurs euro zakończył się blisko 4,565 zł. Wobec dolara złoty zanotował umocnienie podczas sesji, gdzie kurs USD/PLN znalazł się w pobliżu 3,785 zł. Para EUR/USD odnotowała tendencję wzrostową kończąc dzień powyżej 1,205.

Podczas piątkowej sesji uczestnicy rynku skupią się na konferencji prasowej z udziałem Adama Glapińskiego (godz. 15), który zapewne odniesie się do kwestii wyższej inflacji. W tym kontekście, rynek będzie śledził wypowiedzi prezesa odnośnie wzrostu cen, gdzie pomimo przestrzelenia przez wskaźnik CPI górnego ograniczenia (wynoszącego 3,5 proc.) wahań wokół celu NBP, jest dotychczas traktowany jako czynnik przejściowy wynikający z przyczyn niezależnych od prowadzonej polityki pieniężnej.

Piątek będzie również ciekawy pod względem kwestii kredytów frankowych. Orzeczenie siedmiu sędziów Izby Cywilnej SN wraz z posiedzeniem sądu w pełnym składzie 11 maja zapoczątkuje przyszły kształt prowadzonych sporów prawnych w polskich sądach powszechnych.

Zobacz także: Emerytura bez podatku. Ekspert ocenia odważny pomysł

W tej kwestii oczekuje się, że linia orzecznictwa w dużym stopniu może zostać zsynchronizowana. Retoryka przybliżająca prawdopodobieństwo konwersji kredytów walutowych, a więc popytu banków na waluty obce, wywierałaby presję na polskiego złotego, jednak w naszej ocenie mogłaby zostać złagodzona poprzez partycypację NBP w tym procesie.

Podczas czwartkowej sesji, amerykański dolar odnotował osłabienie wobec wspólnej waluty. Pomógł temu wysoki odczyt sprzedaży detalicznej w strefie euro, która wzrosła o 12 proc. r/r w marcu w porównaniu do -1,5 proc. poprzednio (konsensus rynkowy zakładał dynamikę na poziomie 9,4 proc.).

Bardzo dobre dane z amerykańskiego rynku pracy, który traktowany jest jako barometr amerykańskiej gospodarki również nie zdołały odwrócić rosnącej tendencji EUR/USD. Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych spadły poniżej 500 tys., co jest najniższym odczytem od początku pandemii.

Solidne dane obrazujące pokryzysowe odbicie gospodarczej w USA zostały w dużej mierze zdyskontowane, a rynek skupia się na monitorowaniu dynamiki szczepień i rozmrażaniu gospodarek w rejonach wciąż zmagających się z pandemią. W tym kontekście, wciąż widoczna jest dywergencja pomiędzy USA (wraz z podążającą Europą kontynentalną) a krajami azjatyckimi, gdzie w Japonii o tydzień przedłużono stan wyjątkowy.

Autor: Rafał Dawidziuk, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
obatel
rok temu
..POPIERAM "JAX" w 200%. te pseudo mędy ględzące o przyszlosci kursów walut nie biorą żadnej odpowiedzialnosci za swoje nawiedzone wizje chyba senne..!! ..biorą chyba jedynie grubą kasę za swoje wypociny..???!!
fasf
rok temu
Stopy proc. poniżej inflacji ograbiają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Obniżka stóp % i gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
jax
rok temu
RÓBCIE ODWROTNIE JAK PRZEWIDUJĘ CI PSEUDO ANALITYCY A SUKCES GWARANTOWANY , SPRAWDZONE