Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Kursy walut. Euro powyżej 4,40 zł co najmniej do końca roku

28
Podziel się

Kurs euro utrzyma się powyżej 4,40 zł co najmniej do końca roku – prognozują ekonomiści ING Banku Śląskiego. Złoty może się osłabiać wobec walut regionu, gdyż polskiej walucie nie sprzyja polityka NBP.

Działania NBP są bardziej agresywne niż innych banków centralnych w regionie.
Działania NBP są bardziej agresywne niż innych banków centralnych w regionie. (KPRM)
bEqidtWt

Od początku wybuchu epidemii w Europie złoty był stabilny na tle walut regionu, a nawet lekko się umacniał. Teraz jednak stopy procentowe w Polsce, np. Wibor 3M, spadły poniżej poziomu w Czechach i na Węgrzech. Złoty najprawdopodobniej będzie się więc osłabiać wobec walut regionu.

Według szacunków ING sfinansowanie zapowiadanych przez rząd elementów tarczy antykryzysowej wymagać będzie, aby NBP skupił równowartość ponad 8 proc. PKB, co oznacza dodruk pieniądza. Działania NBP są też bardziej agresywne niż innych banków centralnych w regionie. Wątpliwości może budzić także ich przejrzystość.

bEqidtWv

W drugiej połowie 2020 roku można wprawdzie spodziewać się poprawy koniunktury wraz z wygasaniem epidemii i wchodzeniem w życie pakietów fiskalnych w głównych gospodarkach. Powinno to przełożyć się na napływ kapitału na rynki wschodzące, do których należy Polska.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Polityka NBP to jednak argument za wolniejszym umocnieniem złotego w momencie wychodzenia globalnej gospodarki z zapaści. Dlatego w kolejnych miesiącach, nawet do 2021, kurs euro prawdopodobnie utrzyma się powyżej 4,40 zł. Ostatni raz kurs znalazł się poniżej tego poziomu w połowie marca, kiedy w Polsce wybuchła epidemia koronawirusa.

bEqidtWB

O stabilność złotego należy obawiać się szczególnie w sytuacji, gdyby miało dojść do drugiej fali pandemii na rynkach rozwiniętych. Perspektywa długiej recesji w połączeniu z oczekiwanymi na dalsze agresywne działania NBP byłyby dla polskiej waluty silnie negatywne.

We wtorek po południu kurs euro wynosi 4,55 zł kurs dolara 4,19 zł, a kurs franka szwajcarskiego 4,30 zł.

bEqidtWC

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEqidtWW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
Bartek
rok temu
Czy naszego rządu nie interesuje , że za wszystko kupione za granicą trzeba teraz więcej płacić , także spłaty długów i zakupy militarne . Czy oskubywanie swoich obywateli im to zrekompensuje i przyda poparcia ?
Felek
rok temu
Do końca roku to Euro będzie w okolicach 5 zł. Pis przefiukał wszystkie oszczędności i profity płynące z hossy na rynku. Teraz gdyby nie opluwana Unia, to nie mieliby nawet pieniędzy na leczenie ludzi. Zresztą i tak nie mają, bo już nas zadłużają.
Kazek
rok temu
PiSPaństwo w RUINIE !!!!
bEqidtWX
szok
rok temu
A kłamano przez lata, że złotówka musi być bo to najlepsza waluta na wyjście z kryzysu hahahaha właśnie widać Euro do góry złotówka w dół na pysk, nawet te jedno parszywe kłamstwo przeciw wprowadzeniu Euro już się nie ostało a kraje w strefie Euro już właśnie na konto dostali miliardy Euro na walkę z kryzysem, Polska może sobie pomarzyć.
dolar
rok temu
już nie ma co się osłabiać, jest tyle warty,co papier toaletowy !!!!!!!!!!
...
Następna strona