Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
DSŁ
|

Kursy walut. Eurodolar oddala się od tegorocznego minimum

6
Podziel się:

Słabszy dolar podbija notowania złotego. Kurs wymiany wynosi około 3,89 zł. Z kolei za euro trzeba zapłacić blisko 4,57 zł.

Kursy walut. Eurodolar oddala się od tegorocznego minimum
Kursy walut. Co z euro? (money.pl, Rafał Parczewski)

Zamieniona formuła konferencji bankierów centralnych w Jackson Hole w jednodniowe spotkanie online spłyca oczekiwania inwestorów na poznanie kluczowej informacji jakim jest termin rozpoczęcia taperingu w skupie aktywów.

Z uwagi na obecny szczep Delta COVID-19 w USA, amerykański bank centralny pozostaje ostrożny wobec komunikacji z rynkiem odnośnie planów dotyczących normalizacji polityki pieniężnej. Obawy o rozprzestrzenianie się kolejnych fal koronawirusa zbiegają się z opublikowanymi ostatnio słabszymi szacunkami odczytów indeksów PMI z amerykańskiej gospodarki.

Stąd oczekiwania rynku na rozpoczęcie zaostrzenia warunków monetarnych pozostają wobec późnej jesieni lub z początkiem nowego roku, co daje impuls do przyhamowania aprecjacji dolara przynajmniej do momentu ogłoszenia konkretnych informacji przez Fed.

Zobacz także: Ceny mieszkań rosną. Deweloperzy winią rząd

Słabszy dolar pozwala poczuć ulgę walutom ryzykownym, które traciły w poprzednim tygodniu. Umacniają się waluty na szerokim rynku, tj. waluty skandynawskie, rynków Antypodów oraz rynków wschodzących.

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej, węgierski bank centralny podniósł główną stopę procentową o 30 pb. do poziomu 1,50 proc. zgodnie z zapoczątkowanym cyklem podwyżek kosztu pieniądza w czerwcu. Utrzymująca się wysoka presja inflacyjna na Węgrzech prawdopodobnie zostanie bodźcem do kontynuacji zwiększenia kosztu kredytu na następnym posiedzeniu.

Forint w ostatnim czasie dyskontował wtorkowy ruch MNB pozostając jedną z najsilniejszych walut wśród EMFX. Dywergencja prowadzonej polityki pieniężnej polskiego banku centralnego wobec banków regionu w dalszym ciągu będzie się pogłębiać. Czeski bank również sukcesywnie normalizuje politykę pieniężną, a kolejna podwyżka jest spodziewana na najbliższym spotkaniu pod koniec września.

Dodatkowo, mniej wspominany rumuński bank centralny w ostatnich tygodniach zasygnalizował zainteresowanie normalizacją polityki pieniężnej. Stąd, topniejące komunikaty członków RPP o ewentualnej "interwencyjnej" podwyżce o 15 pb. przyczyniają się do słabszych perspektyw złotego wobec CEEFX w najbliższych tygodniach.

Autor: Rafał Dawidziuk, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
forex
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
:-)
9 miesięcy temu
Kreatywna ksiegowość populistów sie kłania..... Urzędy Statystyczne to bzdura .
jim
9 miesięcy temu
Jak się za darmo rozdaje pieniądze, to musi być inflacja.
pol2050
9 miesięcy temu
...inflacja jest na całym świecie dlaczego nie maiłoby jej być w Polsce?...mam wrażenie że piszący komentarze chcieliby tylko...obniżenia cen i wzrostu płac a tak nigdzie się nie dzieje przynajmniej w Europie...a co do cen...zapraszam do Hiszpanii lub Francji...warto zabrać tabletki by nie dostać zawału widząc jakie tam są ceny żywności...choćby..
tfd
9 miesięcy temu
Inflacja wysoka, stopy procentowe i lokaty na zero. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Obniżka stóp % i gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
Moja rada
9 miesięcy temu
Czy rząd nie może sam ustalać ceny dolara jak w PRL-u, a nie geszefciarze na giełdzie?