Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. Łagodny przekaz NBP ciąży złotemu

10
Podziel się:

Złoty osłabił się ze względu na podtrzymanie ultra-łagodnego tonu w komunikacie po posiedzeniu RPP. Inwestorzy, którzy wycenili szybsze podwyżki stóp procentowych w Polsce mogą być rozczarowani. Inaczej wątek podwyżek stóp został rozegrany w Czechach oraz na Węgrzech.

Kursy walut. Łagodny przekaz NBP ciąży złotemu
Kursy walut. Łagodny przekaz NBP ciąży złotemu. (Adobe Stock)

Druga połowa tygodnia wydaje się być kluczowa dla zachowania głównej pary walutowej. W czwartek zostanie opublikowany odczyt inflacji CPI za maj w Stanach Zjednoczonych Ameryki, co może przełożyć się na umocnienie dolara.

Konsensus rynkowy zakłada inflację na poziomie 4,7 proc. W przypadku podobnego odczytu zakładamy wzrost notowań dolara, jednak efekt nie powinien być długotrwały ze względu na przekonanie rynku wobec braku normalizacji polityki pieniężnej w najbliższym czasie.

W tym kontekście wciąż niezadowalający postęp na rynku pracy jest brakującym elementem do rozpoczęcia zacieśnienia warunków monetarnych jakim byłby tapering w skupie aktywów.

W czwartek inwestorzy poznają założenia europejskiej polityki monetarnej w związku z posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego (EBC) oraz konferencją prasową z udziałem Christine Lagarde.

Ostatnie dane makroekonomiczne potwierdzają solidny wzrost w odbudowującej się po kryzysie gospodarce strefy euro, jednak na ograniczenie ultra-akomodacyjnej polityki może być jeszcze za wcześnie. Jastrzębie sygnały mogą być w mniejszości ze względu na dalszą chęć banku centralnego do kontrolowania krzywej rentowności. Wobec tego, w dalszym ciągu spodziewamy się ruchu wzrostowego eurodolara.

Kurs złotego

Po solidnych spadkach kursu EUR/PLN, w ostatnich dniach istotne umocnienie złotego przyhamowało. Podczas środowej sesji, NBP utrzymał stopy procentowe oraz dotychczasowe założenia prowadzonej polityki pieniężnej.

Złoty silnie osłabił się ze względu na podtrzymanie ultra-łagodnego tonu w komunikacie kończącym posiedzenie. Dodatkowo Rada nie wykluczyła dalszych interwencji walutowych.

Inwestorzy, którzy wycenili szybsze podwyżki stóp procentowych w Polsce, mogą być rozczarowani ze względu na gołębią postawę polskiego banku centralnego podczas piątkowej konferencji prasowej.

Inaczej wątek podwyżek stóp został rozegrany w Czechach oraz na Węgrzech, gdzie Narodowy Bank Węgier (MNB) w środę kolejny raz zasygnalizował wzrost stóp ze względu na mocne odbicie w gospodarce napędzające presję inflacyjną. W związku z tym węgierski forint jest ponownie najsilniejszą walutą na szerokim rynku.

Autor: Rafał Dawidziuk, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
ader
3 lata temu
Jedno wiem, że w kwietniu za wypłatę miałem 1,5 tony stali a miesiąc później firma podniosła nam pensję a mimo to stali mogę kupić już 900 kg. Za cena stali pójdzie w górę AGD, Budownictwo, samochody, maszyny, żywność bo rolnictwo to stal w maszynach.
Tak trzymać
3 lata temu
Osłabiać złotego , LIDLE mniej zarobią wywożąc zarobione tu pieniądze, my jak pracujemy za granicą będziemy mieli więcej a eksport polskich towarów będzie się lepiej nam opłacał!
ona7
3 lata temu
Mam kilkanaście tysięcy euro. Trzymać, czy sprzedać?
ddr
3 lata temu
Jak podwyższą to ci z kredytami pójdą z torbami. Rata wywali w kosmos.
wico63
3 lata temu
Jednak Polak i Węgier to nie dwa bratanki. Węgier umacnia swoją walutę a Pisia banda okrada swoich,a to że nie podniosą stop,a to że interweniuja na rynku walutowym aby osłabić walutę ,za pomocą Forexu,na którym są największym spekulantem. Chcą być najlepsi, nawet 10 % im nie przeszkodzi w tym. Ekonomia a chciwość, to jest duża różnica