Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Stopy procentowe. RPP ogłosiła decyzję

253
Podziel się:

Czerwcowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) nie przyniosło niespodzianek. Stopy procentowe pozostały na dotychczasowym poziomie. Tym samym nie należy oczekiwać zmian oprocentowania kredytów i lokat w bankach.

Stopy procentowe. RPP ogłosiła decyzję
Adam Glapiński, przewodniczący RPP i prezes NBP. Na czerwcowym posiedzeniu RPP nie zmieniła stóp procentowych. (East News, Tomasz Jastrzebowski)

Czerwcowe posiedzenie RPP dobiegło końca. Rada większością głosów zdecydowała o utrzymaniu dotychczasowych stawek. Od maja 2020 główna stawka wynosi 0,1 proc. Dodatkowo oprocentowanie środków lokowanych w NBP przez banki komercyjne pozostało na poziomie 0 proc., a stopa lombardowa (kredytowa) to dalej 0,5 proc.

Brak zmian w stopach procentowych oznacza, że zarówno oprocentowanie kredytów, jaki i depozytów i lokat w bankach nie powinno się zmienić.

Decyzja ta nie jest zaskoczeniem. Wprawdzie ożywienie gospodarcze w Polsce jest szybsze niż oczekiwano, a inflacja jest najwyższa od prawie dekady, jednak ekonomiści nie spodziewali się, że do podwyżki stóp dojdzie już na czerwcowym posiedzeniu.

Zobacz także: Pensja minimalna 2022. Jest postulat rewolucji

Przez wiele miesięcy Rada Polityki Pieniężnej wskazywała, ze stopy pozostaną na tym samym poziomie do końca kadencji Rady (czyli do połowy 2022 roku). Jednak ostatnie dane makroekonomiczne, w tym inflacja na poziomie 4,8 proc. w skali roku sprawiają, że niektórzy ekonomiści oczekują podwyżek jeszcze w tym roku.

W ostatnich tygodniach poszczególni członkowie Rady wskazywali nawet na możliwość "sygnalnej” niewielkiej podwyżki stóp procentowych już na czerwcowym posiedzeniu.

W tym kontekście ciekawy będzie komunikat po posiedzeniu RPP. Będzie on uważnie analizowany przez obserwatorów rynku. Jeszcze ciekawsze będzie zapewne wystąpienie prezesa NBP Adama Glapińskiego, który w piątek podczas konferencji odpowie na wcześniej przysłane przez dziennikarzu pytania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(253)
Procentowy.
3 lata temu
Stopy procentowe należy podnieść jak najszybciej o 0,4%. Koszt obniżenia inflacji z obecnej około 5% do 2% jest bardzo duży. Zwlekanie z podnieieniem stóp ten koszt tylko drastycznie zwiększy
Życie
3 lata temu
Nie dbamy o wartość pieniądza.
Iol
3 lata temu
Stopy procentowe nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.
Myślęwięcjest
3 lata temu
Jak się wlazło w bagno,to wydostać się z niego jest bardzo trudno,najczęściej kończy się katastrofą,więc trzymajm głowę nad bagnem jak długo się da.
Xd
3 lata temu
OKRADAMY ZAWODOWO Polaków !!!!!!!!!! Członek pasuje jak nigdy !!! Można bardziej bezpośrednio !!!!!
...
Następna strona