Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Kursy walut. Negatywne nastroje na świecie nie pozwalają na dalsze umocnienie złotego

8
Podziel się:

W środę, po obniżce stóp procentowych przez RPP oraz przedstawieniu przez polski rząd nowych elementów Tarczy Finansowej, kurs euro zakończył dzień blisko poziomu 4,53. Nadal utrzymujące się negatywne nastroje na świecie nie pozwoliły jednak na wyraźniejsze umocnienie złotego.

Kurs eurozłotego zakończył środową sesję blisko poziomu 4,53
Kurs eurozłotego zakończył środową sesję blisko poziomu 4,53 (PAP, Lech Muszyński)

Wydarzeniem środowej sesji była decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP)
o obniżce stóp procentowych NBP o 50 pb, w tym dla stawki referencyjnej do poziomu 0,5 proc.Cięcie stóp było zaskoczeniem, gdyż niewielu uczestników rynku zakładało, że kolejny ruch zostanie wykonany już po trzech tygodniach od ostatniej decyzji Rady.

Działania RPP wraz z przedstawionymi, nowymi elementami Tarczy Finansowej rządu zostały pozytywnie odebrane przez inwestorów, będą bowiem istotnym wsparciem dla gospodarki i rynków finansowych w dobie kryzysu związanego z epidemią koronawirusa.

Jak zaręczał prezes Glapiński, NBP musi zapewniać elastyczność rynku finansowego, płynność rynku obligacji i cały czas myśleć o dalszych elementach wspierających gospodarkę. Premier Morawiecki podkreślał zaś, że podjęte w środę działania mają na celu „wyprzedzić bieg wydarzeń” i pomóc złagodzić kryzys, dając wsparcie finansowe dla polskich przedsiębiorstw.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

W reakcji na decyzję złoty ograniczył przedpołudniową przecenę. Po porannym teście oporu na 4,555 kurs EUR/PLN powrócił do 4,525 by zakończyć dzień bliżej 4,53.

Nadal utrzymująca się awersja do ryzyka na świecie nie pozwoliła jednak PLN na wyraźniejsze wzrosty notowań, szczególnie że EUR/USD nie był w stanie powrócić do 1,09 pomimo gołębiego minutes z nadzwyczajnego posiedzenia 15 marca, na którym FOMC obniżył główną stopę prawie do zera. W protokole amerykańska Rezerwa Federalna wskazała, że krótkoterminowe perspektywy gospodarcze w USA gwałtownie się pogorszyły i stały się bardzo niepewne.

Wcześniej, nastroje pogorszyły już doniesienia z Eurogrupy, która po wielogodzinnych rozmowach nie doszła do porozumienia w sprawie strategii łagodzenia wpływu pandemii na gospodarkę. Francja i państwa z południa Europy, w które najmocniej uderzył COVID-19, domagały się emisji wspólnych obligacji (tzw. coronabonds), czemu sprzeciwiały się Niemcy oraz inne kraje z północy wspólnoty, obawiając się, wykorzystywania wspólnego długu do taniego zadłużania się południa w przyszłości. EUR/USD utrzymywał więc poziomy bliskie 1,086.

Joanna Bachert, PKO BP

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
Paweł z Krako...
4 lata temu
NAJWIĘKSZE REZERWY MAĄ USA. DLATEGO TYLKO DOLAR USA PRZETRWA NA ODPOWIEDNIM POZIOMIE PO TYCH PRZEJŚCIOWYCH TURBULENCJACH. INNE WALUTY , JAKO ODBICIE KONDYCJI GOSPODAREK MOCNO OSŁABNĄ NA DŁUGĄ PERSPEKTYWĘ.
anka
4 lata temu
Nigdy pieniądz dany za darmo nie jest dobrym pomysłem, a jak dać to wiedzieć komu i ile.
cdn
4 lata temu
Smialo moze ktos mi wymieni na czym niby ma sie umacniac zlotowka . Jakie to niby polska ma bogactwa , przemysl , mysl techniczna lub cokolwiek co by mialo wyciagnac zlotego do gory ??? Czekam
dolas
4 lata temu
Nie man czegoś takiego jak złotówka: to raczej żetony na karuzelę.
fec
4 lata temu
swietna decyzja, bank daje mi kredyt z rrso 11%, tylko brac