Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

RPP zaskoczyła i obniżyła stopy. Raty kredytów będą mniejsze

390
Podziel się:

Wbrew przewidywaniom ekonomistów, Rada Polityki Pieniężnej podczas środowego posiedzenia obniżyła stopy procentowe. Główna stopa referencyjna została obniżona z 1,0 proc. do 0,5 proc.

Prezes NBP Adam Glapiński. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe.
Prezes NBP Adam Glapiński. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe. (PAP, Leszek Szymański)

Oprocentowanie depozytów w Narodowym Banku Polskim zostało obniżone do z 0,5 proc. do 0,0 proc., a kredytów - do z 1,5 proc. do 1,0 proc.

Taki ruch ze strony RPP ma z jednej strony ulżyć kredytobiorcom w trudnym czasie epidemii koronawirusa. Z drugiej, tani kredyt ma stymulować konsumentów i firmy do wydawania pieniędzy i inwestowania, co pobudziłoby gospodarkę do wzrostu.

Trzy tygodnie temu, 17 marca, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ogłosiła obniżki stóp procentowych - pierwszy raz po pięciu latach przerwy. Główna stawka w banku centralnym spadła wtedy z 1,5 do 1 proc.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Ekonomiści spodziewali się kolejnych cięć, ale nie na posiedzeniu 8 kwietnia, a w kolejnych miesiącach. Jeszcze przed środową decyzją prognozowano, że przy 2-3 cięciach w tym roku, raty kredytów mogą obniżyć się nawet o prawie 200 zł.

- Nawet 2-3 cięcia stóp procentowych. Takie są oczekiwania wobec tegorocznych działań Rady Polityki Pieniężnej. To oznacza dla kredytobiorców oszczędność rzędu 140-190 złotych miesięcznie - wyliczył Bartosz Turek, analityk HRE Investments.

Zaskoczeniem dla rynków może być nie tylko sama obniżka stóp, lecz także jej skala. Już po poprzedniej obniżce w marcu, ekonomiści BOŚ Banku zwrócili uwagę, że cięcie o 0,50 pkt proc. było znaczącym ruchem. Normalnie bank starają się stopniowo zmieniać stawki, a podstawowym krokiem zmiany notowań jest 0,25 pkt proc. Jednak 8 kwietnia RPP ponownie obniżyła stopy o 0,50 pkt proc.

Stopy procentowe w Polsce są obecnie najniższe w historii. Np. na początku 2013 r. główna stopa referencyjna wynosiła 4,0 proc. Dziś wynosi 0,5 proc. W 2013 r. miało miejsce sześć obniżek. Potem RPP jeszcze dwa razy obniżyła stopy - raz w 2014 r. i raz w 2015 r. Od początku 2020 r. były już dwie obniżki.

Z uwagi na epidemię koronawirusa, zamiast dwudniowego posiedzenia RPP zaczynającego się już we wtorek, miało miejsce tylko jednodniowe spotkanie w środę. Dodatkowo RPP zrezygnowała z tradycyjnego spotkania z dziennikarzami, które odbywało się zawsze po posiedzeniu o godz. 16.00. Na godz. 14.00 zapowiedziano natomiast konferencję, w której udział wezmą prezes NBP Adam Glapiński oraz premier Mateusz Morawiecki.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(390)
Przemo
3 lata temu
a ja place kredyt wibor 6 M ( nastepna zmiana w pazdzirniku )i jakos od maja tego roku mam mniejszą rate odsetkową o około 150 zł, BANK ING
Zdenerwowany
3 lata temu
Czy obniży swoją pensję - jemu żyje się się b. dobrze za 66 tyś miesięcznie.
Kibicowski
3 lata temu
Mój bank obniżył oprocentowanie kredytu o 0.98 procenta a każda rata wzrosła o 3 złote.Cud?
jarek
3 lata temu
Glapiński opowiada dyrdymały !! a w bankomatach ograniczają wypłaty gotówki.!!!!
ronin
3 lata temu
To ,że raty kredytu bedą mniejsze to każdy ,nawet ciemny lud wie.Napiszcie także ,że depozyty bankowe drobnych ciułaczy zjada w tym czasie inflacja.Oszczedzajacy finansują tych ,którzy sie pozadłużali i myśleli ,że 500+ zawsze wystarczy na raty za zakupione dobra.
...
Następna strona