Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

RPP zaskoczyła i obniżyła stopy. Raty kredytów będą mniejsze

390
Podziel się

Wbrew przewidywaniom ekonomistów, Rada Polityki Pieniężnej podczas środowego posiedzenia obniżyła stopy procentowe. Główna stopa referencyjna została obniżona z 1,0 proc. do 0,5 proc.

Prezes NBP Adam Glapiński. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe.
Prezes NBP Adam Glapiński. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe. (PAP, Leszek Szymański)
bDzvOonF

Oprocentowanie depozytów w Narodowym Banku Polskim zostało obniżone do z 0,5 proc. do 0,0 proc., a kredytów - do z 1,5 proc. do 1,0 proc.

Taki ruch ze strony RPP ma z jednej strony ulżyć kredytobiorcom w trudnym czasie epidemii koronawirusa. Z drugiej, tani kredyt ma stymulować konsumentów i firmy do wydawania pieniędzy i inwestowania, co pobudziłoby gospodarkę do wzrostu.

Trzy tygodnie temu, 17 marca, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ogłosiła obniżki stóp procentowych - pierwszy raz po pięciu latach przerwy. Główna stawka w banku centralnym spadła wtedy z 1,5 do 1 proc.

bDzvOonH
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Ekonomiści spodziewali się kolejnych cięć, ale nie na posiedzeniu 8 kwietnia, a w kolejnych miesiącach. Jeszcze przed środową decyzją prognozowano, że przy 2-3 cięciach w tym roku, raty kredytów mogą obniżyć się nawet o prawie 200 zł.

- Nawet 2-3 cięcia stóp procentowych. Takie są oczekiwania wobec tegorocznych działań Rady Polityki Pieniężnej. To oznacza dla kredytobiorców oszczędność rzędu 140-190 złotych miesięcznie - wyliczył Bartosz Turek, analityk HRE Investments.

bDzvOonN

Zaskoczeniem dla rynków może być nie tylko sama obniżka stóp, lecz także jej skala. Już po poprzedniej obniżce w marcu, ekonomiści BOŚ Banku zwrócili uwagę, że cięcie o 0,50 pkt proc. było znaczącym ruchem. Normalnie bank starają się stopniowo zmieniać stawki, a podstawowym krokiem zmiany notowań jest 0,25 pkt proc. Jednak 8 kwietnia RPP ponownie obniżyła stopy o 0,50 pkt proc.

Stopy procentowe w Polsce są obecnie najniższe w historii. Np. na początku 2013 r. główna stopa referencyjna wynosiła 4,0 proc. Dziś wynosi 0,5 proc. W 2013 r. miało miejsce sześć obniżek. Potem RPP jeszcze dwa razy obniżyła stopy - raz w 2014 r. i raz w 2015 r. Od początku 2020 r. były już dwie obniżki.

bDzvOonO

Z uwagi na epidemię koronawirusa, zamiast dwudniowego posiedzenia RPP zaczynającego się już we wtorek, miało miejsce tylko jednodniowe spotkanie w środę. Dodatkowo RPP zrezygnowała z tradycyjnego spotkania z dziennikarzami, które odbywało się zawsze po posiedzeniu o godz. 16.00. Na godz. 14.00 zapowiedziano natomiast konferencję, w której udział wezmą prezes NBP Adam Glapiński oraz premier Mateusz Morawiecki.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDzvOooi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(390)
Ali baba
10 miesięcy temu
Idziemu masowo do banków i wypłacamy pieniądze. Tak szybko jak blond glonojad Glapa zaczął obniżać stopy % tak szybko będzie podnosił. Innej rady nie ma. Tylko wypłaty pieniędzy i ich brak w bankach zmusi ich do podnoszenia stóp%.
aa
10 miesięcy temu
To nie jest ważna decyzja, to najgłupsza decyzja w obecnej sytuacji. Idzie susza i ceny żywności, a tym samym inflacja wzrośnie a ci "geniusze" obniżają stopy procentowe.
Pan Hucuł
10 miesięcy temu
te glapa ile wagonów biletów narodowego banku bez pokrycia wydrukowałeś wałkoniu !!
bDzvOooj
hk
10 miesięcy temu
Ja wam podziękuję przy urnie. Z moich oszczędność i zostało .......
kasa
10 miesięcy temu
Glapciu, glapciu…. inflacja w lutym była na poziomie 4,7% a w marcu.... kto zwaloryzuje bieżące ceny jak kasy nie ma? Glapciu a co z rezerwami masz jakieś zaskórniaki ….gdzie..? Jesteś mistrzem świata twój portfel pełny a budżet pusty …… a tak śmialiście się z Balcerka a okazało się że nie dorastacie mu do pięt.....
...
Następna strona