Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pieniądze
12.10.2020 08:13

Kursy walut. Notowania euro oddalają się od 4,50 zł po umocnieniu złotego

Chiński PMI sektora usługowego za wrzesień poprawił notowania złotego. Dolar nie wygląda najlepiej na tle wznowienia rozmów w kongresie USA odnośnie nowego pakietu stymulacyjnego dla gospodarki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Kursy walut. Co z euro? (Fot: Rafał Parczewski)

Piątek przyniósł niewielki wzrost kursu euro wobec dolara. Notowania EUR/USD przesunęły się bliżej 1,18. Jednocześnie umocnił się kurs złotego wobec wspólnej waluty. Kurs fluktuujący w ostatnich dniach pomiędzy 4,47, a 4,50 przesunął nieco poniżej 4,47 zł.

Głównym wydarzeniem dnia na rynkach walutowych były nieco lepszy wskaźnik PMI sektora usługowego w Chinach (Caixin PMI sektora usługowego wzrósł we wrześniu do 54,8 wobec 54 poprzednio) oraz informacja o wznowieniu negocjacji w amerykańskim Kongresie odnośnie nowego pandemicznego pakietu stymulacyjnego.

Chiny, od których rozpoczęła się pandemia COVID-19, pomimo dużego zagęszczenia ludności w miastach, również najszybciej sobie z nią poradziły dzięki bardzo restrykcyjnym obostrzeniom pandemicznym.

Żółte i czerwone strefy. Firmy mają problem

W efekcie w przeciwieństwie do Europy czy USA w Państwie Środka nie zanotowano silnego wzrostu zakażeń koronawirusem w "drugiej fali" dzięki czemu PMI sektora usługowego wzrósł (w przeciwieństwie np. do strefy euro, gdzie wrześniowe odczyty PMI dla usług ponownie wpadły w strefę recesyjną tj. poniżej poziomu 50).

Lepsze dane z Chin poprawiły nieco nastroje na rynkach wschodzących na czym skorzystał również polski złoty. Potencjał do dłuższego oddziaływania sytuacji w Chinach na koniunkturę globalną wydaje się być jednak ograniczony, ze względu na trwającą konfrontację amerykańsko-chińską, która w ostatnim czasie jest nieco przytłumiona, wyłącznie ze względu na wybory prezydenckie w USA.

Na poprawę nastrojów w piątek wpłynęła również informacja, że pomimo ostatnich zapowiedzi Trumpa, rozmowy na temat nowego pakietu stymulacyjnego w amerykańskim Kongresie są nadal kontynuowane, chociaż jego oczekiwana skala ponownie się skurczyła (z 3,5 bln proponowanych w maju do 2,2 bln przed pierwszą debatą prezydencką, do poniżej 1,5 bln aktualnie).

Kurs EUR/USD przesunął się w górę tylko nieznacznie, jakby nie dowierzając w szansę jego szybkiego wdrożenia przed wyborami w USA.

Autor: Jarosław Kosaty, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pieniądze, wiadomości, forex, kursy walut, euro, dolar, złoty
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-10-2020

AdamsKurs dzisiaj rano za Euro 4,485PLN. Rzeczywiście strasznie odbiegł od poziomu 4,5...

12-10-2020

trzloty nigdy nie byl mocny,

12-10-2020

TOTALNYI znowu nie wychodzi, my to mamy zawsze pod górkę, fuck.

Rozwiń komentarze (36)