Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
DSŁ
|

Kursy walut. Przed decyzją RPP euro kosztuje powyżej 4,50 zł

10
Podziel się

Środowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w jest w centrum uwagi inwestorów. Złoty jest relatywnie stabilny, choć kurs euro utrzymuje podwyższone poziomy w okolicach 4,52-4,53 zł.

Kursy walut. Przed decyzją RPP euro kosztuje powyżej 4,50 zł
Kursy walut. Co z euro i złotym? (money.pl, Rafał Parczewski)
bDzeqCjV

Wtorkowa sesja nie zmieniła ogólnego obrazu krajowego rynku walutowego. Złoty stabilizował się, a kurs euro utrzymywał podwyższone poziomy w okolicach 4,52-4,53. Presję na naszą walutę nadal wywierał dolar, który przez większą część czasu utrzymywał wcześniejsze zwyżki, po tym jak wzrost rentowności amerykańskich obligacji zwiększył popyt na amerykańską walutę.

Dopiero podczas handlu w USA kurs eurodolara z poziomu 1,213 powrócił powyżej 1,22. Rynki nadal pozostają pod wpływem napływających informacji związanych z pandemią koronawirusa, kwestii politycznych w Stanach Zjednoczonych i ponownego wzrostu napięć na linii Waszyngton-Pekin.

bDzeqCjX

Jeszcze na początku miesiąca dolar osiągał najniższe poziomy wobec euro od ponad dwóch i pół roku, a w ciągu ostatnich 10 miesięcy był jedną z walut, które najbardziej traciły, gdyż bardzo łagodna polityka Fedu powodowała, że inwestorzy odwracali się od dolara na rzecz innych walut.

Zobacz także: Polska gospodarka w 2021. Kiedy koniec koronakryzysu? Zapytaliśmy ekspertów

Teraz jednak, kiedy administracja Joe Bidena 20 stycznia "przejmie" Biały Dom, rynki liczą na zwiększenie wydatków fiskalnych, co sprawia, że rentowności amerykańskich obligacji wyraźnie rosną nasilając popyt na dolara (we wtorek rentowności 10-letnich obligacji USA znalazły się na poziomie najwyższym od 10 miesięcy).

bDzeqCkd

Oczekiwanie na dalsze, silne wsparcia amerykańskiej gospodarki przez nową administrację waszyngtońską sprawia, że inwestorzy ponownie zaczęli wręcz oczekiwać podwyżek stóp procentowych w 2023 roku, a wielu z nich zaczęło również spodziewać się, że Fed może zacząć wycofywać się lub ograniczać program skupu aktywów wcześniej niż oczekiwano.

W takim przekonaniu utwierdziły ich m.in. ostatnie komentarze przedstawicieli FOMC, w tym prezesa Fed w Dallas który powiedział, że jest "otwarty" na ograniczanie programu QE pod koniec 2021 roku.

Szef Fed w Atlancie, zwrócił zaś uwagę, że gospodarka amerykańska tak szybko wychodzi z kryzysu spowodowanego przez pandemię, że podwyżka stóp może być możliwa szybciej niż prognozowano, nawet już w przyszłym roku.

bDzeqCke

W kraju inwestorzy wyczekują środowego posiedzenia RPP. Choć po analizie wywiadu prezesa NBP A. Glapińskiego już chyba mało kto spodziewa się, aby w styczniu stopy procentowe zostały obniżone, niemniej inwestorzy czekać będą na publikację komunikatu kończącego posiedzenie, w poszukiwaniu jakichkolwiek sygnałów ze strony Rady dot. polityki monetarnej NBP.

Ponadto NBP opublikuje dane o listopadowym bilansie płatniczym, które powinny pokazać kolejną dużą nadwyżkę w wymianie z zagranicą i bardzo dobre wyniki eksportu.

Złoty może więc stać przed pokusą ponownego umacniania się, jednak inwestorzy cały czas mają świadomość, że jeżeli polska waluta będzie za mocno zyskiwała na wartości, to NBP może się ponownie uaktywnić. Wydaje się więc, że pole do wyraźniejszego spadku kursu euro jest ograniczone, pomimo że euro/dolar powrócił powyżej 1,22.

bDzeqCkf

Autor: Joanna Bachert, PKO BP

bDzeqCky
pieniądze
wiadomości
forex
KOMENTARZE
(10)
FaktyHistor
5 dni temu
kurs EUR w 2004 r 4,83 zł, pensja minimalna wtedy 610 zł/mc netto = 130 EUR, emerytura min 430 zł/mc netto = 90 EUR, co spowodowało ucieczke z III RP ponad 2 mln Polaków
Wodzu
5 dni temu
Idzie zwyżka innych walut przez inflację spowodowaną dodrukiem pieniędzy przez nasz kochany rząd... Polak znów robi za tyle co kilka lat temu względem innych krajów
NBP
5 dni temu
juz 4.55
bDzeqCkz
Aktualizacja
4 dni temu
Rok 2021, w Polszy kwota wolna od podatku nadal wynosi 0,00zł dla przedsiębiorców na liniowym oraz specjalistów. Dla zarabiających minimalną (ok 460 EUR netto) kwota wolna to niezmiennie od 13 lat 3091zł (Polak może więc liczyć na zwrot nie więcej jak 116 EUR). Średnia pensja to przeszło 5000zł, a więc rocznie takiego podatnika skubie się na ok 2500 EUR, które traci bezpowrotnie po zakończeniu roku kalendarzowego. Oplata RTV 50 EUR, butelka 12-letniej whisky 20-30 EUR, dobre buty sportowe 150 EUR. Renciści na II grupie dostają 170 EUR/mc, emerytuta dla przedsiębiorców, którzy nierzadko oddali miliony podatków, 250 EUR/mc.
Susan Benson
3 dni temu
Witam Szanowni Państwo, Potrzebujecie pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Potrzebujesz kredytu biznesowego, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację swojego projektu? jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, zalecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp przez: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy firmą świadczącą kompleksowe usługi finansowe i staramy się pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu strukturalnych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób.