Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. Słabszy dolar wspiera notowania złotego

1
Podziel się:

Utrzymujący się popyt na aktywa ryzykowne jest jednym z czynników wspierających notowania walut rynków wschodzących, w tym złotego. Nastroje inwestycyjne wciąż wspierane są przez oczekiwane odbicie gospodarcze w kolejnych miesiącach oraz postępujący program szczepień. W takim otoczeniu traci amerykański dolar, który uznawany jest za bezpieczną przystań.

Kursy walut. Słabszy dolar wspiera notowania złotego
Kursy walut. Słabszy dolar wspiera notowania złotego. (money.pl, Rafał Parczewski)

W ostatnim tygodniu polski złoty nieznacznie się umocnił - kurs złotego wobec euro zakończył tydzień blisko 4,48, natomiast wobec dolara przy 3,69.

Umocnienie polskiej waluty pod koniec tygodnia było związane ze wzrostem kursu eurodolara, który powrócił powyżej 1,21.

W kraju w piątek uwagę przyciągały dane na temat sprzedaż detalicznej za styczeń. Jej spadek okazał się głębszy niż oczekiwane 5 proc. rok do roku wynosząc -6 proc. wobec -0,8 proc. w grudniu.

Zobacz także: Spis powszechny coraz bliżej. 5 tys. zł kary za brak udziału

Oprócz sprzedaży detalicznej, również inne publikowane w zeszłym tygodniu dane jak produkcja przemysłowa, budowlano-montażowa, zatrudnienie czy wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw pokazały słabsze dynamiki niż w grudniu.

Jednak te odczyty nie przyczyniały się do osłabienia polskiego złotego, gdyż uwaga skierowana jest na perspektywy gospodarcze w kolejnych miesiącach, a te wciąż pozostają optymistyczne. Ponadto w 2020 roku nadwyżka na rachunku obrotów bieżących wzrosła, dochodząc do poziomu 3,5 proc. PKB, co jest pozytywne dla notowań waluty w dłuższej perspektywie.

Publikowany na koniec zeszłego tygodnia indeks PMI przemysłowy dla strefy euro wzrósł (według wstępnego odczytu) do 57,7 pkt w lutym z 54,8 w styczniu i znajdując się powyżej oczekiwanych 54,3.

Nastroje rynkowe wciąż pozostają pozytywne, na co w dużym stopniu wpływają już wdrożone programy fiskalne, oraz oczekiwanie na przegłosowanie kolejnych jak fundusz odbudowy w strefie euro czy pakiet o wartości 1,9 biliona dolarów w USA.

Zgodnie z informacją podaną przez Komisję Europejską w najbliższych dniach zapadnie decyzja o możliwym przedłużeniu zawieszenia Programu stabilności i wzrostu, który obliguje kraje Unii Europejskiej do ograniczania deficytów budżetowych oraz poziomu długu. Na czas odbudowy po kryzysie wywołanym pandemią wymagania (m.in. brak zasady maksymalnego deficytu na poziomie 3 proc. PKB) przestały być egzekwowane, co pozwoliło na uruchomienie bogatych programów również na poziomie krajów członkowskich.

Utrzymujący się popyt na aktywa ryzykowne jest jednym z czynników wspierających notowania walut rynków wschodzących. Nastroje inwestycyjne wciąż wspierane są przez oczekiwane odbicie gospodarcze w kolejnych miesiącach oraz postępujący program szczepień. W takim otoczeniu traci amerykański dolar, który uznawany jest za bezpieczną przystań.

Ponadto w USA prawdopodobne jest utrzymanie łagodnej polityki monetarnej (co potwierdziły ostatnie minutes FOMC) w obliczu wciąż trudniej sytuacji na rynku pracy oraz inflacji znajdującej się z dala od celu (pomimo trendów reflacyjnych). Na notowania kursu eurodolara wpływa również kształtowanie się realnych stóp procentowych, które wskazują na możliwość utrzymania się pary powyżej poziomu 1,21.

W tym tygodniu lokalne publikacje makroekonomiczne powinny mieć mniejszy ciężar gatunkowy, gdzie dane o M3, stopie bezrobocia czy drugi odczyt PKB za czwarty kwartał (wraz ze strukturą) mają raczej historyczny charakter. Globalnie uwagę będą przyciągać dane na temat stanu koniunktury w Europie czyli niemieckie Ifo oraz ESI ze strefy euro.

Autor: Arkadiusz Trzciołek, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
wico63
3 lata temu
Pieprzycie ,dzisiaj Dollar stracil do Euro 0,36%, a Zloty sie sie nie umocnil,ale stracil 0,32% i jest znowu tam,gdzie NBP(stroz Forexu) chce,przy 4,50