Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. Węgrzy i Czesi hamują inflację. Postawa NBP ciąży złotemu

5
Podziel się

Postawa Narodowego Banku Polskiego pozostaje w kontraście z działaniami najważniejszych banków centralnych w regionie. Oddalanie dyskusji w Polsce na temat podwyżki stóp procentowych, do której doszło w tym tygodniu w Czechach i na Węgrzech, nie sprzyja zainteresowaniu inwestorów polską walutą.

Kursy walut. Węgrzy i Czesi hamują inflację. Postawa NBP ciąży złotemu
K u r s y w a l u t . N i c n i e z a p o w i a d a , a b y k u r s z ł o t e g o s p a d ł w n a j b l i ż s z y m c z a s i e p o n i ż e j 4 , 5 0 z a e u r o . (Adobe Stock)
bErtHfnV

Czwartkowa sesja podtrzymała słabość złotego - kurs w relacji do euro zakończył handel bliżej poziomu 4,51, a w relacji do dolara - powyżej 3,78. Natomiast eurodolar zakończył handel na podobnych poziomach z poprzednich sesji, powyżej 1,19.

Inflacja w krajach Europy Środkowej notowana jest na najwyższych poziomach w Unii Europejskiej, co wywarło presje w tym tygodniu na banki centralne w regionie na zaostrzenia warunków monetarnych.

bErtHfnX

Postawa Narodowego Banku Polskiego pozostaje w kontraście z działaniami najważniejszych banków centralnych w bloku Europy Środkowo-Wschodniej. Oddalanie dyskusji na temat normalizacji polityki pieniężnej w Polsce, podczas gdy MNB i CNB podniosły koszt pieniądza, przekłada się na pozostawienie głęboko ujemnych stóp procentowych w ujęciu realnym, co nie sprzyja zainteresowaniu zagranicznych uczestników rynku polską walutą.

Zobacz także: Obniżona stawka ryczałtu w Polskim Ładzie. Skorzystają pielęgniarki, pracownicy IT i prawnicy

Złoty jedynie w minimalnym stopniu korzysta na pozytywnym sentymencie wokół walut regionu, podczas gdy czeska korona czy węgierski forint kontynuują swoje wzrosty na szerokim rynku.

bErtHfod

Podczas czwartkowego handlu złoty radził sobie słabiej od walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej i nie zapowiada się, aby kurs w najbliższym czasie obniżył się poniżej 4,50 za euro.

W ostatnich tygodniach ruchy na głównej parze walutowej motywowane są wydarzeniami związanymi z Rezerwą Federalną oraz publikacją danych makroekonomicznych z amerykańskiej gospodarki. W tym kontekście podczas piątkowej sesji głównym wydarzeniem będzie odczyt ulubionej miary inflacji Fed – PCE, której podwyższona wartość może rzutować na mocniejszego dolara względem wspólnej waluty.

W tym tygodniu niektóre wypowiedzi członków Fed podtrzymały jastrzębią narrację ostatniego posiedzenia FOMC wobec kontrastowo gołębiego wystąpienia szefa amerykańskiego banku centralnego Jerome Powella przed podkomisją w Kongresie z początku tygodnia.

bErtHfoe

W kolejnych dniach, inwestorzy będą pozycjonowali swoje zakłady przed paczką publikacji danych z rynku pracy, inflacji CPI oraz indeksów ISM, które mogą przyczynić się do uzyskania dodatkowych szczegółów na temat postępu w procesie normalizacji polityki pieniężnej w USA.

Autor: Rafał Dawidziuk, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErtHfoy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Xd
miesiąc temu
GRABIEŻCY !!!!!!!!!!!! OKRADANIE też Narodowe ??????????
realista
miesiąc temu
Póki członkowie PiS na czele z panem Dudą nie spłacą kredytów dopóty stopy procentowe będą niskie. Zrozumiano ???!!!!
DDc
miesiąc temu
Jakby to powiedzial Walesa : Slaba waluta ma swoje plusy DODATNIE i plusy UJEMNE!!!
bErtHfoz
Łukasz
miesiąc temu
Niskie stopy, to wysoka cena dolara. Wysoka cena dolara to drogie paliwo notowane przecież w dolarze. Drogie paliwo = duża inflacja. Dodatkowo zubożanie społeczeństwa kosztem tańszego zadłużania się. Ile jeszcze planują się zadłużać? Przecież gospodarka wróciła już do stanu sprzed pandemii. Kto później będzie spłacał te długi??? Znowu społeczeństwo, zamiast pieniądze przeznaczyć dla lepszego życia Polaków, to będziemy spłacać długi i odsetki od nich. Koniec z zadłużaniem się!!! Koniec z niskimi stopami!!! Koniec ze zubożaniem Polaków!!!
erop
miesiąc temu
dziwna na nasza inflacja, ceny towarów rosną o 30% -50% a kursy walut USD, EUR, Frank spadają