Notowania

Kursy walut. Witczak: słabo w Niemczech, słabo w Polsce

PMI dla przemysłu i usług we Francji wypadły poniżej prognoz. Podobnie w Niemczech, gdzie wyjątkowo mizerny był odczyt przemysłowy: raptem 41,4 pkt przy oczekiwaniach na poziomie 44 pkt. W całej Strefie Euro uzyskano 45,6 pkt, prognozowano tymczasem 47,3 pkt.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Tomasz A. Witczak, analityk rynków finansowych FMCM (Fot: FMCM)

Nie wyglądało to dobrze. Tymczasem w USA przemysłowy PMI przebił prognozę: było 51 pkt, oczekiwano 50,3 pkt. W usługach odnotowano rozczarowanie, ale lekkie.

Mario Draghi wystąpił w Parlamencie Europejskim. Odchodzący szef EBC chwalił sam siebie, a przynajmniej swoją instytucję, podkreślając, że EBC zwalczył kryzys i osiągnął obniżkę bezrobocia w Europie. Mówił też o spowolnieniu ekonomicznym, przypisując je głównie zawirowaniom w handlu międzynarodowym.

Eurodolar tymczasem ostro obniżył lot dziś rano - zapewne na fali danych z Niemiec i Eurolandu. Wykres spadł w ciągu ok. godziny z rejonu 1,1020-25 do 1,0965-70. Później, po 12:00, poszedł nieco w górę, ale i tak teraz to tylko 1,0990. Nic dziwnego: dolar był dobrą przystanią w obliczu mizernych danych unijnych.

Zobacz też: Euro w Polsce? Gut-Mostowy: przedsiębiorcy nie chcą euro, nie powinniśmy wprowadzać

Nasze problemy

Ano, są to pewne problemy. Przestrzegaliśmy przed dzisiejszym odczytem o produkcji budowlano-montażowej, mając w pamięci odczyt o przemyśle z minionego tygodnia. Istotnie, oczekiwano na sierpień dynamiki +3,2 proc. r/r, było +2,7 proc. To zapewne wpływ ogólnego spowolnienia i np. przełożenie sytuacji niemieckiej na naszą.

Złoty przed publikacją stracił - rozgrywano scenariusz pesymistyczny. USD/PLN poszedł do 4 zł. Zresztą, był to też (głównie?) skutek zawirowań eurodolarowych. Zaraz potem przyszła korekta, niemniej teraz i tak mamy 3,9960.

Na EUR/PLN było w szczycie 4,3970, teraz jest 4,3910. W tych rejonach wykres nie był od blisko miesiąca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: komentarz walutowy, waluty, wiadomości
Źródło:
FMCM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-09-2019

DługienosyCoraz lepiej, brawo PiS. Właśnie dostałem zawiadomienie o podwyżce czynszu z tytułu wzrostu kosztów ogrzewania o blisko 17 % a inflacja według … Czytaj całość

24-09-2019

OBIEKTYWNIEAnalitycy od PMI boleści, w maju za USD płaciłem 3,70 teraz 4,06. Jak to możliwe, że pomimo tak wspaniałego rozkwitu gospodarczego i samych sukcesów … Czytaj całość

24-09-2019

gustavusMyślę, że osłabienie złotego pokazuje też po prostu prawdziwą skalę inflacji w Polsce. Wzrost ilości pieniądza na rynku nie ma odzwierciedlenia we … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (52)