Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Kursy walut. Złoty korzysta ze wzrostu kursu eurodolara

8
Podziel się:

Złoty korzysta ze wzrostu kursu eurodolara. Kurs złotego ponownie zmierza w kierunku poziomu 4,50 za euro.

Kurs złotego w poniedziałek rano znajduje się w okolicy 4,53 za euro.
Kurs złotego w poniedziałek rano znajduje się w okolicy 4,53 za euro. (Pixabay, pixabay)

Początek nowego tygodnia handlu na rynku forex przynosi podbicie notowań złotego wraz ze wzrostowym otwarciem na eurodolarze. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5270 zł za euro, 4,1760 zł wobec dolara amerykańskiego, 4,3096 zł względem franka szwajcarskiego oraz 5,1930 zł w relacji do funta szterlinga.

Pierwsze godziny handlu w nowym tygodniu przynoszą pozytywne impulsy, pomimo kolejnej fali zniżek na wycenie ropy naftowej. Kontrakty na amerykańską ropę WTI tracą 9 proc., podczas gdy azjatyckie indeksy Kospi oraz Nikkei rosną ponad 2 proc. Wyraźny, wzrostowy impuls widoczny jest również na eurodolarze (podbicie nad 1,084).

Co ciekawe wedle informacji CFTC ilość spekulacyjnych, krótkich pozycji na dolarze jest najwyższa od 2 lat. Po porannej decyzji Banku Japonii (zniesienie limitów, ale bez reakcji na japońskim jenie), rynek czeka na decyzję w sprawie stóp procentowych Amerykańskiego Banku Centralnego w środę oraz Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w czwartek.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Emocje mogą się wiązać głównie z EBC, gdyż rynek oczekuje włączenia, w program nabywania długu, również papierów nieinwestycyjnych (junk bonds), co może podbić tarcia w ramach samej instytucji.

Lokalnie, sam złoty, korzysta z podbicia eurodolara. Kurs euro ponownie zmierza w kierunku istotnego wsparcia na 4,50 zł.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. Również szeroki kalendarz, globalny, makro nie zawiera dziś istotniejszych pozycji.

Z rynkowego punktu widzenia kurs euro oscyluje nad wsparciem w okolicach 4,50 zł. Będziemy najpewniej obserwować kolejną próbę wybicia tego istotnego wsparcia, korzystając z nastrojów na eurodolarze. Nawet w przypadku takiego scenariusza wątpliwym jest abyśmy zaobserwowali mocniejsze odreagowanie na złotego (i powrót np. w okolice 4,30 zł), gdyż szeroki układ risk-off związany z COVID19 ogranicza potencjał umocnienia walut rynków wschodzących.

Konrad Ryczko, DM BOŚ

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(8)
Kaczornaksiez...
2 lata temu
Tradycyjnie. Złoty może liczyć tylko na wzmocnienie z zewnątrz, od wewnątrz nie ma szans. Liczę na umocnienie ;-) złotego na przełomie sierpnia w okolicy 5.30
Dodo
2 lata temu
Co to za waluta... Eurodolar
Bbbankier
2 lata temu
Euro jest jedną z najbardziej znanych walut, a Złoty stoi na skrawku upadku(to prawda Złoty umocnił się, ale euro umocniło się bardziej).
jarząbek
2 lata temu
prawdziwy patriota Polak, podziwia rząd Morawieckiego
Nieporozumien...
2 lata temu
Tak, najwieksza inflacja w Europie ! Zloty jest tak mocny jak ten pisowski rzad. Tarcza nr. 4, miska ryzu raz dziennie.