Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. Złoty mocniejszy przed posiedzeniem RPP

2
Podziel się:

Na początku tygodnia złoty umocnił się wobec euro o blisko 6 groszy. Polska waluta skorzystała na pozytywnych nastrojach wobec aktywów ryzykownych i przebiła istotny z punktu widzenia RPP poziom 4,50, który pojawiał się w wypowiedziach członków Rady.

Kursy walut. Złoty mocniejszy przed posiedzeniem RPP
Złoty umocnił się wobec euro o 6 groszy i odsunął się od poziomu 4,55 notowanego pod koniec stycznia. (money.pl, Rafał Parczewski)

We wtorek kontynuowane było umocnienie polskiej waluty. Kurs złotego wobec euro spadł na krótko w okolice 4,4730.

Z kolei złoty wobec dolara notowany był poniżej 3,73. Mocniejszy spadek na tej parze był ograniczany przez dalszą korektę eurodolara, gdzie notowane były poziomy w pobliżu 1,20.

Pomimo relatywnie pustego kalendarza makroekonomicznego na początku tygodnia, polski złoty umocnił się o blisko 6 groszy i odsunął się od poziomu 4,55 notowanego pod koniec stycznia. Złoty korzysta na pozytywnym sentymencie wobec aktywów ryzykownych, w tym walut krajów rynków wschodzących.

Zobacz także: Podatek od smartfonów. Kto za to zapłaci?

Para euro-złoty przebiła istotny z punktu widzenia RPP poziom 4,50, który pojawiał się w wypowiedziach członków Rady. NBP nie informuje o przeprowadzanych interwencjach walutowych, jednak notowania polskiej waluty pozostają istotne, gdyż w komunikatach po posiedzeniach RPP od czerwca zamieszczane jest zdanie wskazujące na niedostateczne osłabienie złotego w wyniku szoku pandemicznego.

W środę odbędzie się posiedzenie RPP. Ekonomiści nie spodziewają się zmiany wysokości stóp procentowych. W 2020 roku RPP dokonała trzech cięć obniżając stopę referencyjną z 1,5 proc. do 0,1 proc.

Skala osłabienia euro wobec dolara amerykańskiego nie była duża, jednak para kontynuowała ruch w dół nawet pomimo nieco lepszych danych o PKB ze strefy euro, gdzie w czwartym kwartale gospodarka skurczyła się o 5,1 proc. rok do roku wobec prognozowanych -5,4 proc. rok do roku (i po -4,3 proc. w III kwartale).

Jednak momentum w danych ze strefy euro zdecydowanie opadło na początku tego roku, co widać między innymi w publikowanych niedawno indeksach aktywności gospodarczej (PMI, Ifo czy ESI), co przyczyniło się do korekty na eurodolarze.

Autor: Arkadiusz Trzciołek, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
qwert
3 lata temu
Jestem przygotowany na taką ewentualność. Mam oszczędności bo były niskie stopy procentowe i raty kredytu były niskie
Zaradny
3 lata temu
Kiedys beda musieli podniesc stopy, bo inflacja bedzie ogromna... Ci co wzieli kredyty mieszkaniowe ze zmiennym oprocentowaniem beda wtedy plakac, zupelnie jak to bylo z frankowiczami, zadnej pomocy tez nie dostana...