Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. Złoty odkleił się od 4,60 za euro

13
Podziel się:

Waluty regionu Europy Środkowo-Wschodniej korzystają na słabszym sentymencie towarzyszącym dolarowi. W czwartek złoty lekko się umocnił i oddala się od istotnego technicznie poziomu 4,60 za euro.

Kursy walut. Złoty odkleił się od 4,60 za euro
Kursy walut. Złoty odkleił się od 4,60 za euro. (Adobe Stock)

Czwartkowa sesja przyniosła umocnienie złotego wobec głównych walut - spadek kursu do poziomów 4,56 za euro i 3,84 za dolara był napędzony wzrostem kursu eurodolara w okolice 1,19.

Waluty regionu Europy Środkowo-Wschodniej korzystają na słabszym sentymencie towarzyszącym dolarowi. Złoty umocnił się o ponad 1 grosz względem środowego zamknięcia sesji i oddala się od istotnego technicznie poziomu 4,60 za euro.

Po kolejnej podwyżce stóp procentowych na Węgrzech, oczekuje się, że Czesi również dokonają zapoczątkowanej normalizacji polityki pieniężnej.

Ostatnie, potwierdzające słowa wiceprezesa Banku Czech T. Nidetzky’ego gruntują przekonanie rynku, że zapoczątkowany cykl podwyżek kosztu pieniądza w dalszym ciągu będzie trwał, co sprzyja silniejszemu zachowaniu czeskiej korony niż forinta czy złotego w ostatnich dniach.

Zobacz także: Wakacyjne korki na autostradach. Bramki do likwidacji, powstaje nowy system

Kurs dolara

Ostatni tydzień lipca przynosi powrót notowań eurodolara w okolice poziomu 1,19. Lipcowe posiedzenie Rezerwy Federalnej schłodziło oczekiwania rynku na poznanie terminu rozpoczęcia ograniczenia skupu aktywów, co przełożyło się na wzrost wyceny wspólnej waluty względem dolara.

Jerome Powell zasygnalizował, że podwyżki stóp procentowych są wciąż "daleko przed nami” oraz wyraził przekonanie, że dane z rynku pracy powinny być lepsze zanim Fed rozpocznie zacieśnienie warunków monetarnych.

Z początkiem sierpnia dolar może mieć więcej bodźców do umocnienia, gdy dane na temat przyrostu zatrudnienia (ADP i NFP) okazałyby się na tyle wysokie, aby na nowo nabudować oczekiwania inwestorów na szybszy tapering.

Akomodacyjny komunikat Fedu w dużej mierze nakreślił przyszłe losy kształtowania się światowych indeksów giełdowych. Odkąd na świecie banki centralne prowadzą luzowanie ilościowe poprawiają się globalne nastroje inwestycyjne wraz z napływającym kapitałem na parkiety giełdowe, w tym na rynki wschodzące.

Autor: Rafał Dawidziuk, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Taktak
3 lata temu
Nowy kontrakt na B2B już tylko w EUR. Plny zostawiam wyborcom pisu.
ddd
3 lata temu
Co mnie ojro obchodzi , jak kupuje polskie produkty i jeżdżę na wczasy w Polsce
klm
3 lata temu
Za chwilę ludzie sami zaczną się rozliczać ze sobą w euro. Mamy już równoległy system prawny, równoległą rzeczywistość w TVP i przemówieniach prezydenta - będzie i równoległy, nieoficjalny system monetarny.
LokiR
3 lata temu
Tia... Jeśli kraj ma najwyższą inflację w Europie, największą śmiertelność, nieprzewidywalny Rząd i Dziadziusia - Tyrana, co zagraża międzynarodowym porozumieniom, oraz maksymalne zadłużenie, to czego się spodziewać? Ja obstawiam że złotówka w pół roku osiągnie kurs 5zł za 1 Euro. Co najmniej
ema
3 lata temu
dodrukowac dla rydzyka , tvpisszujni, obajtka i jego przyjaciol odnowic dom brylanta bo zapuszczony a chce rzadzic nami a sam w brudzie siedzi, doplacic do psychologa sasina i suskiego zeby im bardziej nie odbilo , coprawda wiecej sie chyba nie da, i wiecej asfaltowych drog do domu szydlo zeby miala blisko i wygodnie do pracy