Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Nadwyżka budżetowa większa niż zapowiadał premier. Nowe dane MF

949
Podziel się:

Nadwyżka budżetowa w okresie od stycznia do czerwca wyniosła 28 mld zł - poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów. Dochody z VAT były wyższe o 23 mld zł w stosunku do analogicznego okresu rok temu, a dochody z PIT - o 5 mld zł. Pomógł też przelew z NBP.

Nadwyżka budżetowa większa niż zapowiadał premier. Nowe dane MF
Nadwyżka budżetowa po czerwcu wyniosła 28 mld zł i okazała się większa niż zapowiadał premier Mateusz Morawiecki. (PAP)

Wydatki budżetu w okresie od stycznia do czerwca 2021 roku wyniosły ok. 206 mld zł. Natomiast dochody w tym okresie wyniosły 234 mld zł i były o ok. 36,6 mld zł, czyli o 18,5 proc. wyższe od uzyskanych w tym samym okresie ubiegłego roku.

Dochody z VAT w okresie od stycznia do czerwca wyniosły 101,6 mld zł i były wyższe o ok. 23,2 mld zł w stosunku do analogicznego okresu rok temu.

– Wysokie dynamiki wzrostu związane są z jednej strony z zamrożeniem gospodarki podczas pierwszej fali pandemii w ubiegłym roku, z drugiej są wynikiem silnego odbicia gospodarczego – powiedział PAP minister finansów Tadeusz Kościński.

Zobacz także: Marzenia, edukacja dziecka czy emerytura – jak odłożyć na swój cel?

Dochody z PIT w okresie od stycznia do czerwca wyniosły 33,6 mld zł i były wyższe o ok. 5,1 mld zł w stosunku do analogicznego okresu rok temu. Dochody z CIT natomiast sięgnęły ok. 25,5 mld zł i były wyższe o ok. 3,4 mld zł, zaś dochody z akcyzy wzrosły o 1,4 mld zł do 33,8 mld zł.

W wypracowaniu nadwyżki pomógł też przelew z NBP. W czerwcu Narodowy Bank Polski przelał na konto budżetu państwa rekordową kwotę ponad 8,8 mld zł, czyli o 1,4 mld zł więcej niż rok temu. To zgodna z ustawą wpłata większości zysku z działalności banku centralnego za ubiegły rok.

Na początku ubiegłego tygodnia premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nadwyżka budżetowa po czerwcu wyniesie 25 mld zł. Przy okazji wbił szpilę opozycji mówiąc, że było to możliwe dzięki "naprawie finansów publicznych po poprzednikach".

Kilka dni później wiceminister finansów Sebastian Skuza zapowiedział, że nadwyżka budżetowa po czerwcu może być nawet większa, niż zapowiadał premier. W czwartek Ministerstwo Finansów podało, że wyniosła 28 mld zł.

Jednak ekonomiści zwracają uwagę, że saldo budżetu państwa stało się bezużytecznym wskaźnikiem kondycji finansów publicznych. W tym samym czasie, gdy budżet śrubuje nadwyżki, BGK rozkręca bowiem emisje długu.

"Tylko w 2021 ma pożyczyć 39 mld zł. I planuje kolejne 100 mld na inwestycje strategiczne. Wszystko poza budżetem" - napisali w ubiegłym tygodniu ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Wydatki na walkę ze skutkami pandemii z funduszu przeciwdziałania COVID-19 w BGK oraz tarcze antykryzysowe PFR nie są w żaden sposób ujęte w budżecie.

Do budżetu państwa nie wlicza się wydatków z funduszy centralnych, jak np. państwowych funduszy celowych, agencji, fundacji czy instytutów. Na tym nie koniec. Do budżetu państwa nie wlicza się też sektora społecznego, czyli NFZ, FUS, czy KRUS. Zdaniem głównego ekonomisty FOR, prawdziwe finanse publiczne, o których rząd nie mówi, pokazują deficyt.

- Wszyscy ekonomiści wiedzą, że budżet państwa i mierniki z nim związane nie mają żadnego znaczenia dla oceny finansów państwa jako całości - mówi w rozmowie z money.pl dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR).

- Rząd to skrupulatnie wykorzystuje do manipulowania odbiorem informacji o stanie finansów. Budżet państwa to w zasadzie jest jedna trzecia wydatków całego sektora - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(949)
Sprawiedliwy
2 lata temu
PrzyPOmnę = Donald 36 Mld deficytu w 1 miesiąc robił:) został prezydentem Europy:) nie potrzebował doświadczenia Morawieckiego na stanowisku prezesa największego banku:) -- BRAWO PIS!! = DOBRA ZMIANA = Wystarczy nie kraść!!:) -- FOR czyli Balcerowicz i spółka nie moga sie pogodzic że nie mogą dalej pogłębiać bezrobocia w Polsce tak zeby koncernom zylo sie dobrze a pracownicy robili za miskę ryżu, szczaw i mirabelki!! = Każdy sukces Polski to dla tuskowatych DRAMAT !!?? ;((--- czyli co? do wydatkòw budżetowych nie wlicza się centralnych i innych wymienionych w artykule? A za poprzedniej władzy to było wliczane? Jeszcze jedna manipulacja i deprecjonowanie rządu przez WP. Staliście się przybudówką TVNu:)))= Piszecie ze pomógł przelew z PKO BP oczywiście że tak bo za platformy sprzedaliście bank Włochom dopiero ten rząd musiał odkupić wiele rzeczy chociażby kolejkę na Kasprowy Wierch bo też sprzedaliście ją kolejkę która znosi żółte jaja Lot też chcieliście sprzedać lotos też lasy państwowe też.....
SowaiPrzyjaci...
2 lata temu
POKOnani -- PO, KO, SLD, dla nich informacja o nadwyzce to kolejna katastrofa, koryto odsuwa się jeszcze bardziej..... już w 2016 roku miało wszystko runąć, a tu taki cios.....kolejna nadwyżka... psy szczekają a karawana jedzie dalej - brawo rząd - PiS ! ((( Można - można jak złodziei z PO nie ma przy władzy - nierządach !!! ))) Za nierządów Tuska nic nie robili nikomu nic nie dawali żadne tam 500+ a deficyt budżetowy i tak mieli na poziomie 30-40 mld zł. Inwestycjami strategicznymi Platforma sobie głowy nie zawracała to nie potrzebne im były żadne tam pożyczki 100 mld zł.
eMeryt
2 lata temu
Niech powie o ukrytych wydatkach to zobaczymy ile na minusie jest tej nadwyzki budżetowej.
teoli
2 lata temu
Nadwyżkę spożytkują na swoje podwyżki a dziurę budżetową zostawią w spadku następnej władzy, której będą zarzucać nieudolność... to logika bolszewików z PiSu.
Tam sa te pie...
2 lata temu
25-05-2021 09:17 Majątek premiera pod lupą dziennikarzy WP. Wiceminister: dobrze, że ma dom nad Bałtykiem 5 mieszkań, 3 domy i kilkanaście hektarów ziemi oraz oszczędności o łącznej szacowanej wartości blisko 40 mln złotych. Takim majątkiem mogą pochwalić się Iwona i Mateusz Morawieccy. Jak ustalili dziennikarze WP Szymon Jadczak oraz Patryk Słowik, szef rządu wraz z małżonką swoje nieruchomości ulokowali w kilku miejscach w Polsce. - Jeszcze niedawno media trąbiły, że premier ma majątek 70 mln złotych, teraz wychodzi połowa mniej. Dla mnie to nie jest zaskoczenie, że były prezes banku jest milionerem. Z części jego oświadczenia przecież widać, ile zgromadził środków. Dobrze, że ma dom nad polskim morzem, a nie gdzieś na Bahamach - komentował na gorąco w programie "Tłit" Wirtualnej Polski Michał Woś. Wiceminister sprawiedliwości pogratulował dziennikarzom WP za "wykonanie mozolnej pracy". - Mówię to z satysfakcją: państwa artykuł to dowód na skuteczność informatyzacji wymiaru sprawiedliwości, bo to nasze ministerstwo wprowadziło elektroniczne księgi wieczyste - dodał polityk Solidarnej Polski.
...
Następna strona