Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

NBP zarobił 9,3 mld zł. Budżet państwa dostanie gigantyczny przelew

25
Podziel się:

W dobie pandemii w kasie państwa ważne są każde pieniądze. Miłą niespodziankę rządowi zrobił NBP, który może się pochwalić zyskami przekraczającymi grubo ponad 9 mld zł. 95 proc. tej kwoty trafi do budżetu.

NBP zarobił 9,3 mld zł. Budżet państwa dostanie gigantyczny przelew
Do kasy państwa z NBP wpłynie prawie 9 mld zł. (NBP, NBP)
bEBYkBMB

RPP na ostatnim posiedzeniu 7 kwietnia przyjęła sprawozdanie finansowe NBP. Prezes banku podczas piątkowej konferencji poinformował, że w całym 2020 roku bank wypracował zysk w kwocie 9,3 mld zł. To o 1,5 mld zł więcej niż rok wcześniej.

- Jest on o prawie 20 proc. wyższy. Zgodnie z ustawą o NBP zostanie podzielony i 95 proc. tej kwoty zostanie skierowane do budżetu państwa - wskazał Adam Glapiński.

Dodał, że pozostałe 5 proc. trafi na fundusz rezerwowy banku.

bEBYkBMD
Zobacz także: Inflacja w Polsce się rozpędza. Dane potwierdzają, wydatki rodzin znacznie wzrosły

- Z satysfakcją mogę oświadczyć, że wpłata do budżetu państwa wyniesie około 8 mld 900 mln zł. Zostanie dokonana w terminie 14 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego przez Radę Ministrów - powiedział prezes NBP.

bEBYkBMJ

- Myślę, że te środki będą w budżecie państwa należycie, z korzyścią dla społeczeństwa użytkowane - dodał.

Zgodnie z ustawą o NBP, do 30 kwietnia roku następnego po roku obrotowym prezes NBP przedstawia roczne sprawozdanie finansowe NBP Radzie Ministrów, która podejmuje decyzję w sprawie jego zatwierdzenia.

Tym samym rząd czeka bardzo miła niespodzianka. Warto przypomnieć, że Ministerstwo Finansów spodziewało się dostać w tym roku nieco ponad 1,3 mld zł. Rok wcześniej było to nieco ponad 7,4 mld zł.

Wynik za 2020 rok jest najwyższym wypracowanym przez bank centralny za kadencji Adama Glapińskiego. Prezes może się pochwalić, że łączny zysk NBP w ciągu kilku lat wyniósł 26,3 mld zł, z czego 25 mld zł zostało przekazane do budżetu państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEBYkBNe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
Ggyu
5 miesięcy temu
Jak się manipuluje cena złotówki to się zarabia
Szalo
5 miesięcy temu
Powiem wam tak kiedys bylem w NBP w roznych miastach, budynki ogromne, ochrona wojska, metraze przepastne, ludzi cala masa, ale od razu widac ze nic sie tam nie dzieje i wszystko to mozna i tak uciac o 80%.
Dosyc
5 miesięcy temu
Takie artykuł w ogóle nie powinien zostać opublikowany. Jest nie rzetelny. Nie przekazuje do końca należytej informacje której spodziewać się można po tytule. Zgłaszam to. Piszą tak z zamiarem że użytkownik kliknie w artykuł. Całe pismaki, ale już wiem jak z wami walczyć. Każdego zgłaszam...
bEBYkBNf
jan nr 2
5 miesięcy temu
Przecież to proste, oszczędności rodaków są oprocentowane w wys. 0,0% a kredyty ok. 15% plus różne koszty. I stąd te zyski.
wilcze ślepia
5 miesięcy temu
PO-wiedzcie mi gdzie te pieniadze są zakopane..
...
Następna strona