Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. Złoty umacnia się czwarty dzień. Euro już po 4,50 zł

16
Podziel się

Dobre nastroje wśród inwestorów sprawiają, że złoty umacnia się czwarty dzień z rzędu i we wtorek rano dotknął ważnego poziomu 4,50 za euro. Na początku stycznia umocnienie złotego zostało zatrzymane właśnie na tym poziomie w związku z obawami o kolejną interwencję NBP.

Kursy walut. Złoty umacnia się czwarty dzień. Euro już po 4,50 zł
We wtorek rano złoty dotknął ważnego poziomu 4,50 za euro. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDKqGpAR

"Dobre dane i wzrost apetytu na ryzyko na światowych rynkach przekładają się na aprecjację krajowej waluty” – zauważa Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Lepsze nastroje we wtorek rano przynoszą kontynuację zielonej fali na giełdach, a na rynku walutowym wraca słabość dolara na rzecz walut rynków wschodzących, do których należy złoty. W tym otoczeniu polska waluta testuje ważny poziom 4,50 za euro.

Jak zauważa Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers, na początku stycznia umocnienie złotego zostało zatrzymane właśnie na tym poziomie w związku z obawami, że zejście kursu złotego wobec euro poniżej 4,50 wzbudzi niezadowolenie NBP i zagrozi interwencyjną sprzedażą złotego.

bDKqGpAT
Zobacz także: e-Urząd Skarbowy już działa. Ważne zmiany w podatkach

"Testowanie determinacji banku centralnego w tygodniu z posiedzeniem RPP wydaje się odważną decyzją. Z drugiej jednak strony, jeśli tłumaczenie interwencji dbaniem o dobro eksporterów było tylko zasłoną dymną, by oddalić oskarżenia o podbijanie fixingu na koniec roku, to teraz w lutym opór ze strony NBP może być mniejszy albo nie wystąpić wcale” – ocenia Konrad Białas.

Jego zdaniem, bank centralny nie powinien angażować się w walkę z rynkiem, kiedy koszty mogą być wysokie, a korzyści minimalne. W rezultacie siła złotego nie powinna się wyczerpywać na poziomie 4,50, ale przynajmniej jakieś 2 proc. niżej.

bDKqGpAZ

Z kolei zdaniem niektórych analityków, potencjał do dalszego umocnienia złotego na tę chwilę jest już mocno ograniczony. Proces ten blokuje bowiem bliskość poziomu 4,50 zł.

"To umowna granica, poniżej której rynek wciąż oczekuje potencjalnych interwencji ze strony Narodowego Banku Polskiego (NBP). Jeżeli nie faktycznych, jak to miało miejsce w końcówce 2020 roku, to przynajmniej ofensywy medialnej ze strony banku centralnego i członków Rady Polityki Pieniężnej” – ocenia Marcin Kiepas, analityk Tickmill.

bDKqGpBa

Jego zdaniem, trwałe pokonanie poziomu 4,50 zł w tym tygodniu wydaje się wątpliwe również z uwagi na środowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej oraz zaplanowane na najbliższy piątek wystąpienie prezesa NBP Adama Glapińskiego, podczas których to wydarzeń z pewnością temat kursu walutowego zostanie poruszony.

Kurs EUR/PLN w ciągu ostatniego tygodnia:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKqGpBu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Oczy
miesiąc temu
Przypominam wszystkim, ze rok temu Eur kosztoiwalo 4,23!!! A teraz podniecamy sie tancem 2-3 grosze wokol 4,50!
Optymista
miesiąc temu
To jak euro będzie warte np.4,80, cieszyć się będą banki,a przeciętny Polak będzie płakać
Trzeźwy od 2 ...
miesiąc temu
Ja tam widzę spadek EUR/USD a nie umacnianie złotego
bDKqGpBv
Oregon
miesiąc temu
Szaleństwo,bogactwo,euforia bo złoty wart tyle co papier toaletowy i pisowcy jeszcze chcą aby był wart tyle to zużyty papier toaletowy. Sami skupują EUR przez co złoty tanieje bo wiedzą że nic nie wart . Polacy stracili biliony od najbiedniejszego do najbogatszego a zarobili "inwestorzy" czyli oszuści,banki i giełdy zagraniczne a rząd może kombinować z budżetem na miliardy .Taki to pożytek z tego złotego.Biedakiem i ciemniakiem się lepiej,łatwiej rządzi .
Hryni
miesiąc temu
Przychodnie szpitale pozamykane dla normalnych pacjentów. Prywatnie po południu za kasę otwarte. Lekarze zaszczepieni. Mordercy
...
Następna strona