Notowania

ebc
13.09.2019 07:44

Kursy walut. Złoty zyskał po decyzji Europejskiego Banku Centralnego

Czwartkowa decyzja EBC przyniosła zmiany na rynku walut. Złoty jest stabilny, a nawet lekko zyskał w relacji do najważniejszych walut.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Kursy walut po decyzji EBC dynamicznie się zmieniały.

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3340 zł za euro, 3,9158 zł wobec dolara amerykańskiego, 3,9547 zł względem franka szwajcarskiego oraz 4,8375 zł w relacji do funta szterlinga.

Ostatnie kilkanaście godzin obrotu na szerokim rynku stało pod znakiem podbicia zmienności po EBC. Mario Draghi ostatecznie zdecydował o obniżeniu stopy depozytowej z -0,4 proc. do -0,5 proc. oraz uruchomieniu programu QE o wartości 20 mld EUR zakupów miesięcznie.

Domyślny scenariusz zakładał cięcie stóp o 10-20 pb. oraz program o wartości 30+ mld EUR. Tym samym bazowy przekaz był nieco mniej gołębi. Draghi zapowiedział jednak program QE bezterminowy (open-ended), co zostało odebrane pro-stymulacyjnie gdyż inwestorzy spodziewali się założeń co do 9-12 miesięcy.

Początkowo euro spadało, rosły ceny europejskiego długu, a indeksy wspięły się na intra-sesyjne maksima. Ostatecznie jednak obserwowaliśmy realizację zysków, a nastroje dodatkowo schłodziły się po tym jak USA zdementowały iż pomimo wymiany "gestów dobrej woli" planują podpisać umowę.

Z punktu widzenia złotego nastąpiła realizacja scenariusza bazowego w postaci luzowania polityki w Strefie Euro, co docelowo powinno stanowić wsparcie dla walut CEE/EM. Sama zmienność wokół par powiązanych z PLN zamykała się w 5-6 gr., a na większości zestawień PLN powrócił do próby umocnienia.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy finalne dane dot. inflacji CPI za sierpień, gdzie spodziewane jest 2,8 proc. r/r. Ponadto NBP opublikuje dane dot. bilansu handlowego za lipiec, gdzie spodziewany jest deficyt -295 mln EUR w ramach rach. bieżącego. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się odczytowi sprzedaży detalicznej z USA.

Z rynkowego punktu widzenia kurz po EBC powoli opada, a inwestorzy kierują swoją uwagę na kwestie handlowe na linii USA-Chiny, a docelowo przyszły tydzień upłynie pod znakiem FED'u. PLN próbuje kontynuować trend aprecjacyjny, chociaż wydaje się, iż na globalnych rynkach jesteśmy obecnie bliżej lekkiej korekty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ebc, forex, waluty, złoty, euro, dolar
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-09-2019

Mocna gospodarka Polski!Krytykom PiSu aż twarze czerwienią się że złości. Kurs złotego tylko potwierdza dobra kondycję gospodarki. Gdzie ten wieszczony upadek Polski?

13-09-2019

~DawidSilne państwo,gospodarka oraz mądre zarządzanie finansami powodują to,że złoty jest silny i bezpieczny.Brawo PiS.Pamiętam o ile osłabiła się złotówka … Czytaj całość

13-09-2019

JUIPIS TO INTERES STANOW I TAK POWINNO ZOSTAC

Rozwiń komentarze (9)