Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

NBP. Tyle gotówki w obiegu nie było już dawno

202
Podziel się

W kryzysie gotówka jest bogiem – tak chciałoby się skomentować najnowsze dane NBP dotyczące ilości pieniądza w obiegu. Tylko w marcu i w kwietniu bieżącego roku w obiegu przybyło ponad 46 mld złotych

Polacy ruszyli do bankomatów po gotówkę. W pierwszym kwartale 2020 r. w obiegu przybyło 30 mld zł.
Polacy ruszyli do bankomatów po gotówkę. W pierwszym kwartale 2020 r. w obiegu przybyło 30 mld zł. (money.pl)
bDUCFWut

Dane o podaży pieniądza publikowane są przez Narodowy Bank Polski regularnie, ale do tej pory interesowały głównie makroekonomistów. Od dwóch miesięcy jest inaczej. Powód? W czasie pandemii gwałtownie wzrósł popyt na gotówkę, co widać w statystykach banku centralnego – zauważa serwis Bankier.

Szturm na bankomaty w marcu i w kwietniu odzwierciedlają statystyki. Z najnowszych danych wynika, że w kwietniu wartość pieniądza gotówkowego w obiegu wyniosła 272,8 mld zł. To o 20,2 mld zł więcej niż miesiąc wcześniej. Z kolei w samym marcu wzrost wynosił 26,3 mld zł i był nominalnie największy w historii.

Wzrost ilości gotówki był widoczny już wcześniej, ale w miesiącach naznaczonych pandemią dynamika zdecydowanie przyspieszyła. W marcu 2020 r. gotówki w obiegu było o 21,3 proc. więcej niż rok wcześniej. W kwietniu roczna dynamika wyniosła już 29,4 proc. To najwyższy wynik w historii danych sięgającej 1998 r.

bDUCFWuv
Zobacz także: Obejrzyj: Kary dla obywateli w stanie epidemii. "Niezgodne z prawem"

Biorąc pod uwagę, że od połowy marca klienci proszeni są o płacenie kartą, popularność gotówki zaskakuje.

bDUCFWuB

- Podczas gdy względy epidemiologiczne powinny zachęcać do płatności bezgotówkowych, wartość gotówki w obiegu wzrosła przez dwa miesiące o blisko 50 mld PLN. Obawy o fizyczny dostęp do oszczędności powinny stopniowo ustępować w kolejnych miesiącach – napisali analitycy z banku Pekao.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUCFWuW
gospodarka
KOMENTARZE
(202)
Wgw
11 miesięcy temu
Tylko gotowka !! Nie dajcie sie nabrac na platbozci karta, bo kazdego bedzie mozna wylaczyc w sensie doslownym.
Marcin
11 miesięcy temu
A po co mam trzymać kasę w banku. Po obniżce stóp przez pana Glapińskiego oprocentowanie jest zerowe. Natomiast w każdej chwili pan Kaczyński może rozkazać by znacjonalizować banki, pani Przyłębska powie, że to zgodne z konstytucją, a nowa pierwsza prezes SN wyda wyrok, że nasze pieniądze się PISowi należały.
Vateusz M.
11 miesięcy temu
Drukujemy drukujemy! Cała polska będzie bogata.
bDUCFWuX
Bez prawnik
11 miesięcy temu
Jak mnie w sklepie kasjerka pyta o APLIKACJĘ - odpowiadam, że prawa nie studiowałem ...
Kazik
11 miesięcy temu
Widać jak ludzie ufają rządowi i bankom. Tylko gotowka żadne karty. Nie dam się nabrać na te slogany ze karta bezpieczniejsza od gotówki. Widać ze Polacy nie tacy głupi I nie wierzą banksterom.
...
Następna strona