Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nbp
26.05.2020 18:22

NBP. Tyle gotówki w obiegu nie było już dawno

W kryzysie gotówka jest bogiem – tak chciałoby się skomentować najnowsze dane NBP dotyczące ilości pieniądza w obiegu. Tylko w marcu i w kwietniu bieżącego roku w obiegu przybyło ponad 46 mld złotych

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Polacy ruszyli do bankomatów po gotówkę. W pierwszym kwartale 2020 r. w obiegu przybyło 30 mld zł.

Dane o podaży pieniądza publikowane są przez Narodowy Bank Polski regularnie, ale do tej pory interesowały głównie makroekonomistów. Od dwóch miesięcy jest inaczej. Powód? W czasie pandemii gwałtownie wzrósł popyt na gotówkę, co widać w statystykach banku centralnego – zauważa serwis Bankier.

Szturm na bankomaty w marcu i w kwietniu odzwierciedlają statystyki. Z najnowszych danych wynika, że w kwietniu wartość pieniądza gotówkowego w obiegu wyniosła 272,8 mld zł. To o 20,2 mld zł więcej niż miesiąc wcześniej. Z kolei w samym marcu wzrost wynosił 26,3 mld zł i był nominalnie największy w historii.

Wzrost ilości gotówki był widoczny już wcześniej, ale w miesiącach naznaczonych pandemią dynamika zdecydowanie przyspieszyła. W marcu 2020 r. gotówki w obiegu było o 21,3 proc. więcej niż rok wcześniej. W kwietniu roczna dynamika wyniosła już 29,4 proc. To najwyższy wynik w historii danych sięgającej 1998 r.

Polacy ruszyli do bankomatów po gotówkę. W pierwszym kwartale 2020 r. w obiegu przybyło 30 mld zł.
Polacy ruszyli po gotówkę. Ekspert: sami sobie szkodzimy

Obejrzyj: Kary dla obywateli w stanie epidemii. "Niezgodne z prawem"

Biorąc pod uwagę, że od połowy marca klienci proszeni są o płacenie kartą, popularność gotówki zaskakuje.

- Podczas gdy względy epidemiologiczne powinny zachęcać do płatności bezgotówkowych, wartość gotówki w obiegu wzrosła przez dwa miesiące o blisko 50 mld PLN. Obawy o fizyczny dostęp do oszczędności powinny stopniowo ustępować w kolejnych miesiącach – napisali analitycy z banku Pekao.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: nbp, gotówka, gospodarka, wiadomości, pieniądze, banknoty
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-05-2020

WgwTylko gotowka !! Nie dajcie sie nabrac na platbozci karta, bo kazdego bedzie mozna wylaczyc w sensie doslownym.

26-05-2020

Vateusz M.Drukujemy drukujemy! Cała polska będzie bogata.

26-05-2020

MarcinA po co mam trzymać kasę w banku. Po obniżce stóp przez pana Glapińskiego oprocentowanie jest zerowe. Natomiast w każdej chwili pan Kaczyński może … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (202)