Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Płatności w czasie pandemii. Rekordowy obieg gotówki

180
Podziel się

Gotówka to wciąż najbardziej popularna forma płatności, pomimo tego, że wiele sklepów przyjmuje jedynie płatności kartą lub smartfonem. W marcu odnotowano ogromny wzrost wypłat gotówki z bankomatów.

Gotówka wciąż najbardziej popularna
Gotówka wciąż najbardziej popularna (Getty Images)
bDUJnnOZ

Mimo coraz szerszej gamy dostępnych form płatności, to wciąż gotówka jest najchętniej wybieranym przez Polaków środkiem płatniczym - czytamy na biznes.interia.pl. Wybuch pandemii spotęgował przepływ banknotów, o czym świadczy aż siedmiokrotny wzrost średnich wypłat gotówki w marcu.

Jeszcze do niedawna w niektórych sklepach elektroniczne płatności nie były respektowane, dziś niektórzy właściciele punktów handlowych nie chcą przyjmować płatności gotówkowych.

Międzynarodowe organizacje i część banków centralnych, a także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zapewniają, że posługiwanie się gotówką jest bezpieczne. Oczywiście, zgodnie z rekomendacjami WHO, po bezpośrednim kontakcie z banknotami zaleca się dokładne umycie dłoni. Ta procedura jest zalecana także po korzystaniu z kart płatniczych, terminali czy innych powierzchni w przestrzeni publicznej.

bDUJnnPb
Zobacz także: Obejrzyj: Protest przedsiębiorców to początek. "Spodziewam się burzliwej jesieni"

- Większość podmiotów rynkowych i organizacji finansowych dąży do utrzymania stałego obiegu gotówki, która stanowi podstawę naszej gospodarki. Obecnie kluczowe jest jednak umiejętne i odpowiedzialne korzystanie z tej formy płatności. Demonizowanie jej i rozprzestrzenianie nieprawdziwych informacji na temat banknotów może być dyskryminujące dla osób, które nie korzystają z alternatywnych form płatniczych i szkodliwe dla całej gospodarki - mówi portalowi biznes.interia.pl Tomasz Rokita, odpowiadający w Diebold Nixdorf za sektor bankowy.

bDUJnnPh

Mimo że obrót detaliczny w marcu spadł o 7,1 proc. w skali roku, to na polskim rynku obieg gotówki jest niezachwiany. Narodowy Bank Polski poinformował, że w połowie marca średnia ilość wypłat gotówki wzrosła siedmiokrotnie, co w efekcie przyniosło obieg wynoszący ponad 269 mld zł. W marcu, jak informuje NBP, odnotowano także rekordowy wzrost gotówki w obiegu - o ponad 26 mld zł.

Warto podkreślić, że w dobie epidemii gotówka także przechodzi kwarantannę, co ma zwiększyć bezpieczeństwo zwolenników korzystania z tradycyjnej formy płatności. Pieniądze, które trafiają do skarbców NBP przechodzą wydłużony "czas spoczynku" przed ich ponownym trafieniem do obiegu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bDUJnnPi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUJnnPC
KOMENTARZE
(180)
Nickey
12 miesięcy temu
Oby nigdy nie nastąpiło całkowite pozbycie się gotówki na rzecz tzw. pieniądza elektronicznego.
prorok
12 miesięcy temu
Gotówka w portfelu daje wolność,jeśli zniknie zniknie ostatni bastion wolności człowieka.
ANNA
12 miesięcy temu
TYLKO GOTOWKA.
bDUJnnPD
LB
12 miesięcy temu
Przestańcie pieprzyć, gotówka jest środkiem płatniczym w Polsce i nikt nie ma prawa nie przyjąć nią zapłaty !!!! Tylko gotówka !!!
LepszyGołąbWG...
12 miesięcy temu
Gotówka nas uratuje a jej zabicie to zabicie naszej prywatności. Nie dopuśćmy do tego nigdy.
...
Następna strona