Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Płatności w czasie pandemii. Rekordowy obieg gotówki

180
Podziel się:

Gotówka to wciąż najbardziej popularna forma płatności, pomimo tego, że wiele sklepów przyjmuje jedynie płatności kartą lub smartfonem. W marcu odnotowano ogromny wzrost wypłat gotówki z bankomatów.

Gotówka wciąż najbardziej popularna
Gotówka wciąż najbardziej popularna (Getty Images)

Mimo coraz szerszej gamy dostępnych form płatności, to wciąż gotówka jest najchętniej wybieranym przez Polaków środkiem płatniczym - czytamy na biznes.interia.pl. Wybuch pandemii spotęgował przepływ banknotów, o czym świadczy aż siedmiokrotny wzrost średnich wypłat gotówki w marcu.

Jeszcze do niedawna w niektórych sklepach elektroniczne płatności nie były respektowane, dziś niektórzy właściciele punktów handlowych nie chcą przyjmować płatności gotówkowych.

Międzynarodowe organizacje i część banków centralnych, a także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zapewniają, że posługiwanie się gotówką jest bezpieczne. Oczywiście, zgodnie z rekomendacjami WHO, po bezpośrednim kontakcie z banknotami zaleca się dokładne umycie dłoni. Ta procedura jest zalecana także po korzystaniu z kart płatniczych, terminali czy innych powierzchni w przestrzeni publicznej.

Zobacz także: Obejrzyj: Protest przedsiębiorców to początek. "Spodziewam się burzliwej jesieni"

- Większość podmiotów rynkowych i organizacji finansowych dąży do utrzymania stałego obiegu gotówki, która stanowi podstawę naszej gospodarki. Obecnie kluczowe jest jednak umiejętne i odpowiedzialne korzystanie z tej formy płatności. Demonizowanie jej i rozprzestrzenianie nieprawdziwych informacji na temat banknotów może być dyskryminujące dla osób, które nie korzystają z alternatywnych form płatniczych i szkodliwe dla całej gospodarki - mówi portalowi biznes.interia.pl Tomasz Rokita, odpowiadający w Diebold Nixdorf za sektor bankowy.

Mimo że obrót detaliczny w marcu spadł o 7,1 proc. w skali roku, to na polskim rynku obieg gotówki jest niezachwiany. Narodowy Bank Polski poinformował, że w połowie marca średnia ilość wypłat gotówki wzrosła siedmiokrotnie, co w efekcie przyniosło obieg wynoszący ponad 269 mld zł. W marcu, jak informuje NBP, odnotowano także rekordowy wzrost gotówki w obiegu - o ponad 26 mld zł.

Warto podkreślić, że w dobie epidemii gotówka także przechodzi kwarantannę, co ma zwiększyć bezpieczeństwo zwolenników korzystania z tradycyjnej formy płatności. Pieniądze, które trafiają do skarbców NBP przechodzą wydłużony "czas spoczynku" przed ich ponownym trafieniem do obiegu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(180)
Rob
4 lata temu
Na podstawie jakiego to prawa sklepy odmawiały przyjmowania gotówki? Taki sklep należy natychmiast zamknąć przymusowo!!!!
krzys
4 lata temu
to super jak ie chcą gotówki,to znaczy nie trzeba płacić-to lubię,gdzie te sklepy?
KORONA
4 lata temu
no po tym jak Pis i Ziobro ogłosili, że będą bezprawnie wchodzić na konta, to się nie dziwię, że wszyscy kasę wyciągają
Jedras87
4 lata temu
Po obniżeniu stop procentowych nie opłaca się trzymać kasy w banku. Lepiej w szufladzie
Qwwrty
4 lata temu
Jakie sklepy przyjmują płatność tylko karta albo telefonem? Owszem są sklepy gdzie jest info że proszą aby płacić zbliżeniowo ale nigdy nie odmówiono mi przyjęcia gotowki. A gotówka jest oficjalnym środkiem płatniczym i niestety muszą przyjmować.
...
Następna strona