Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Płatności w czasie pandemii. Rekordowy obieg gotówki

Gotówka to wciąż najbardziej popularna forma płatności, pomimo tego, że wiele sklepów przyjmuje jedynie płatności kartą lub smartfonem. W marcu odnotowano ogromny wzrost wypłat gotówki z bankomatów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Gotówka wciąż najbardziej popularna

Mimo coraz szerszej gamy dostępnych form płatności, to wciąż gotówka jest najchętniej wybieranym przez Polaków środkiem płatniczym - czytamy na biznes.interia.pl. Wybuch pandemii spotęgował przepływ banknotów, o czym świadczy aż siedmiokrotny wzrost średnich wypłat gotówki w marcu.

Jeszcze do niedawna w niektórych sklepach elektroniczne płatności nie były respektowane, dziś niektórzy właściciele punktów handlowych nie chcą przyjmować płatności gotówkowych.

Międzynarodowe organizacje i część banków centralnych, a także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zapewniają, że posługiwanie się gotówką jest bezpieczne. Oczywiście, zgodnie z rekomendacjami WHO, po bezpośrednim kontakcie z banknotami zaleca się dokładne umycie dłoni. Ta procedura jest zalecana także po korzystaniu z kart płatniczych, terminali czy innych powierzchni w przestrzeni publicznej.

Obejrzyj: Protest przedsiębiorców to początek. "Spodziewam się burzliwej jesieni"

- Większość podmiotów rynkowych i organizacji finansowych dąży do utrzymania stałego obiegu gotówki, która stanowi podstawę naszej gospodarki. Obecnie kluczowe jest jednak umiejętne i odpowiedzialne korzystanie z tej formy płatności. Demonizowanie jej i rozprzestrzenianie nieprawdziwych informacji na temat banknotów może być dyskryminujące dla osób, które nie korzystają z alternatywnych form płatniczych i szkodliwe dla całej gospodarki - mówi portalowi biznes.interia.pl Tomasz Rokita, odpowiadający w Diebold Nixdorf za sektor bankowy.

Mimo że obrót detaliczny w marcu spadł o 7,1 proc. w skali roku, to na polskim rynku obieg gotówki jest niezachwiany. Narodowy Bank Polski poinformował, że w połowie marca średnia ilość wypłat gotówki wzrosła siedmiokrotnie, co w efekcie przyniosło obieg wynoszący ponad 269 mld zł. W marcu, jak informuje NBP, odnotowano także rekordowy wzrost gotówki w obiegu - o ponad 26 mld zł.

Warto podkreślić, że w dobie epidemii gotówka także przechodzi kwarantannę, co ma zwiększyć bezpieczeństwo zwolenników korzystania z tradycyjnej formy płatności. Pieniądze, które trafiają do skarbców NBP przechodzą wydłużony "czas spoczynku" przed ich ponownym trafieniem do obiegu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zakupy, płatności, gotówka, nbp, banki, koronawirus, pandemia, epidemia, Covid-19, płacenie gotówką, pieniądze, banknoty, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-05-2020

NickeyOby nigdy nie nastąpiło całkowite pozbycie się gotówki na rzecz tzw. pieniądza elektronicznego.

10-05-2020

prorokGotówka w portfelu daje wolność,jeśli zniknie zniknie ostatni bastion wolności człowieka.

10-05-2020

ANNATYLKO GOTOWKA.

Rozwiń komentarze (180)