Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

NBP wyda prawie 11 mln zł na produkcję nowych monet kolekcjonerskich. Zamówienie zrealizuje Mennica Polska

0
Podziel się:

W 2017 roku kolekcjonerzy otrzymali 23 serie monet i banknotów, których zdecydowanie nie warto wydawać w sklepie. Ich wartość rynkowa kilkukrotnie przekracza tę nominalną. Specjalne emisje NBP szykuje też na przyszły rok. Do Mennicy Polskiej trafiło właśnie zamówienie na produkcję nowych monet kolekcjonerskich, opiewające na blisko 11 mln zł.

Rok 2017 był rekordowy pod względem emisji serii kolekcjonerskich. NBP już szykuje się na kolejne wyzwania.
Rok 2017 był rekordowy pod względem emisji serii kolekcjonerskich. NBP już szykuje się na kolejne wyzwania. (East News)

Narodowy Bank Polski jest w tym roku wyjątkowo aktywny pod względem emisji monet i banknotów kolekcjonerskich. Takich żniw kolekcjonerzy nie mieli od co najmniej 10 lat. W sumie do obrotu weszły 23 różne serie. To o 5 więcej niż w całym 2016 i 2014 roku oraz o 7 więcej niż w 2015. Tak można wyliczać do 2007 roku, kiedy bank wypuścił zaledwie 11 kolekcji.

Rok 2018 nie zapowiada się już tak spektakularnie, ale i tak kolekcjonerzy mogą liczyć na 17 nowych monet i banknotów. Wiadomo, że głównym partnerem NBP w produkcji monet jest Mennica Polska, która właśnie otrzymała zamówienie z banku na kwotę prawie 11 mln zł.

Zamówienie określa terminy produkcji oraz dostawy poszczególnych partii monet. Mennica nie zdradza szczegółów harmonogramu, ale terminy wejścia nowych kolekcji do obrotu są już do wglądu na stronie internetowej NBP.

Zobacz także: Amator odkrył nazistowską kolekcję złotych monet

Kwota 11 mln zł za wybicie monet robi wrażenie, ale dla NBP przychody ze sprzedaży ich klientom są dużo wyższe. Wystarczy wspomnieć, że w tym roku cały nakład wszystkich serii kolekcjonerskich powinien przynieść bankowi blisko 83 mln zł.

Najdroższa tegoroczna złota moneta z kolekcji "Skarby Stanisława Augusta" z wizerunkiem Zygmunta Augusta sprzedawana była po 12,5 tys. zł za sztukę. Wartość nominalna tej monety, a więc kwota, za którą moglibyśmy dokonać nią zakupów w sklepie, wynosiła 500 zł. Na rynek trafiło zaledwie 600 sztuk.

To drugie w otatnim czasie duże zamówienie Mennicy Polskiej z NBP. Pod koniec października dostała zlecenie na produkcję i dostawę w przyszłym roku monet powszechnego użytku. W tym przypadku bank zapłaci ponad 95 mln zł, co daje łącznie niemal dokładnie 106 mln zł, liczac z monetami kolekcjonerskimi.

Zlecenia NBP to tylko jedno ze źródeł dochodu Mennicy. Same monety obiegowe produkuje do ponad 10 krajów, np. Gwatemali, Kolumbii, Urugwaju czy też Gruzji.W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku spółka miała ponad pół miliarda złotych przychodów, które dały jej "na czysto" blisko 110 mln zł zysku.

Mennica Polska jest czołowym producentem monet i numizmatów w Polsce i Europie. Realizuje również inwestycje deweloperskie w Warszawie. Jest spółką notowaną na warszawskiej giełdzie od kwietnia 1998 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(0)