Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Nie płacą czynszu i rachunków. KRD: długi rosną

64
Podziel się:

Zaległości finansowe Polaków z tytułu czynszu i wszelkich opłat związanych z użytkowaniem lokalu mieszkalnego sięgają 290,8 mln zł. Większość dłużników czynszowych nie płaci też za telefon, telewizję czy energię elektryczną.

Nie płacą czynszu i rachunków. KRD: długi rosną
Dwie trzecie dłużników czynszowych zalega nie tylko z opłatami za mieszkanie, ale także wobec innych wierzycieli (Adobe Stock, Bartlomiej Magierowski)

51,4 proc. uczestników badania Krajowego Rejestru Długów uważa, że zarząd wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej w wystarczający sposób informuje o sposobie zarządzania własnymi finansami. Z kolei zdaniem 39 proc. badanych zarząd nie udostępnia takich informacji, a 9,6 proc. respondentów jest wobec tego faktu obojętna.

Jednocześnie 50,4 proc. ankietowanych nie zna skali zadłużenia mieszkańców z tytułu zaległych czynszów i innych opłat, bo takich informacji nie udostępnia im zarząd spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Wiedzę na ten temat ma 29,3 proc. badanych, a 20,3 proc. to nie interesuje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ma dług 50 mln zł. Prawo nie stoi po jego stronie

Według danych Krajowego Rejestru Długów BIG zaległości finansowe Polaków z tytułu czynszu oraz wszelkich opłat związanych z użytkowaniem lokalu mieszkalnego sięgają 290,8 mln zł, a są to tylko długi wpisane do rejestru.

W ocenie prezesa KRD Adama Łąckiego takich przeterminowanych zobowiązań finansowych, których spółdzielnie i wspólnoty nie wpisują do biur informacji gospodarczej, może być znacznie więcej. Zwrócił uwagę, że sami lokatorzy nie mają często pojęcia, jak duża jest dziura w budżecie ich wspólnoty. Ponad połowa badanych nie ma dostępu do takich informacji. Wiedzę na temat zadłużenia ma zaledwie 29,3 proc. respondentów - dodał.

- Upublicznianie informacji o ogólnym zadłużeniu mieszkańców mogłoby zwiększyć świadomość lokatorów w kwestii nieterminowych wpłat i wpłynąć na budżet spółdzielni - uważa Katarzyna Mikołajczyk z KRD.

Zgodnie z badaniem największy procent respondentów (39,6 proc.) deklarujących, że ich wspólnota bądź spółdzielnia udostępnia informacje o zadłużeniu mieszkańców jest w województwie mazowieckim. Z kolei najmniejszy - w woj. podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim (24,6 proc. wskazuje, że ma takie informacje).

Autorzy badania zwrócili uwagę, że odsetek osób mających wiedzę na temat ogólnego zadłużenia mieszkańców, jest zbliżony do odsetka tych, którzy uczestniczyli we wszystkich spotkaniach zarządców z mieszkańcami. 46,9 proc. ankietowanych nie uczestniczy w organizowanych przez spółdzielnię spotkaniach członków, a co piąty badany brał udział w jednym z trzech zorganizowanych spotkań, zaś 11,8 proc. wzięło udział w dwóch z trzech zgromadzeń. Z kolei osoby, które uczestniczyły we wszystkich organizowanych zebraniach stanowią 17,3 proc. ogółu badanych.

Nie płacą za telefon, energię i internet

Mikołajczyk zaznaczyła, że dopisanie dłużnika do rejestru upublicznia dług i blokuje mu dostęp do innych usług finansowych na rynku, takich jak wzięcie kredytu w banku czy podpisanie umowy z operatorem telefonicznym.

- Z naszych danych wynika, że dwie trzecie dłużników czynszowych zalega nie tylko z opłatami za mieszkanie, ale także wobec innych wierzycieli. Nie płacą za telefon, telewizję, radio, internet, energię elektryczną - podkreśla.

Co dziesiąty z nich jest nierzetelnym klientem banków, firm pożyczkowych i towarzystw ubezpieczeniowych. Dla tych dłużników opłata za mieszkanie staje się kolejnym zaległym rachunkiem na liście nieuregulowanych spraw finansowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(64)
Tyle w temaci...
3 miesiące temu
Nie placa? To odcinasz wode,pradu,gaz i wylaczasz komorke. Samochod odcholowany,zatrzymany na poczet dlugow. A jak nie placi czynszu to na bruk,bez wzgledu na pore roku i liczbe bachorow. Gwarantuje,ze pieniadze szybciutko sie znajda.
miki
9 miesięcy temu
Już mam tego dosyć. Jakaś plaga dłużników. Dobrze że mam ten KRD, bo inaczej dawno bym splajtował przez tych cwaniaczków
alo
9 miesięcy temu
Pierwszy raz słysze bo do tej pory nie potrzebowałem takiego wsparcia, ale przyszedł czas że i na mnie trafiło.
arek
9 miesięcy temu
ja rowniez zagladam do bazy KRD na bieżąco bo obserwuje ze dzieje sie nieciekawie więc wole byc zorientowany
Ewa
9 miesięcy temu
A ilu jest cwaniaków co mają po kilka,aut piwka papieroski telewizory na pół pokoju a,za czynsz nie płacą
...
Następna strona