Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

O. Rydzyk ma emeryturę, ale "nawet jej nie bierze". Wiadomo, gdzie trafiają pieniądze

10
Podziel się:

Ojciec Tadeusz Rydzyk w tym roku kończy 79 lat i niedawno przeszedł na emeryturę z ZUS. Założyciel imperium medialnego, czyli Radia Maryja i Telewizji Trwam, tej "emerytury jednak nie bierze" - mówi o. Jan Król, jeden z założycieli Fundacji Lux Veritatis oraz współpracownik redemptorysty.

O. Rydzyk ma emeryturę, ale "nawet jej nie bierze". Wiadomo, gdzie trafiają pieniądze
O. Tadeusz Rydzyk ma oddawać swoją emeryturę Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej (PAP, Tytus Żmijewski)

O przejściu o. Rydzyka na emeryturę informował w drugiej połowie lutego "Fakt". Sam duchowny podkreślał w rozmowie z "Naszym Dziennikiem", że "PiS nic mu nie dało". - Jestem księdzem redemptorystą, zakonnikiem, i nie mam żadnej pensji. Od niedawna pobieram emeryturę - potwierdził te informacje o. Rydzyk.

"Fakt" wyliczył, że duchowni, którzy nie pracowali nigdzie na etacie, otrzymują świadczenie dofinansowane z Funduszu Kościelnego. Zgodnie z przepisami odprowadzają 20 proc. składki ZUS, pozostałe 80 proc. pochodzi z Funduszu Kościelnego. Minimalna kwota świadczenia to 1588,44 zł brutto. Od 1 marca wzrosła do 1760,86 zł. O. Rydzyk prawdopodobnie otrzymuje jednak większe pieniądze, gdyż był katechetą oraz wykładał w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej, którą sam założył.

Emerytura dla uczelni

I to właśnie na konto Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej ma trafiać emerytura O. Rydzyka.

- Otrzymuje on emeryturę, ale to jest zgodne z obowiązującym w Polsce prawem. Mało tego, wszyscy wiemy, że tej emerytury nawet nie bierze. Zgodnie z jego wolą jest ona przeznaczona na Akademię Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Jedyną instytucją kierowaną przez o. Tadeusza Rydzyka – należącą do związku wyznaniowego – jest Radio Maryja, które należy do Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, czyli redemptorystów – powiedział na antenie Radia Maryja o. Jan Król, będący również dyrektorem Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu.

O. Król odniósł się również do kontroli NIK, którą zlecił Szymon Hołownia. Marszałek Sejmu, korzystając z ustawowych uprawnień, zlecił Najwyższej Izbie Kontroli przeprowadzenie kontroli finansowania kościołów i innych związków wyznaniowych ze środków publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem finansowania Kościoła katolickiego. Chodzi o okres od listopada 2019 r. do listopada 2023 r.

– Instytucje, które są związane z Radiem Maryja i z o. Tadeuszem Rydzykiem, jeżeli otrzymały jakiekolwiek publiczne pieniądze, to po pierwsze, wywiązały się ze swoich zobowiązań, a po drugie, wszystko zostało rozliczone zgodnie z prawem – zaznaczył o. Król.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Normalny
4 miesiące temu
Zacznij najpierw od siebie a później mów o bliźnim . W kościele szukano pedofilii a o wpływowych świeckich zapomnieli . Politycy , naukowcy i biznesmeni to gdzie wkładali ? W ul ? Zepsuty świat i ci co władze piastują
Wil
4 miesiące temu
Bardzo dobry człowiek pozdrawiam.
Emerytka,
4 miesiące temu
Dosyć nabrał, oszukiwał innych księży,i ludzi nie pełnosprawnych.
Nie bolszewik...
4 miesiące temu
Szczucie na kościół i wierzących dalej trwa
Victor
4 miesiące temu
Wielka nierzadnica anioł diabła a poszła za nim trzecia część nieba. Aniołowie ci wraz z szatanem który był archaniołem sprzeniewierzyli się Bogu i stracili swą anielską naturę i stali się demonami. A demon nazwany wielką nierzadnica który często się obiawia w swoim kościele podaje się za Maryję oraz za rodzicielkę Boga i nakazuje się do siebie modlić i budować dla siebie kościoły.