Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Oszuści żerują na dobroci. Trzeba uważać, na jakie zbiórki wpłacamy pieniądze

Podziel się:

Internetowi oszuści zwietrzyli łatwy zarobek. Żerują na dobroci Polaków i zakładają w internecie fałszywe zbiórki na cele charytatywne. Najczęściej spotykanymi są metody na leczenie i na zwierzaka, a ze względu na obecną sytuację doszła kolejna – na Ukrainę. Na co zwrócić uwagę przed wpłaceniem pieniędzy?

Oszuści żerują na dobroci. Trzeba uważać, na jakie zbiórki wpłacamy pieniądze
Na platformach umożliwiających organizację zbiórek na różne cele zdarzają się oszustwa. Trzeba mieć tego świadomość (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Radosaw)

Polacy coraz chętniej angażują się w pomoc w internecie. Z roku na rok wpłacamy coraz więcej pieniędzy na zbiórki w sieci, ale dobre serce to również okazja dla oszustów. Tylko w 2021 roku w Stanach Zjednoczonych niemal 100 tys. osób zostało pokrzywdzonych w ten sposób na kwotę 770 mln dolarów – wskazuje platforma zrzutka.pl w swoim najnowszym komunikacie.

A w Polsce? Według informacji Komendy Stołecznej Policji, w samej tylko Warszawie i powiatach ościennych doszło do 4,5 tysiąca oszustw internetowych, które opiewały na łączną kwotę ponad 16 mln zł. Tomasz Chołast, członek zarządu zrzutka.pl, zwraca uwagę, że pomysłowość naciągaczy nie zna granic. Sprzyjają im trzy czynniki: rozwój technologii, upowszechnienie się kart płatniczych i niska świadomość Polaków na temat zagrożeń w sieci.

W przypadku platform finansowania społecznego najczęściej mamy do czynienia z trzema rodzajami przestępstw. Pierwsze to oszustwa, które łączą się z fałszerstwem dokumentów, drugie to pranie pieniędzy, a trzecie to kradzież kart płatniczych i uzyskanie dostępu do cudzego rachunku bankowego lub płatniczego po przełamaniu zabezpieczeń – opowiada Chołast, cytowany w komunikacie.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Inflacja realnie podwyższy ceny o 30 proc. "W trzecim kwartale będzie najwyższa"

Crowdfunding, zrzutki. Oto trzy najpopularniejsze oszustwa

Na co trzeba mieć zatem szczególne baczenie? Według platformy zrzutka.pl na trzy najpopularniejsze obecnie oszustwa na platformach umożliwiających organizowanie zbiórek pieniędzy.

  1. Fałszywe zbiórki na leczenie: w tym przypadku sposoby są różne. Niektórzy wynajdują zdjęcia w sieci chorych dzieci i za ich pomocą wyłudzają pieniądze. Inni podrabiają dokumentację medyczną. Jeszcze inni próbują wylansować swoją zbiórkę w mediach i poprzez znane osoby.
  2. Fałszywe akcje na pomoc dla zwierząt: tutaj oszuści żerują na emocjach i poprzez zdjęcia zwierząt po operacji próbują wyłudzić pieniądze.
  3. Fałszywe zbiórki na pomoc dla Ukrainy: niektórzy próbują wykorzystać też wojnę do własnych celów i pod fałszywą obietnicą wsparcia potrzebujących starają się wyłudzić środki.

Jak namierza się oszustów? Jak tłumaczą przedstawiciele platformy, czasem pomagają sami użytkownicy, w przypadku zbiórek na zwierzęta pomocne bywają natomiast np. schroniska, często konieczny jest też kontakt ze służbami medycznymi, by zweryfikować zbiórkę i przedstawione dokumenty.

Ważna jest też weryfikacja organizatorów zbiórki. Jeżeli nie przejdzie ona procesu weryfikacji, to konto organizatora może zostać zablokowane, a w uzasadnionych przypadkach zgłoszona zostaje możliwość popełnienia przestępstwa do prokuratury. Pieniądze w takich przypadkach wracają do darczyńców – wskazują przedstawiciele platformy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl