Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Państwo oddaje pieniądze za Fiata 126p. Oto kto może dostać zwrot za Malucha

4
Podziel się:

Ponad 200 osób może się ubiegać o rekompensatę w związku z przedpłatami na samochody marki Fiat z lat 80. XX wieku. W latach 1982-1985 stosowano system przedpłat na auta. Potencjalny właściciel musiał wpłacać pieniądze i czekać na samochód. Kto nie doczekał się auta, może odzyskać fundusze.

Państwo oddaje pieniądze za Fiata 126p. Oto kto może dostać zwrot za Malucha
W latach 1982-85 stosowano system przedpłat na auta marki Fiat (Adobe Stock, Pixabay)

Rekompensat a za Malucha w 2024 roku? Jak się okazuje, jest to możliwe. A co ważniejsze, Ministerstwo Finansów zdecydowało się na podniesienie stawek zwrotu za przedpłaty na samochody marki Fiat. Ta decyzja dotyczy osób, które zdecydowały się na wpłacenie pieniędzy na zakup samochodu, ale nie otrzymały go. Wciąż jest grupa osób, które nie zgłosiły się jeszcze po swoje rekompensaty – pisze dziennik "Fakt".

Ponad 200 rekompensat czeka na odebranie

Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez "Fakt" w Ministerstwie Finansów, na dzień 31 grudnia 2023 r. pozostało 238 niezrealizowanych przedpłat na samochody (221 szt. Fiat 126p oraz 17 szt. FSO 1500).

Jak czytamy w dzienniku, rekompensata za Fiata 126p wynosi obecnie dokładnie 18 tys. 654 zł, a za Fiata 1500 – 26 tys. 435 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ryanair będzie torpedować CPK - Maciej Wilk #17

Jak otrzymać rekompensatę?

Jak wyjaśniają dziennikarze, osoba, która wpłaciła pieniądze na samochód, ale go nie otrzymała, może zgłosić się do placówki PKO Banku Polskiego z dowodem tożsamości i książeczką przedpłaty, aby odebrać zgromadzone na niej środki. Bank wypłaci posiadaczowi wniesiony wkład wraz z należnymi odsetkami, a rekompensata to dodatek.

Rekompensata bez terminu przedawnienia

Można ją otrzymać, jeśli wpłaty na rachunek przedpłaty były dokonywane systematycznie, czyli nie było przerw we wpłatach. W przypadku zmarłych właścicieli książeczki o rekompensatę mogą ubiegać się jego spadkobiercy. Istotny jest także fakt, że nie ma określonego terminu, do kiedy można starać się o takie rekompensaty.

W PRL w latach 1982-85 stosowano system przedpłat na samochody marki Fiat. Potencjalny właściciel musiał wpłacać pieniądze i czekać, nieraz latami, aż auto zostanie wyprodukowane. 342 tys. osób nie doczekało się tego w ogóle i dlatego państwo od lat wypłaca im rekompensaty – wyjaśnia "Fakt".

Jak odnajdujesz się w cyfrowym świecie? Weź udział w badaniu money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(4)
Basia
3 dni temu
Ja staram się od przeszlo 2 lat o zwrot za książeczkę samochodowa. To cyrk.jedni Wysyłają do następnych. Urzędnicy nie znają przepisów. Przedawnione .Bank PKO to nie on to pocztowy i kolomyja trwa. A ]Pan Minister podtrzymuje ze się należy. Bank nie .czy to normalne. Koszmar. Prawie w każdej instytucji pracują osoby nie kompetentne. A wszystko.wina braku kar i kontroli. Tak źle nie było. Banki Tauron Gazownia i jeszcze medycy.
Przemo
2 miesiące temu
Dlaczego instytucje Państwowe okłamują nas już od pół wieku a ludzie nadal im ufają?
Gienek Bagien...
2 miesiące temu
Gdzie my żyjemy ? W szpitalach bieda aż piszczy a oni rekompensaty za dawne lata chcą dawać chory kraj i ludzie nim rządzący Przedpłaty na 126 p!!!!!!!!
Stef
2 miesiące temu
To jest jak z pzu nie dość że nie chcą wypłacać odszkodowania to nawet nadpłaconej składki nie zwracają uposażonemu po śmierci