Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Polacy nie chcą euro. Obawy przed wspólną walutą wciąż silne

64
Podziel się:

Przystąpienie Polski do strefy euro to temat, który co jakiś czas powraca w debacie publicznej. Inwazja Rosji na Ukrainę znów wzbudziła potrzebę jeszcze bliższej integracji z Europą, ale w Polakach obawy przed wspólną walutą wciąż są silne. - Przeciętny Kowalski nie wie, co oznacza wejście do strefy euro, nie zna korzyści i zagrożeń - skomentował wyniki sondażu ekonomista Marek Zuber.

Polacy nie chcą euro. Obawy przed wspólną walutą wciąż silne
65 proc. Polaków sprzeciwia się przyjęciu euro przez Polskę (Adobe Stock, Milan)

65 proc. Polaków sprzeciwia się przyjęciu euro przez Polskę - wynika z sondażu Instytutu Badawczego Pollster przeprowadzonego dla "Super Expressu".

Jak podkreśla "SE", złotówka traci na wartości w stosunku do uznanych w świecie walut, ale mimo to nie chcemy z niej rezygnować.

Zobacz także: Kurs rubla wraca do normy. Belka: Wielu wieszczyło bankructwo Rosji

Za wprowadzeniem w Polsce euro było 35 proc.

"To efekt obrzydzenia euro oraz Unii Europejskiej przez część polityków. Przeciętny Kowalski nie wie, co oznacza wejście do strefy euro, nie zna korzyści i zagrożeń - skomentował wyniki sondażu ekonomista Marek Zuber.

Polacy zadają sobie masę pytań o to, co może przynieść wstąpienie do strefy euro. Czy wraz z euro wzrosną ceny? Czy musimy zarabiać tyle co Niemcy, aby przyjąć wspólną walutę? Czy to brak euro chroni nas przed kryzysem?

Problem w tym, że w Polsce nie mamy prowadzonej rzetelnej kampanii informacyjnej i jak pisaliśmy w money.pl, częściej polegamy na swoich lękach niż wiedzy. Na część z tych pytań spraliśmy się odpowiadać w money.pl.

Badanie przeprowadzono w dniach 21-22 czerwca na reprezentatywnej próbie 1011 dorosłych osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
euro
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(64)
Oko
2 lata temu
Posłuchajcie wypowiedzi rządzących na temat Unii oni tak Polakom gadają za Unię że to proste i oczywiste ze PiS chciał by nad z niej wyprowadzic a wtedy Polska cofnie się do poziomu Białorusi. I nawet Kaczyński Morawiecki i Glapiński nie dźwignią tego
JKK
2 lata temu
Ile Zuber dostał za komentarz o EURO? I PRC?
marek
2 lata temu
Czarna mafia nie dopuści do euro w Polsce,taki Talib Oko i inni cynicy w czarnych sukienkach byli by widoczni.
emeryt
2 lata temu
Gdyby było euro, zwód drukarza byłby na wymarciu.Inflacja byłaby porównywalna z Niemcami.Nie porównywać z Litwa i Estonia, to zbyt małe państwa, nie generują zbyt wielu dóbr.
Ekolog
2 lata temu
Kiedy euro po złotówce?
...
Następna strona