Polska liderem Europy. Wyprzedziliśmy nawet Luksemburg
Polska ma największy w Unii Europejskiej udział zasiłków na dzieci w całości świadczeń socjalnych. Jest on dwa razy wyższy niż średnia unijna. "Nie mamy zaplanowanej polityki wsparcia osób w trudnej sytuacji, a transferowa redystrybucja dzieje się głównie przez przypadek" - komentuje Jakub Sawulski.
Polska ma największy w Unii Europejskiej udział zasiłków na dzieci w całości świadczeń socjalnych - wynika z danych opublikowanych przez Eurostat.
Dane przytoczył we wpisie na Twitterze Jakub Sawulski, główny ekonomista Fundacji Instrat i adiunkt w Szkole Głównej Handlowej. Podkreśla, że Polska zajmuje pod tym względem pierwsze miejsce, z udziałem dwukrotnie wyższym niż unijna średnia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rząd planuje zmiany na granicy. “Putin będzie szybszy”
Niedoskonałości polskiego systemu świadczeń
Sawulski nawiązuje również do swojej nadchodzącej książki "Nierówności po polsku", którą napisał wspólnie z Pawłem Bukowskim i Michałem Brzezińskim. W publikacji autorzy podsumowują politykę społeczną w Polsce, zwracając uwagę na jej mankamenty.
"Niewielka część transferów w Polsce jest zależna od sytuacji materialnej beneficjenta. Są one hojne przede wszystkim wówczas, gdy ktoś ma dzieci albo przekroczył wiek emerytalny" - czytamy we fragmencie książki przytoczonym przez Sawulskiego. Jak zauważają autorzy, znacznie mniejsze wsparcie otrzymują osoby zmagające się z ubóstwem z powodu niskich płac, niepełnosprawności, bezrobocia, nałogów czy bezdomności.
Zdaniem ekonomistów, Polska nie ma zaplanowanej polityki wsparcia osób w trudnej sytuacji, a redystrybucja transferów socjalnych odbywa się w dużej mierze przypadkowo. "Na przykład duża część ubóstwa dotyczy rodzin wielodzietnych, więc gdy państwo daje równe zasiłki na wszystkie dzieci, to ubóstwo spada. Taka polityka jest jednak nieefektywna" - podkreślają autorzy książki. Ich zdaniem, właśnie z tego powodu wpływ polskiej polityki społecznej na nierówności jest co najwyżej umiarkowany.
Dane Eurostatu o wydatkach na świadczenia rodzinne
Statystyki opublikowane przez Eurostat pokazują, że w 2021 roku kraje UE wydały średnio 777 euro na osobę na świadczenia rodzinne, co oznacza wzrost z 561 euro w 2011 roku. Łącznie w 2021 roku przeznaczono na ten cel 347 miliardów euro, czyli o 41 proc. więcej niż dekadę wcześniej (247 mld euro).
Luksemburg, Dania i Niemcy przodowały pod względem wydatków na świadczenia rodzinne per capita w 2021 roku, przeznaczając odpowiednio 3611 euro, 1858 euro i 1575 euro na osobę. Najmniej wydały Bułgaria (161 euro), Grecja (243 euro) i Rumunia (244 euro).
W skali całej UE świadczenia rodzinne stanowiły w 2021 roku 8,3 proc. całkowitych wydatków na świadczenia z zakresu ochrony socjalnej. Najwyższy udział odnotowano w Polsce (15 proc.), Luksemburgu (14,8 proc.) i Estonii (12,8 proc.), a najniższy we Włoszech (4,1 proc.), Holandii (4,6 proc.) i na Cyprze (4,7 proc.).