Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Polska skończy jak Turcja? "Warto wyciągnąć wnioski"

352
Podziel się:

Tonący złoty i szarżująca inflacja powinny skłonić rządzącą partię do weryfikacji swojej polityki - pisze "Rzeczpospolita".

Polska skończy jak Turcja? "Warto wyciągnąć wnioski"
Droższy dolar i euro dolewają benzyny do ognia inflacji - pisze "Rz" (East News, JACEK DOMINSKI)
bETvRBQR

Dziennik w swojej analizie przypomina, że turecka gospodarka "z prymusa stała się chłopcem do bicia dla rynku walutowego".

Problemy trwają od 2018 r., kiedy kurs tureckiej liry zanurkował, topiąc firmy zadłużone w obcej walucie i wywołując recesję. Chaos potęguje karuzela prezesów banku centralnego i podporządkowanie go prezydentowi, który właśnie narzucił obniżkę stóp procentowych mimo 20-proc. inflacji. W efekcie lira zanurkowała i tylko wczoraj traciła nawet 16 proc. do dolara

- czytamy.

bETvRBQT
Zobacz także: Inflacja największym problemem PiS-u. Prof. Dudek: Prezes lubi gromkie zapowiedzi

Polska pójdzie drogą Turcji?

Gazeta zwraca uwagę, że notowania złotego w listopadzie spadły wobec głównych walut nawet o 6 proc. i odżywają obawy przed powtórką scenariusza tureckiego.

bETvRBQZ

Ocenia jednocześnie, że jest szansa na nowego otwarcie. "W 2022 r. kończy się kadencja zarówno członków RPP, jak i prezesa NBP. Odpowiedzialnością prezydenta, Sejmu i Senatu jest dobór na te stanowiska osób, które zagwarantują nie tylko odpowiedni poziom fachowy, ale i niezależność od władzy wykonawczej, a tym bardziej partii rządzącej. Właśnie zależność tureckiego banku centralnego od polityki stała się przekleństwem tego kraju. I warto z tego wyciągnąć wnioski" - podkreśla dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETvRBRu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(352)
s Anastazja
6 dni temu
Obniżka akcyzy na paliwa i kolejne + ,to się skończy bankructwem i rozbiorem ,skrajna niekompetencja i głupota czy celowe działanie ?Prokuratura i służby powinny wkroczyć do NBP.
Stachu
6 dni temu
Odejdź człowieku nie niszcz dorobku pokoleń ,od kilku lat Rada polityki pieniężnej okrada obywateli ,to są antypolskie działania na szkodę Państwa Polskiego.
Dzienniki Ana...
6 dni temu
Zabawa trwa ,glonojady Pixie i Dixie opłacane za publiczne pieniądze robią dobrą robotę pod biurkiem Prezesa .
bETvRBRv
Rubicon
6 dni temu
Panie Glapiński SKO na poziomie III klasy nie wyżej. Według innych ekonomistów podobno takie są pana umiejętności ekonomiczne, dodatkowo Prezio panu nie pomaga.
baba
6 dni temu
a pinokio znowu rozda pieniądze i inflacji nie będzie końca,utoniemy
...
Następna strona