Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Jak rozpoznać fałszywe euro i dolary?

Jak rozpoznać fałszywe euro i dolary?

Fot. Liv Friis-larsen/Dreamstime.com

Nawet najlepiej zabezpieczone banknoty i monety są fałszowane. Money.pl radzi jak nie paść ofiarą oszustów.

Być może już za kilka lat będziemy płacić i zarabiać w euro. Ale już dziś Polacy na co dzień posługują się wspólną, europejską walutą. Niemal równie często mamy do czynienia z amerykańskimi dolarami. Money.pl radzi jak uniknąć kłopotów i odróżnić oryginalny pieniądz od falsyfikatu.

Banknoty euro - 12 zabezpieczeń na straży wspólnej waluty

Euro to według ekspertów jedna z lepiej zabezpieczonych walut. By utrudnić zadanie fałszerzom Europejski Bank Centralny umieścił na banknotach i monetach kilkanaście różnych zabezpieczeń. Gdy je znamy, w kilka sekund jesteśmy w stanie ocenić czy mamy do czynienia z falsyfikatem. Wystarczy sprawdzić banknot dotykiem, obejrzeć pod światło i pod różnymi kątami.

1, SPRAWDŹ DOTYKIEM BANKNOT

a) papier

Zwróć uwagę na fakturę papieru. Ten używany do produkcji banknotów zrobiony jest z czystych włókien bawełnianych. W efekcie w dotyku jest sztywny i szeleszczący. Banknot nie może być ani wiotki ani woskowaty.


nbportal.pl

b) wypukły druk

Dzięki zastosowaniu specjalnej techniki na awersie - przedniej stronie - banknotu znajdują się wypukłe elementy. Można je wyczuć pod opuszkami palców lub skrobiąc lekko paznokciem.

nbportal.pl

Na banknotach o najwyższych nominałach 200 i 500 euro znajdują się dodatkowe zabezpieczenia, które mają pomagać osobom niewidomym i niedowidzącym, To znaki wyczuwalne przy dolnym (200 euro) i prawym brzegu banknotu (500 euro).

2. OBEJRZYJ BANKNOT POD ŚWIATŁO

a) efekt przezrocza

Wydrukowane w górnym rogu banknotu nieregularne znaki łączą się w cyfrę oznaczająca nominał. Paski uzupełniają się w ten sposób, że kompletną liczbę widać pod światło.

nbportal.pl

b) znak wodny

Efekt znaku wodnego uzyskiwany jest dzięki zróżnicowaniu grubości papieru. Jest on widoczny pod światło. Gdy położy się banknoty na ciemnej powierzchni, jasne pola hologramu ciemnieją. Najlepiej widać to na oznaczeniu nominału.


nbportal.pl

c) nitka zabezpieczająca

Nitka zabezpieczająca jest wpuszczona w papier banknotu. Gdy patrzymy pod światło nitka wygląda jak ciemna linia, na której widoczne są napisy EURO i nominał.

nbportal.pl

d) perforacja

Na hologramie widać mikroskopijne otworki układające się w symbol EUR. Blisko krawędzi banknotu - na hologramie - widać też oznaczenie nominału i słowo EURO napisane drobny drukiem.


nbportal.pl

3. OBEJRZYJ BANKNOT POD KĄTEM

a) pasek z hologramem - dotyczy nominałów: 5,10 i 20 euro
Przy oglądaniu pod kątem motyw na hologramie zmienia się. Widać na przemian nominał i symbol EUR na tęczowym tle. Wzdłuż biegną wpisane drobnym drukiem oznaczenia nominału.


nbportal.pl

b) złocisty pasek - dotyczy nominałów: 5,10 i 20 euro

Na rewersie banknotu - czyli na stronie z ilustracjami mostów - przy oglądaniu pod kątem - widać opalizujący złocisty pasek, a na nim nominał i symbol EUR.

nbportal.pl

c) pole z hologramem - dotyczy nominałów: 50, 100, 200 i 500 euro

Hologram oglądany pod kątem ukazuje na przemian w nominał oraz okno lub bramę. W tle są tęczowe, koncentryczne kręgi drobnego druku, które rozchodzą się od środka hologramu ku jego brzegom.


nbportal.pl

d) nominał zmieniający kolor - dotyczy nominałów: 50, 100, 200 i 500 euro

Przy oglądaniu banknotu pod kątem nominał znajdujący się w dolnym rogu rewersu zmienia barwę.

nbportal.pl

4. DODATKOWE ZABEZPIECZENIA

a) mikrodruk

W kilku miejscach widoczny jest drobny druk. Napisy umieszczone są np. wewnątrz greckich liter z napisu EURO. Mikrodruk można odczytać pod lupą. Nawet najmniejszy napis jest ostry i wyraźny.

nbportal.pl

b) ultrafiolet

W świetle ultrafioletowym:
- sam papier nie świeci
- widać czerwone, niebieskie i zielone nitki zatopione w papierze
- flaga UE jest zielona, a gwiazdki na niej pomarańczowe
- podpis prezesa EBC zmienia kolor na zielony
- świecą się gwiazdy i kółeczka na przedniej stronie banknotu
- na stronie odwrotnej mapa, most i nominał zmieniają kolor na żółty

 

nbportal.pl

Więcej o pieniądzach w serwisie Pieniądze.money.pl:

Monety euro - różne wzory, grubość, waga i kolory

By uniknąć prób fałszerstwa w monetach o nominałach 1 i 2 euro wykorzystano nowoczesne techniki łączenia dwóch metali. Monety o nominale 2 euro część zewnętrzną mają kolorze srebrnym a wewnętrzną - w kolorze żółtym  Monety o nominale 1 euro są wykonane odwrotnie. Część zewnętrzna jest żółta. Wewnętrzna jest w kolorze srebrnym.

Monety o nominałach 10, 20 i 50 centów są wykonane ze specjalnego, trudno topliwego stopu (Nordic gold), który jest stosowany wyłącznie do produkcji monet.

Na brzegach monet umieszczono litery. - Spełniają one podwójną rolę: są zabezpieczeniem, które ułatwia rozpoznawanie nominałów osobom słabowidzącym i niewidomym - informuje nbportal.pl

Jeżeli masz fałszywe euro

Nie próbuj:

- zapłacić tym banknotem,
- rozmienić banknotu na drobne,
- dać dziecku, jako osobie poza podejrzeniami ponieważ popełnisz przestępstwo: art. 310 lub 312 Kodeksu karnego.

Jeżeli podejrzewasz, że banknot nie jest autentyczny, zgłoś się z nim do najbliższej jednostki policji albo do banku w celu sprawdzenia jego autentyczności. Zgodnie z art. 304 Kodeksu postępowania karnego masz społeczny obowiązek tak postąpić.

Bank lub policja zatrzymają twój banknot za pokwitowaniem i przekażą go do ekspertyzy do NBP. Jeżeli banknot okaże się autentyczny, zostanie zwrócony. Niestety w przypadku potwierdzenia w wyniku ekspertyzy nieautentyczności banknotu, zostanie on zatrzymany bez prawa do zwrotu równowartości zgodnie z art. 35 ustawy o Narodowym Banku Polskim (Dz.U. z 2005 r. Nr 1, poz. 2 z późn. zm.).

źródło: nbportal.pl

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
euro, monety, dolar, banknot, falsyfikat, jak rozpoznać fałszywe euro, jak rozpoznać fałszywe dolary
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
W.R.
83.23.168.* 2013-05-22 14:31
dlaczego w Polsce nie ma w obiegów banknotów o nominale 2 i 20 dollarów?
Zanettt
81.163.14.* 2013-02-27 20:18
Hamilton jako jedyny z widniejących na banknotach nie był prezydentem. Był 'twórcą' dolara, dlatego umiescili jego wizerunek na 10-dolarówce. Wszyscy prezydenci majągłowyzwrócone w prawo, a on jeden w lewo.
Juuue
178.42.172.* 2012-09-19 18:42
jaka jest prowizja jesli kupie np 100 dolarow za 350 zl
w kantorze
ile zaplace za 100 dolarow w banku ile wyniesie prowizja ???
Zobacz więcej komentarzy (19)