Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Prezydent zgodził się na finansowanie in vitro, teraz szykuje alternatywę. Ruszyły prace

37
Podziel się:

Prezydencka Rada ds. Ochrony Zdrowia rozpocznie we wtorek prace nad projektem ustawy ws. finansowania różnych metod leczenia niepłodności. Jego złożenie Andrzej Duda zapowiedział podpisując w połowie grudnia ustawę o finansowaniu in vitro z budżetu państwa.

Prezydent zgodził się na finansowanie in vitro, teraz szykuje alternatywę. Ruszyły prace
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział finansowanie różnych metod leczenia niepłodności, nie tylko in vitro. Zdjęcie ilustracyjne (GETTY, Omar Marques)

Ustawę o finansowaniu in vitro Andrzej Duda podpisał 15 grudnia. W 2024 r. do Sejmu ma trafić prezydencki projekt ustawy zapewniający finansowanie ze środków publicznych różnych metod leczenia niepłodności. Prace nad projektem rozpocznie we wtorek prezydencka Rada ds. Ochrony Zdrowia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pokłócili się o in vitro. "Chciałem ośmieszyć Horałę"

Nie tylko in vitro. Prezydent chce finansowania innych metod

Stojący na jej czele Piotr Czauderna wskazywał, że z uwagi na duże wyzwania demograficzne, które stoją przed Polską, a jednocześnie mając na uwadze różne poglądy Polaków, prezydent chciałby, aby także inne, potencjalnie skuteczne, a dziś nie refundowane, procedury medyczne nakierowane na diagnostykę i leczenie niepłodności były finansowane ze środków publicznych.

"Chodzi o to, żeby stworzyć jakąś alternatywę dla osób, które z różnych powodów z in vitro skorzystać nie chcą albo chcą zostawić in vitro na sam koniec starania się o dziecko. W środowisku lekarskim jest przekonanie, że metoda in vitro jest nazbyt często w Polsce stosowana na samym początku drogi. Na przykład w Niemczech jest tak, że zanim wejdzie się w ścieżkę procedury in vitro finansowanej publicznie, trzeba przeprowadzić diagnostykę, żeby przekonać się, czy nie ma jakiegoś innego problemu, który da się rozwiązać" - mówił szef Rady ds. Ochrony Zdrowia.

Zastrzegł, że zaproponowane rozwiązania nie będą stały w kontrze do in vitro, a raczej będą uzupełnieniem dla tej metody.

Jak zapowiedział, Rada na wtorkowym posiedzeniu zajmie się wstępną identyfikacją metod leczenia niepłodności, które mogłyby być Polsce finansowane ze środków publicznych. Kolejnym krokiem - mówił - będzie napisanie projektu ustawy w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(37)
Car
3 miesiące temu
Najważniejsze w tym wszystkim jest to,że ginekolodzy będą mogli się wreszcie porządnie nachapać z publicznych pieniędzy
micho
4 miesiące temu
a może by tak podpisał własną rezygnację, to najlepsze co może zrobić
Olo
4 miesiące temu
Po minie widać, że chyba narobił w rajtuzki !!
zooooooooo
4 miesiące temu
Mam pytanie, na czym polega "leczenie zgodne z nauką kościoła"? Czy po tym "leczeniu" 90-letnie kobiety, jak Sara, żona Abrahama po "wizycie jurnego wędrowca" będą "wyleczone " i będą rodzić taśmowo?
All
4 miesiące temu
Andrjej Dudow-rezydent specjalnej troski.
...
Następna strona