Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|

Rafako poskarżyło się na Rydzyka do sądu. Spór o muzeum im. Jana Pawła II trwa

Podziel się:

Rafako skierowało do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy skargę na Muzeum "Pamięć i Tożsamość. im. Jana Pawła II. Stoi za nim fundacja, którą kieruje o. Tadeusz Rydzyk. Firma domaga się ujawnienia szczegółów na temat rozliczeń finansowych.

Rafako poskarżyło się na Rydzyka do sądu. Spór o muzeum im. Jana Pawła II trwa
Pomiędzy Rafako a fundacją, za którą stoi o T. Rydzyk, narasta spór (PAP, Tytus Żmijewski)

Rafako twierdzi, że nie uzyskał dostępu do wyniku prac zewnętrznej firmy, która miała zweryfikować waloryzację prac budowlanych prowadzonych na terenie muzeum, za którym stoi fundacja prowadzona przez o. Tadeusza Rydzyka. Zdaniem spółki bez wglądu w dokumentację nie można potwierdzić, czy dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na budowę obiektu, udzielona po wybuchu wojny w Ukrainie, została obliczona prawidłowo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: ZNP komentuje podwyżki. "Myślę, że Tusk zwyczajnie się przejęzyczył"

Rafako liczyło na 20 mln zł, dostało 12

Rafako w 2022 roku przedstawiło własną wycenę waloryzacji koniecznej do dalszego prowadzenia prac - oczekiwało kwoty 20 mln zł brutto. Resort kultury wynajął zewnętrzną firmę, która zweryfikowała wysokość waloryzacji kontraktu. Ostatecznie na skutek ugody do Rafako trafiło nie 20 a 12 mln zł.

Dziś spółka twierdzi, że ugoda zawarta z inwestorem w 2019 roku była dla niej niekorzystna.

Nigdy tego dokumentu, czyli także dokładnej kwoty waloryzacji, nie zobaczyliśmy. Na podstawie tej analizy muzeum miało otrzymać z budżetu państwa dodatkową kwotę dotacji związaną z waloryzacją cen materiałów i usług przy budowie obiektu. Muzeum odmawia przekazania nam tej analizy, twierdząc, że są to dane prywatne, choć przecież cała budowa była finansowana ze środków publicznych - argumentuje prezes Robert Kuraszkiewicz.

- Skargę do WSA złożyliśmy nie tylko w trosce o należne nam wynagrodzenie z tytułu waloryzacji, ale przede wszystkim o finanse publiczne, w tym w szczególności prawidłowe ich wydatkowanie - dodał.

Rafako odstępuje od budowy

W połowie stycznia Rafako poinformowało, że odstępuje od umowy na budowę Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II, którym zarządza Fundacja Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka. Spółka żądała wówczas zapłaty ok. 25 mln zł. Ta kwota ma wynikać z wcześniej zawartej umowy.

Jako główny powód spółka podała "całkowity brak współdziałania a wręcz utrudnianie przez Inwestora wykonania umowy oraz ugody". Warto tu podkreślić, że pod koniec grudnia swoje zastrzeżenia pod adresem Rafako wystosowało muzeum - twierdziło ono, że to Rafako nie wywiązuje się z umów.

Rafako z kontraktem od o. Rydzyka

W grudniu muzeum informowało, że nie przekazuje spółce środków, bo te nie trafiają do podwykonawców. 2019 roku Rafako i Fundacja Lux Veritatis zawarły umowę na budowę wspomnianego muzeum. Miało powstać w 100 tygodni, czyli w nieco ponad dwa lata. Te plany pokrzyżowała jednak pandemia i wojna w Ukrainie.

Inwestycja nie została w pełni ukończona, ale strony zawarły ugodę - tuż przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi. To na jej mocy mimo wszystko doszło do odbioru budynku, a muzeum - również jeszcze przed wyborami - zostało otwarte.

Jak tłumaczy Rafako w swoim komunikacie, inwestor przedstawił listę usterek, które miały być usunięte już po otwarciu muzeum. "Usterek na tyle nieistotnych, że nie miały jakiegokolwiek wpływu na odbycie uroczystego otwarcia obiektu i późniejszych organizowanych w nim wydarzeń" - twierdzi spółka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl