Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. RKE
|
aktualizacja

Niespodziewany cios w Rafako. Porozumienie zerwane

121
Podziel się:

Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II, za którym stoi Fundacja Lux Veritatis ojca Tadeusza Rydzyka, wydało oświadczenie. Poinformowało o zerwaniu ugody z Rafako. To kolejna zła wiadomość dla raciborskiej firmy.

Niespodziewany cios w Rafako. Porozumienie zerwane
O. Tadeusz Rydzyk (PAP, Tytus Żmijewski)

Rafako, jedna z czołowych firm w kraju specjalizująca się w produkcji kotłów dla sektora energetycznego, ma kolejne kłopoty. Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II, za którym stoi Fundacją Lux Veritatis ojca Tadeusza Rydzyka, zerwało porozumienie zawarte z nią w październiku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Oczy światowych rynków na TVP? "Takie wywrotki można robić w nieskończoność"

Fundacja o. Rydzyka odstępuje od ugody

O co chodzi? W 2019 roku Rafako i Fundacja Lux Veritatis zawarły umowę na budowę wspomnianego muzeum. Miało powstać w 100 tygodni, czyli w nieco ponad dwa lata. Te plany pokrzyżowała jednak pandemia i wojna w Ukrainie.

Inwestycja nie została w pełni ukończona, ale strony zawarły ugodę. To na jej mocy mimo wszystko doszło do odbioru budynku. Z zastrzeżeniem, że Rafako do 31 marca 2024 roku usunie wady, które stwierdzono podczas przekazania inwestycji. Inwestor zgodził się także zwiększyć wynagrodzenie dla Rafako - z uwagi na wyższe koszty wywołane pandemią i wojną.

W komunikacie z 21 grudnia, cytowanym przez Radio Maryja, muzeum tłumaczy, że wypłata pieniędzy dla Rafako wynikająca z ugody mogła nastąpić po spełnieniu jasno określonych warunków, m.in. po dostarczeniu potwierdzonych oświadczeń podwykonawców potwierdzających prawidłowe rozliczenie płatności.

W sytuacji gdy Rafako zalega podwykonawcom z płatnościami, muzeum nie ma prawa dokonać zapłaty na rzecz generalnego wykonawcy, lecz zobowiązane jest w pierwszej kolejności uregulować zaległość Rafako wobec podwykonawcy - czytamy w oświadczeniu.

Muzeum stwierdza, że nie otrzymało od Rafako dokumentów, które potwierdzałyby, że spółka prawidłowo rozliczyła się z podwykonawcami. A tymczasem to do niego część podwykonawców zwróciło się z prośbą o uregulowanie należności. 

Powodem odstąpienia (od ugody - przyp. red.) jest niewywiązywanie się przez Rafako z wynikających z niej obowiązków. Generalny wykonawca nie przedstawił muzeum 'Szczegółowego Harmonogramu Rzeczowo-Finansowego Planu Naprawczego', mimo udzielenia mu dodatkowego terminu na wypełnienie tego zobowiązania. (Jego - przyp. red.) brak uniemożliwia muzeum kontrolę prawidłowości usuwania usterek i wad w zakresie sposobu ich usunięcia, kosztu i terminów - twierdzi muzeum.

Zapytaliśmy Rafako o decyzję i najnowsze oświadczenie Muzeum "Pamięć i Tożsamość". Czekamy na odpowiedź.

Olbrzymie problemy Rafako

Raciborska spółka ma też inne problemy, o których pisaliśmy wiele razy w money.pl. W czwartek 21 grudnia, podczas walnego zgromadzenia, ma zapaść decyzja o zamianie długów spółki na nowe akcje. Kiedy wydawało się, że to w zasadzie formalność, wydarzyło się coś nieoczekiwanego. Zgody na konwersję długów na akcje odmówiły banki - PKO BP, Bank Gospodarstwa Krajowego, mBank, a także PZU. Jeśli operacja się nie uda, zobowiązania wobec tych podmiotów trzeba będzie spłacić już 29 grudnia.

Redakcja money.pl zwróciła się do Rafako z prośbą o komentarz. Tekst zostanie zaktualizowany.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(121)
na marginesie
4 miesiące temu
Rafako jest przecież od kotłów, chyba dla elektrowni;
na marginesie
4 miesiące temu
rozdziobią nas kruki i wrony; czyżby z Żeromskiego niewiele zostało jeno ten tytuł?
Witamina.
5 miesięcy temu
Łojcu się państwowa kasa kończy to przestaję płacić..
1955
5 miesięcy temu
A czyj to ojciec i dlaczego jeszcze nie siedzi?
Nieco dokładn...
5 miesięcy temu
100 tygodni to niecałe dwa lata a nie, jak podano w artykule, nieco ponad dwa lata. Nieco troski a jakość artykułu by nie zaszkodziło.
...
Następna strona