Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Rekordowe emerytury. Najbogatsza emerytka dostaje 25 tys. zł

406
Podziel się:

Najwyższa emerytura wypłacana kobiecie wynosi 25 tys. złotych - pisze "Gazeta Wyborcza". Pobiera ją 87-latka, która pracowała przez 62 lata.

Rekordowe emerytury. Najbogatsza emerytka dostaje 25 tys. zł
Rekordowe emerytury (Adobe Stock)

Rekordzistka przeszła na emeryturę w wieku 81 lat i pobiera dokładnie 25,3 tys. złotych miesięcznie. Mieszka w województwie kujawsko-pomorskim.

W tym samym województwie emeryturę pobiera 80-latek, który dostaje miesięcznie ponad 15 tys. złotych. Na emeryturę przeszedł w wieku 78 lat, czyli 13 lat po przekroczeniu wieku emerytalnego.

Z kolei najniższa emerytura w Polsce wynosi 2 grosze miesięcznie. Pobiera ją mieszkanka województwa lubelskiego, która miała odprowadzaną składkę emerytalną przez zaledwie jeden dzień.

Zobacz także: Reforma OFE bez zgody Solidarnej Polski. Wiceminister: "to przedrzeźnianie się"

- Jej sytuacja finansowa poprawiła się, odkąd wprowadzono świadczenie Mama 4+ i jako uzupełnienie do swojej dwugroszowej emerytury otrzymuje teraz rodzicielskie świadczenie uzupełniające - mówi "Wyborczej" Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS woj. kujawsko-pomorskiego.

Z czego wynikają tak ogromne różnice? Z systemu naliczania składek waloryzowania zgromadzonego kapitału. Niemal wszyscy emeryci, których świadczenia przekraczają 10 tys. złotych, pracowali dłużej, niż zakłada obowiązujący wiek emerytalny.

- ZUS wypłaca jedną emeryturę w wysokości ponad 30 tys. zł i kilkanaście w kwocie ponad 20 tys. zł. A pan, bo rekordzistą jest mężczyzna, z najwyższym świadczeniem przepracował 62 lata. Pracował przy produkcji ołowiu, cynku i cyny - mówi w wywiadzie dla money.pl Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Wysokość emerytury jest pochodną dwóch rzeczy: zebranego kapitału (w ramach składek, dla części osób także w ramach środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych) i przewidywanej długości życia.

Im dłużej człowiek pracuje, tym więcej składek odprowadzi i tym więcej rocznych waloryzacji zaliczy, więc zbuduje wysoki kapitał. Jednocześnie, im dłużej pracuje, tym czas pobierania emerytury jest krótszy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(406)
olo1960
3 lata temu
Gdzie nasze obiecane emerytury stażowe panie prezydencie Duda Grupa publiczna · 2,6 tys. członków grupy - proszę skontaktować się z jednym z naszych moderatorów np. Tadeusz Redka.....dowie się Pan więcej prawdy o emeryturach stażowych niż wywiady z ekspertami instytutu emerytalnego czy panią ucińską!!!
Nik
3 lata temu
To jakby porównać, ze nie którzy w marcu mają przekroczą składkę na ubezpieczenie emerytalne, a niektórzy do końca roku pracując nie osiągną tego, po co w ten sposób porównywać czemu to ma służyć. Pracuj do końca swych dni i nie pobieraj emerytury
henryk
3 lata temu
Mi to nie grozi niestety :p Więc będąc realistą, po prostu odkładam sobie. Tu mam od niedawna do wyboru PPK, z których skorzystałem, bo kosztuje to tyle co nic, a realnie można poprawić sobie emeryturkę.
buba
3 lata temu
62 lata pracy jeżeli zaczęła od 18 rż to miała w chwili podjęcia 1-szej emerytury co najmniej 80 lat więc co was dziwi??
Wwrt
3 lata temu
Jak się pracuje na portierni to i do 90 można pracować. Pełno tam 45 letnich emerytów z policji i wojska z przeżartymi gardłami od wody ognistej.
...
Następna strona