Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Reparacje wojenne. Grecja nie zapomniała Niemcom i chce negocjacji

138
Podziel się:

Ateny domagają się rozpoczęcia rozmów z Niemcami na temat reparacji wojennych. Grecki ambasador w Berlinie przekazał szefowi niemieckiego MSZ notę w tej sprawie.

Grecja chce od rządzonych przez Angelę Merkel Niemiec reparacji za straty z czasów wojny.
Grecja chce od rządzonych przez Angelę Merkel Niemiec reparacji za straty z czasów wojny. (East News, AP/Associated Press/East News)

O sprawie informuje grecki portal ekathimerini.com. Temat reparacji wojennych jest podejmowany w Grecji od lat i to jego kolejna odsłona.

W piśmie, które trafiło do niemieckiego ministra spraw zagranicznych, ambasador podkreśla, że jest to dla Greków kwestia wielkiej wagi moralnej i materialnej.

Chodzi o zwrot pożyczki, którą Niemcy wymusiły na Grecji w czasie drugiej wojny światowej, i zwrot zagrabionych w czasie działań wojennych zabytków archeologicznych. Ateny szacują koszty niemieckiej okupacji na kwotę do 300 mld euro.

Zobacz także: Obejrzyj też: Jak to w końcu jest z reparacjami? Lisicki: Mamy do czynienia z grą na dwóch fortepianach

W połowie kwietnia grecki parlament zgodził się na oficjalne skierowanie żądań wobec Berlina, mimo że Niemcy odmawiają wypłaty jakichkolwiek reparacji. Berlin podkreśla, że nie ma ku temu żadnych podstaw prawnych.

Jak pisaliśmy, rząd w Berlinie przypomina, że zgodnie z podpisaną w 1960 r. dwustronną umową odszkodowawczą władze RFN wypłaciły Grecji tytułem zadośćuczynienia 115 mln marek niemieckich. Porozumienie zawiera klauzulę, że wszystkie roszczenia odszkodowawcze uznaje się za załatwione.

Temat reparacji jest także żywy w Polsce. Według posła Arkadiusza Mularczyka odszkodowanie od Niemiec dla Polski za drugą wojnę światową mogłyby wynieść ponad 800 mld dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(138)
d.b.
5 lata temu
Tusk nie pozwoli skrzywdzić Niemców
klocek
5 lata temu
jakis glupi napis stophejt. ktos sie boi prawdy!!!!!
Virtus
5 lata temu
Grecy okazalo się prawdziwymi synami i còrkami Achillesa,byĺem na Krecie tam nawet najmłodsi znają zbrodnie "herrenvolku"i nie mówią o enigmatycznych nazistach tylko o Niemcach.
Zreimizak
5 lata temu
Kiedy Polska wystawi rachunek Niemcom? Powinniśmy się domagać od szwabów dużego odszkodowania ..Ekipa rządu i nowi eurodeputowany tylko Ci prawdziwi którym zależy na Polsce powinni z całej siły walczyć o odszkodowania wojenne.
Pl
5 lata temu
Niech oddadzą mam swoje tereny a Niemców wysłać jako uchodźców do ich braci w Syrii Iraku oni się tak kochają
...
Następna strona