Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Są najnowsze dane o bezrobociu w Polsce. Wykres stanął w miejscu

65
Podziel się:

Bezrobocie w sierpniu wyniosło 5 proc. - wynika z najnowszego komunikatu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny. Stopa bezrobocia utrzymuje się na identycznym poziomie kolejny miesiąc.

Są najnowsze dane o bezrobociu w Polsce. Wykres stanął w miejscu
Poznaliśmy najnowsze dane dotyczące bezrobocia (money.pl, Rafał Parczewski)

Główny Urząd Statystyczny poinformował w poniedziałek, że stopa bezrobocia w sierpniu 2023 wyniosła 5 proc. (rok do roku). Wykres stanął więc w miejscu. W lipcu wyniosła 5,0 proc. - tyle samo, co w miesiącu poprzednim. I ten właśnie poziom należy uznać za historycznie najniższy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W sklepach zarabiają więcej niż nauczyciele? "To hipokryzja"

Najnowsze dane skomentowali eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. "Stopa bezrobocia w sierpniu utrzymała się na poziomie 5,0 proc. Liczba bezrobotnych maleje w większości grup wiekowych. Spowolnienie sprawia jednak, że osobom wchodzącym na rynek jest trudniej rozpocząć karierę. Liczba osób bezrobotnych poniżej 30 r. życia jest podobna do 2022 r." - napisali w mediach społecznościowych.

Eksperci PIE przedstawili też swoją prognozę. "Na początku przyszłego roku wzrośnie do ok. 5,5 proc. głównie z uwagi na zmiany sezonowe. W 2024 roku stopa bezrobocia utrzyma się na poziomach zbliżonych do tegorocznych" - napisali.

Bezrobocie w sierpniu. Są najnowsze dane GUS

Rząd uznaje utrzymanie niskich wskaźników bezrobocia za swój sukces. Minister pracy Marlena Maląg mówiła o tym po raz pierwszy w lipcu. - Mamy historycznie najniższe bezrobocie. Jesteśmy drugim państwem w Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem - komentowała.

Do sprawy wróciła we wrześniu. Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej opublikowanych w pierwszym tygodniu miesiąca, wynikało bowiem, że w sierpniu br. stopa bezrobocia w Polsce wciąż wynosiła 5 proc.

W porównaniu do stanu z końca sierpnia 2013 r. liczba bezrobotnych w rejestrach zmniejszyła się o 1 mln 300 tys. osób, czyli o ponad 62 proc. - mówiła Maląg na Forum Ekonomicznym w Karpaczu..

Bezrobocie jest problemem w tych rejonach

Niski poziom bezrobocia nie jest jednolity dla całego kraju. Jak pisaliśmy, są w Polsce regiony, gdzie bezrobocie wynosi kilkanaście proc. W powiecie szydłowieckim na Mazowszu to nawet 24,6 proc. - wynika z danych GUS za lipiec tego roku.

Marlena Maląg pozostaje jednak optymistką. "Nie jest kwestią przypadku, że mamy takie niskie bezrobocie i najwięcej osób pracujących, bo ponad 17 milionów" - mówiła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(65)
Mirek
2 miesiące temu
Ja ukończyłem Studium Pracowników Medycznych i Społecznych, wiec od lat pracuję jako Technik elektroradiolog. Mam dobry zawód to i dobrą pensję, ale nie wszyscy mają takie same możliwości jak ja - dobrze, że bezrobocie maleje, ale dobrze byłoby również, żeby każdy mógł godnie zarabiać.
antyrobol
2 miesiące temu
Praca prowadzi do dlugów i biedy, lepiej jest na socjalu, no i codziennie niedziela.
Alter
2 miesiące temu
Dajcie lepiej informację ile osób w wieku produkcyjnym pracuje. Bo stopa bezrobocia to totalnie sztuczna statystyka
Jarosław Maćk...
2 miesiące temu
Czyli Roschwildowie za pomocą rządu rozwalili gospodarkę.
Pamiętamy
2 miesiące temu
Wróci opozycja do wladzy to i bezrobocie będzie dwucyfrowe
...
Następna strona