Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Srebrna moneta na cześć "Solidarności". NBP wycenił jedną na 130 złotych

8
Podziel się:

Do obiegu trafi srebrna moneta kolekcjonerska wydana przez NBP. Upamiętnia 40. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność". Jej wartość nominalna to 10 zł, ale nabyć ją można za 130 zł.

NBP wypuści kolejną monetę kolekcjonerską.
NBP wypuści kolejną monetę kolekcjonerską. (East News | NBP)
bEErapPF

W czwartek 6 sierpnia Narodowy Bank Polski (NBP) wprowadzi do obiegu nową srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł. Nakład jest jednak dość mocno ograniczony - do 11 tys. sztuk.

M.in. w związku z niedużym nakładem i oryginalnym wyglądem monety jej cena wynosi 130 zł. Sprzedaż poprowadzą oddziały okręgowe NBP i sklep internetowy banku.

bEErapPH

Najnowsza kolekcja monet upamiętnia 40. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność". Na awersie przedstawiono hasło umieszczone na kominie budynku Stoczni Gdańskiej. Hasło, w którym zawarto żądania wolności - prawa naturalnego człowieka. Na rewersie widnieje tłum protestujących i kontur Polski podkreślający masowość protestów na obszarze całego kraju.

Zobacz także: Zmiany w Kodeksie pracy. Duża nowelizacja już jesienią

Moneta jest wykonana ze srebra (925/1000). Ma średnicę 3,2 centymetrów, a więc jest o jedną trzecią większa niż zwykła pięciozłotówka. Waży też dwa razy więcej, bo 14 gram.

bEErapPN

Narodowy Bank Polski przypomina, że ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Dlatego też najnowsze monety kolekcjonerskie są także prawnym środkiem płatniczym. Trzeba tylko pamiętać, że w sklepie liczy się jej wartość nominalna, czyli w tym przypadku 10 zł. Mimo że na rynku jest wyceniana kilkunastokrotnie wyżej.

Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane z certyfikatem potwierdzającym ich autentyczność.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEErapQi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Edward
rok temu
Precz z Komuną hehe
2stan13
rok temu
Ta cena to kpina ze zdrowego rozsądku Polaków! Jedyny cel ściągnąć nadwyżkę pieniędzy z rynku, by w ten sposób obniżyć inflację!
piotr
rok temu
Cena monety to chyba żart
bEErapQj
Bismark
rok temu
14 gram czyli nawet nie 1/2 uncji srebra i to 925 . Przy 130 PLN za sztukę przepłacamy ponad 220% za kruszec. NBP jest mistrzem w wyciąganiu kasy od kolekcjonerów a szansę żeby zarobić na tkzw wartości numizmatycznej są naprawdę niewielkie.
Marek
rok temu
A wiecie że tych monet nie kupicie na zachodzie. Tak że ten tego.....