Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Indeks PiS 2.0. Trzy państwowe spółki windują notowania i dają miliardy

275
Podziel się:

Akcje największych spółek należących do Skarbu Państwa w nieco ponad 3 miesiące zyskały na wartości 9 mld zł. Powoli odrabiają straty wywołane marcową paniką na giełdzie. Ciągle jednak indeks PiS 2.0 ma wartość niższą niż na starcie drugiej kadencji rządu.

Jak radzą sobie państwowe spółki na giełdzie?
Jak radzą sobie państwowe spółki na giełdzie? (East News | money.pl)

Indeks PiS 2.0 systematycznie odrabia straty z marca, gdy zanotował gigantyczny zjazd w związku z paniką giełdową wynikającą z wybuchu epidemii koronawirusa. Wskaźnik wyliczany przez money.pl jest na poziomie 773 pkt, a więc 11 proc. wyżej niż podczas kwietniowej aktualizacji.

To oznacza, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy notowania akcji dziesięciu największych spółek giełdowych kontrolowanych przez Skarb Państwa są średnio o blisko 11 proc. wyższe, a od marcowego dołka poszły w górę o połowę.

Ciągle jednak minister aktywów państwowych Jacek Sasin nie może być zadowolony, bo spółki przez niego nadzorowane są wyceniane przez inwestorów wyraźnie niżej niż przed przejęciem przez niego teki ministra. Na starcie drugiej kadencji rządu PiS w połowie listopada 2019 roku indeks PiS przyjmował wartość dokładnie 1000 pkt. Teraz jest ponad 200 pkt niżej.

Marcowa panika giełdowa wywołana pierwszymi prognozami dotyczącymi niemal katastrofalnych skutków epidemii dla światowej gospodarki sprawiła, że na przełomie lutego i marca wyceny spółek giełdowych poleciały na łeb na szyję. I dotyczyło to niemal wszystkich firm, niezależnie od właściciela. Widać to po notowaniach indeksu WIG (obejmuje niemal wszystkie spółki notowane na głównym rynku warszawskiej giełdy).

Warto zauważyć, że od rozpoczęcia wyliczania indeksu PiS 2.0 jego kurs był nieco niższy niż indeksu WIG i do tej pory się to nie zmieniło.

Zobacz także: Zmiany w Kodeksie pracy. Duża nowelizacja już jesienią

Duże różnice między spółkami

Indeks PiS 2.0 wyliczamy w punktach, ale za tymi cyferkami kryją się grube miliardy złotych. Obecnie Skarb Państwa w akcjach 10 największych spółek na GPW ma ulokowane około 68,5 mld zł. Dużo, ale znacznie mniej niż przed załamaniem na giełdzie związanym z koronawirusem. Jeszcze na początku roku kwota ta sięgała 79 mld zł.

Notowania jednak powoli rosną. Od kwietniowej aktualizacji wartość portfela akcji należących do państwa wzrosła o 9 mld zł. Zdecydowanie największy udział w tym wzroście ma PGNiG. Akcje gazowego giganta rozchodzą się ostatnio wśród inwestorów jak świeże bułeczki.

W trzy miesiące notowania PGNiG poszły w górę ponad 40 proc., co daje prawie 6 mld zł zysku (księgowego) dla Skarbu Państwa. Skąd taki wynik? Wśród pozytywnych informacji można wymienić m.in. wygrany spór z rosyjskim Gazpromem, który polskiej firmie przelał 1,5 mld zł w związku z zawyżanymi wcześniej cenami gazu. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że zyski PGNiG za drugi kwartał będą kilka miliardów wyższe niż przed rokiem.

Na wyróżnienie zasługują też KGHM i PGE. Inwestorzy giełdowi przez ostatnie nieco ponad trzy miesiące podbili ich notowania aż o 75 proc. W ten sposób pierwsza ze spółek może się pochwalić najwyższą ceną akcji od 3 lat. Z kolei w przypadku energetycznej grupy w końcu mamy do czynienia z odwróceniem trendu - dopiero co PGE wyznaczał nowe historyczne minima.

Indeks PiS 2.0 byłby wyżej, gdyby nie gorsze notowania w ostatnich miesiącach paliwowych koncernów Orlenu i Lotos, a także PZU. Na każdej z tych spółek Skarb Państwa stracił (księgowo) od kwietnia po 1-1,5 mld zł.

Największy polski ubezpieczyciel ciągle nie może się podnieść po załamaniu wywołanym wybuchem epidemii. Jego akcje są wyceniane blisko tegorocznego minimum. Wcześniej notowania PZU były tak nisko ponad 3 lata temu.

W ostatnim czasie głośno było o Lotosie i PKN Orlen. Z jednej strony za sprawą fuzji, a także dalszych planów wchłonięcia jeszcze PGNiG. Inwestorzy, jak widać, nie podzielają optymizmu zarządzających i przedstawicieli Skarbu Państwa i od kilku tygodni wyprzedają akcje paliwowych spółek.

Jak wyliczamy indeks PiS 2.0?

Indeks PiS 2.0 powstaje na podstawie zmian cen akcji 10 spółek giełdowych, w których państwo ma największe udziały pod względem wartości. Skład i udziały podlegają okresowej weryfikacji - co kwartał.

Każda ze spółek ma swoją wagę w indeksie, zależną od wartości udziałów należących do państwa (aktualnie największą PGNiG, a najmniejszą Grupa Azoty). Z tego też względu ograniczyliśmy skład indeksu do 10 spółek. Udział państwa w innych spółkach jest wartościowo na tyle niewielki, że nie miałyby one większego wpływu na indeks.

Ostateczna wartość indeksu wyliczana jest na koniec każdej sesji giełdowej. Wpływ na nią ma średnia ważona dzienna stopa zwrotu spółek.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(275)
Jacek3
4 lata temu
Akurat giełda idzie w górę więc nic dziwnego że państwowe spółki też się trochę podzwignęły.Trzeba bardziej doić klientów korzystając z monopolu.
Anonim
4 lata temu
Dobrze słyszeć, że służby w Polsce mają się tak dobrze, dzięki temu gospodarka w naszym kraju świetnie działa. KGHM szczególnie się wyróżnia, brawa dla nich.Brawo dla rządu, świetnie zarządzanie prowadzi do takich owocnych efektów.Owszem lotos i orlen ostatnio obniżały notowania, ale dzięki fuzji i oni będą przynosić nam korzyści, możemy być spokojni.Polskie przedsiębiorstwa są doskonale zarządzane i wzrost ich wartości jest tego najlepszym dowodem. Wsparcie rządu, dobra sytuacja gospodarcza też pomagają. -- Brawo ! Szkoda tylko, że PO tak wyprzedało nasz majątek. Dobrze, że choć kilka przedsiębiorstw nam zostało. -- Nigdy więcej POTfusów ! Nie dla PSL+PO lichwa : ((( weź kredyt,zmień pracę na bezrobocie.; ))) -- BRAWO PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ !
amile tak nap...
4 lata temu
tylko dlaczego skoro jest tak dobrze jest coraz gorzej dodrukowali 40 mld złotych więc mogą przez chwilę pomanipulować giełdą i próbują zachęcić inwestorów ale to nie złapie bo kryzys się pogłębia i ludzie wolą inwestować kapitał w sprawdzone inwestycje czyli ziemia i nieruchomości .
@Rafał
4 lata temu
Rząd uchwalił : Pracownicze Plany Kapitałowe więc cały czas jest dopływ gotówki na giełdę. Wyzerował praktycznie stopy procentowe więc sporo ludzi przeniosło część oszczędności na giełdę (otworzyła się rekordowa ilość rachunków maklerskich). Tak mówicie od 2015r Już za miesiąc już za dwa Powiem więcej,robicie wszystko by Polskę niszczyć
Popieram rząd
4 lata temu
Brawo dla rządu, świetnie zarządzanie prowadzi do takich owocnych efektów.Polskie przedsiębiorstwa są doskonale zarządzane i wzrost ich wartości jest tego najlepszym dowodem. Wsparcie rządu, dobra sytuacja gospodarcza też pomagają.Dobrze słyszeć, że służby w Polsce mają się tak dobrze, dzięki temu gospodarka w naszym kraju świetnie działa. KGHM szczególnie się wyróżnia, brawa dla nich.Owszem lotos i orlen ostatnio obniżały notowania, ale dzięki fuzji i oni będą przynosić nam korzyści, możemy być spokojni.
...
Następna strona