Notowania

nominacja
06.02.2020 15:02

Teresa Czerwińska. Kim jest kandydatka na wiceprezesa EBI?

Teresa Czerwińska została zgłoszona przez resort finansów jako kandydatka na wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Informacje mediom przekazał urzędujący obecnie minister finansów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Teresa Czerwińska jest kandydatką na wiceszefa EBI. (Fot: Hanna Bardo)

Szykowana na wiceprezes EBI Teresa Czerwińska to polska ekonomistka, doktor habilitowany nauk ekonomicznych związana z Uniwersytetem Gdańskim i Warszawskim. Jest specjalistką w dziedzinie zarządzania ryzykiem instytucji finansowych, rynków finansowych oraz finansów publicznych.

W latach 2015–2017 piastowała stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), natomiast w latach 2017-2018 podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów (MF). Następnie, w latach 2018-2019 została ministrem finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego. Od 2019 pozostawała członkiem Zarządu Narodowego Banku Polskiego (NBP).

W dniu, w którym została odwołana z urzędu ministra finansów (3 czerwca 2019) prezydent Andrzej Duda powołał ją na członka Zarządu Narodowego Banku Polskiego (NBP). Teraz Teresa Czerwińska ma być kandydatką na wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Taką informacje przekazał Polskiej Agencji Prasowej obecny minister finansów Tadeusz Kościński.

Zobacz też: Podatek cukrowy. "Przedsiębiorcy nie wytrzymają tego strzyżenia, zaczną upadać"

Sam Europejski Bank Inwestycyjny jest działającą w ramach Unii Europejskiej instytucją, która gwarantuje lub udziela pożyczek podmiotom (prywatnym i publicznym) z państw-akcjonariuszy UE. Podstawowym celem władz EBI - do których może dołączyć Teresa Czerwińska - jest dążenie harmonijnego rozwoju europejskiej wspólnoty.

Kandydaturę Teresy Czerwińskiej na wiceszefa EBI potwierdziło Ministerstwo Finansów.
Teresa Czerwińska kandydatką na wiceszefa EBI. Nominację potwierdziło Ministerstwo Finansów

Teresa Czerwińska nie jest jednak jedyną kandydatką do objęcia kluczowego dla UE stanowiska. Już w środę minister finansów Tadeusz Kościński poinformował bowiem, że jest kandydatem Polski na stanowisko szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

Ustawa o małym ZUS-ie jest skierowana do przedsiębiorców, których roczny dochód nie przekroczył 30-krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w 2018 r.
Mały ZUS. Przedsiębiorcy zadowoleni ze zmian

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: nominacja, ebi, teresa czerwińska, europejski bank inwestycyjny, wiadomości, wiadomości, wiadomości, pieniądze, pieniądze, pieniądze, pieniądze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-02-2020

AaJedyny polityk o którym nie mam złego zdania

06-02-2020

BVPOWODZENIA

06-02-2020

Miska ryżuSpecjalistka od podnoszenia akcyzy i podatków..?

Rozwiń komentarze (10)