Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Teresa Czerwińska. Kim jest kandydatka na wiceprezesa EBI?

11
Podziel się

Teresa Czerwińska została zgłoszona przez resort finansów jako kandydatka na wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Informacje mediom przekazał urzędujący obecnie minister finansów.

Teresa Czerwińska jest kandydatką na wiceszefa EBI.
Teresa Czerwińska jest kandydatką na wiceszefa EBI. (PAP, Hanna Bardo)
bDZhebgB

Szykowana na wiceprezes EBI Teresa Czerwińska to polska ekonomistka, doktor habilitowany nauk ekonomicznych związana z Uniwersytetem Gdańskim i Warszawskim. Jest specjalistką w dziedzinie zarządzania ryzykiem instytucji finansowych, rynków finansowych oraz finansów publicznych.

W latach 2015–2017 piastowała stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), natomiast w latach 2017-2018 podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów (MF). Następnie, w latach 2018-2019 została ministrem finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego. Od 2019 pozostawała członkiem Zarządu Narodowego Banku Polskiego (NBP).

W dniu, w którym została odwołana z urzędu ministra finansów (3 czerwca 2019) prezydent Andrzej Duda powołał ją na członka Zarządu Narodowego Banku Polskiego (NBP). Teraz Teresa Czerwińska ma być kandydatką na wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Taką informacje przekazał Polskiej Agencji Prasowej obecny minister finansów Tadeusz Kościński.

bDZhebgD

Zobacz też: Podatek cukrowy. "Przedsiębiorcy nie wytrzymają tego strzyżenia, zaczną upadać"

Sam Europejski Bank Inwestycyjny jest działającą w ramach Unii Europejskiej instytucją, która gwarantuje lub udziela pożyczek podmiotom (prywatnym i publicznym) z państw-akcjonariuszy UE. Podstawowym celem władz EBI - do których może dołączyć Teresa Czerwińska - jest dążenie harmonijnego rozwoju europejskiej wspólnoty.

bDZhebgJ

Teresa Czerwińska nie jest jednak jedyną kandydatką do objęcia kluczowego dla UE stanowiska. Już w środę minister finansów Tadeusz Kościński poinformował bowiem, że jest kandydatem Polski na stanowisko szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDZhebhe
KOMENTARZE
(11)
Wioskowy
9 miesięcy temu
Tatjana? jakie ma powiązania z kremlem? Dlaczego zaciera ślady?
ekonom
rok temu
Jako minister finansów pani Czerwińska nie miała żadnych osiągnięć . Jako ekonomista pracę w ministerstwie oceniam na 2 tylko tyle.
przedsiebiorc...
rok temu
Dziękuje za JPK Licze lata i dni do emerytury aby zrzucić z siebie jarzmo VAT Pracuje dla państawa jako poborca podatkowy ( z VAT nie cni mam - niech państwo sobi go weźmie) a musze ponosic koszty ksiegowości z nim związanej . Liczę, że droga pani minister tego stanowiska nie dostamnie - bedzie tylko wstyd i po co to nam?
bDZhebhf
zx
rok temu
To Polka? Czy eskimos?
Ewa
rok temu
To dobra wiadomość.