Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Turecka lira w kryzysie. Prognozy nie napawają optymizmem

38
Podziel się:

Jak podają analitycy Ebury, lira turecka pozostaje jedną z najgorzej radzących sobie w tym roku walut na świecie. "Turecka waluta od długiego czasu nie cieszy się przychylnością inwestorów - w ciągu ostatnich trzech lat straciła około dwie trzecie swojej wartości" - komentuje Ebury.

Turecka lira w kryzysie. Prognozy nie napawają optymizmem
Turecka lira jest w coraz większym kryzysie. Wpływ na to ma polityka monetarna tego kraju (GETTY, dia images)

Turecka lira jest obecnie najgorzej radzącą sobie walutą spośród innych - donoszą analitycy. Co wpływa na taką deprecjację? Jak czytamy, jednym z najważniejszych problemów jest wysoka zależność od finansowania zewnętrznego, ale również - "niebotycznie" wysoka inflacja, niekonwencjonalne podejście do polityki monetarnej oraz słabe fundamenty makroekonomiczne.

"Prognozujemy deprecjację liry do poziomu ok. 30 względem dolara w horyzoncie naszej prognozy. Zaznaczamy jednak, że zwrot ku bardziej pragmatycznej polityce gospodarczej może ograniczyć skalę owej wyprzedaży" - podają analitycy Ebury.

OSW: turecka lira w coraz większym kryzysie

Z kolei jak wynika z analizy Adama Michalskiego z Ośrodka Studiów Wschodnich, w ciągu ostatnich dwóch lat deprecjacja liry w stosunku do dolara wyniosła około 60 proc.

"Na spadek wartości liry w ostatnich latach wpłynęło wiele czynników, w tym m.in. dążenie Erdoğana do podtrzymania wzrostu gospodarczego za pomocą ekspansywnej polityki pieniężnej, tj. niskich stóp procentowych narzucanych przez władzę i podporządkowany jej bank centralny. Działania te przyczyniły się jednak do znacznej zwyżki inflacji i stopniowego słabnięcia liry" - czytamy w analizie OSW.

Michalski podaje, że przyczyną gwałtownego spadku kursu tureckiego pieniądza w ostatnich dniach jest również domniemana decyzja władz o zaprzestaniu obrony jego wartości. To może doprowadzić do kolejnego osłabienia waluty względem dolara o 20 proc.

"W perspektywie długoterminowej podniesienie stóp procentowych spowolni jednak inflację i ustabilizuje kurs liry, ale wpłynie też na wyhamowanie wzrostu gospodarczego, co odbije się negatywnie na tureckim rynku pracy oraz potęgować będzie niezadowolenie społeczne" - komentuje analityk OSW.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
ccc
10 miesięcy temu
Podniósł z kolan kosztem waluty. Pięknie...
robol
11 miesięcy temu
To dlatego że wybory wygrał Erdogan,teraz USA będzie osłabiał Turcję.
wgm
11 miesięcy temu
Daleko nam do Turcji...kto w Turcji był ten wie...
Buba
11 miesięcy temu
autorytaryzm
Robert
11 miesięcy temu
Czyli albo przewrót wewnątrz kraju, albo Turcja wypowie komuś wojnę. Taką metodę na wzrost gospodarczy mają np. Yankesi. Nastawieni są na produkcję wojenną i około wojskową. To napędza ich gospodarkę. Raz że podbite kraje stają się quasi koloniami a ponadto sprzedaż uzbrojenia do krajów ościennych to czysta była złota. Patrz vide Polska ...
...
Następna strona